תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

החסכונות שלכם תחת מתקפה? כך תגנו עליהם

28/07/2022

עם ובלי קשר למלחמת רוסיה-אוקראינה, המציאות העולמית לא מפסיקה להשתנות. איך מושפעים החסכונות שלנו מהשינויים התכופים ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לנצח במערכה הכלכלית?

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

אנחנו לא יודעים עד מתי הלחימה באוקראינה תימשך, אבל דבר אחד בטוח: השלכותיה כבר משפיעות על הכיס שלנו, על רקע המציאות המשתנה ממילא. מהן השפעות המציאות הנוכחית על החסכונות שלנו, החל בקורונה, דרך עליות המחירים ועד המלחמה באוקראינה – ואיך אנחנו יכולים להתגונן?

קבלת החלטות מהבטן ולא מהראש, במיוחד בתקופות תנודתיות, עלולה לגרום לנו לבצע החלטות השקעה שנצטער עליהן בהמשך.

קראו עוד במגזין:

עליות מחירים מתמשכות

הרבה לפני שתופי המלחמה הלמו בחוזקה, התחלנו להתרגל בשנה האחרונה למציאות של עליות מחירים מתמשכות. העיתונים מלאים בדיווחים על התייקרות מגוון רחב של מוצרים: חלב, קמח, חשמל ומוצרי צריכה. המציאות של עליות מחירים מתמשכות, קרי: אינפלציה, היא מציאות שכמעט לא הייתה קיימת בארץ וגם בעולם מאז המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008. כעת המגמה משתנה ובסיכום 2021 האינפלציה בישראל רשמה שיא של יותר מעשור, ברמה של 2.8%. בארה"ב נרשמה אינפלציה גבוהה הרבה יותר: 6.8% בשנה שעברה - שיא של 30 שנה.

מה גורם לעליות המחירים ואיך הן משפיעות על החסכונות שלנו? אחד הגורמים המרכזים לעליות המחירים המתמשכות היא הקורונה: הממשלות והבנקים המרכזיים הדפיסו כסף כדי לתמוך בכלכלה, מה שהגדיל את סכומי הכסף שעמדו לרשותנו, הגדיל את הביקושים  ובסופו של דבר גם את המחירים. בנוסף לכך, הסגרים השונים הובילו לשיבושים בשרשרת האספקה, לצמצום ההיצע ולייקור עלויות השילוח – וגם זה הוביל להתייקרויות.

מלחמת רוסיה-אוקראינה רק הוסיפה שמן למדורת המחירים העולים, מאחר ששתי המדינות נחשבות ספקיות עולמיות של מגוון רחב של סחורות. כך למשל הן אחראיות לאספקת 30% מהחיטה העולמית ונחשבות לספקיות מובילות של תירס, ברזל, נפט ועוד. בעקבות המלחמה מחירן של סחורות אלו עלה, והשפיע על שורה של מוצרים התלויים בהן. לדוגמא, עליית מחירי החיטה גרמה לייקור שורה ארוכה של מוצרים הכוללים חיטה.  

איך זה משפיע על החסכונות שלנו? עליות מחירים מתמשכות שוחקות את ערך הכסף: אם קצב עליות המחירים עומד על 3% בשנה והריבית שאנחנו מקבלים על החיסכון בבנק עומדת על 0.5%, הכסף שלנו מאבד מדי שנה 2.5% מערכו. במציאות זו, בתוך ארבע שנים כסף ששוכב בחיסכון יהיה שווה 10% פחות משוויו היום.

הגדלת ההוצאות המשפחתיות

המציאות של השנים האחרונות, שמשתנה בקצב מהיר בעקבות הקורונה ועכשיו גם בעקבות מלחמת רוסיה-אוקראינה, משפיעה באופן ישיר על הכיס שלנו. העלייה של המחירים עשויה להוביל להגדלת ההוצאות במאות ואף אלפי שקלים, בצורה שמגדילה את הלחץ הכלכלי.

איך זה משפיע על החסכונות שלנו? ההוצאות הגדלות גורמות לחלקנו להיעזר בכספים שחסכנו ליום סגריר. למרבה הצער, כסף בחיסכון הבנקאי סגור בדרך כלל לתקופות ממושכות, מה שלא מאפשר לנו למשוך אותו או לחילופין, מצריך תשלום קנס.

עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה? זה הזמן >>

poll questionבכמה גדלה ההוצאה המשפחתית שלכם על מזון בשנה האחרונה?

עצבנות בשווקים

חוסר וודאות הוא אחד האויבים המרתיעים ביותר של משקיעים בשווקי ההון. עליית האינפלציה, כמו המלחמה באוקראינה, גורמים לעצבנות ולתנודתיות בשווקים. תקופת של תנודתיות הן לא דבר חדש בשווקי ההון, וממש לא מדובר בסוף העולם. עם זאת, משקיעים לא מנוסים שהולכים אחרי תחושות הבטן ונכנעים לפחדים, עלולים לבצע טעויות שיעלו להם ביוקר. כך למשל משקיעים שבתחילת מגפת הקורונה נבהלו מירידות השערים ומשכו את כספם, הפסידו את העליות החדות שהגיעו בשנתיים שלאחר מכן.

איך זה משפיע על החסכונות שלנו? קבלת החלטות מהבטן ולא מהראש, במיוחד בתקופות תנודתיות, עלולה לגרום לנו לבצע החלטות השקעה שנצטער עליהן בהמשך.

אפיק פיננסי לזמנים דינמיים

אחת הדרכים להתמודדות עם אתגרים של מציאות דינמית, היא השקעה בקופת גמל להשקעה - אפיק שצובר תאוצה מאז שהושק על ידי המדינה בסוף 2016.

קופת גמל להשקעה מאפשרת לנו להשקיע במגוון מסלולי השקעה, ולהגדיל את פוטנציאל התשואה ביחס לריבית הנמוכה הנהוגה בחיסכון בבנק. השקעה במסלול שבו התשואה השנתית תהיה גבוהה יותר משיעור האינפלציה, תמנע את שחיקת ערכו של הכסף ותוביל להגדלת הרווחים.

בנוסף לכך, קופת גמל להשקעה היא מכשיר השקעה מנוהל. זה אומר שלא משנה באיזה מסלול תבחרו, הוא מנוהל על ידי מומחי השקעות שמקבלים החלטות מושכלות על סמך מחקר ואנליזה (ולא על סמך תחושות בטן מתעתעות).

ומה בנוגע למשיכת הכסף בעת הצורך? החיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה מאפשר לכם למשוך את הכסף בכל עת, ללא הגבלה וללא קנסות, כדי לעשות בו שימוש כראות עיניכם, למשל בתקופות לחוצות כלכלית. התשלום היחיד בעת המשיכה הוא מס רווחי הון – וגם אותו ניתן לחסוך בחלק מהמקרים.

רוצים לקבל הטבות מס משמעותיות מהמדינה? השארת כספי החיסכון בקופת גמל להשקעה ומשיכתם כקצבה מגיל 60 ואילך, תאפשר לכם ליהנות משתי הטבות משמעותיות: פטור ממס רווחי הון ופטור מלא ממס הכנסה על הקצבה שתמשכו.

בנוסף ליתרונות אלה, בקופת גמל להשקעה של מיטב תוכלו ליהנות מדמי ניהול נמוכים בשיעור של 0.7% בלבד על הצבירה.

הצטרפו לקופת גמל להשקעה של מיטב >>

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מבית מיטב ואיילון ביטוח. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: החסכונות שלכם תחת מתקפה? כך תגנו עליהם
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.