תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

10 הבדלים בין קרן פנסיה לקרן השתלמות - ונקודת דמיון אחת

18/07/2022

מבט השוואתי לתכונות, יתרונות וחסרונות של שניים מכלי החיסכון החשובים ביותר: מי עדיף בדמי ניהול? מהם כללי הנזילות? מה חלקו של המעביד? ומי עדיף ללקיחת הלוואה?

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב, לחצו כאן>>

אם גם אתם קצת מתביישים להודות שאתם לא יודעים בדיוק מהם ההבדלים בין קרן פנסיה לקרן השתלמות, דעו שאתם לגמרי לא לבד. על אף שמדובר בשניים מכלי החיסכון החשובים ביותר לעובדים שכירים ועצמאים, רבים מאיתנו לא מכירים את התכונות, היתרונות והחסרונות של כל אפיק ובכך חושפים את עצמנו להחלטות פיננסיות מוטעות שעלולות לעלות הרבה מאוד כסף. 

שני המכשירים מושקעים באופן מנוהל על ידי מומחי השקעות בשוק ההון. ההבדל המרכזי בגזרה זו: בעוד שקרן ההשתלמות מושקעת בדרך כלל לפי תנאי השוק בלבד, קרן הפנסיה מתחשבת גם במצבו של החוסך, כלומר: עד כמה הוא קרוב לגיל הפרישה מעבודה.

קראו עוד במגזין:

אבל אל דאגה, אנחנו כאן כדי לעשות סדר: לפניכם 10 ההבדלים החשובים בין קרן פנסיה לקרן השתלמות – וגם, לסיום, נקודת דמיון אחת עגומה. בואו נתחיל. 

ייעוד ומטרה

קרן הפנסיה אמורה לספק רשת ביטחון בדמות קצבה חודשית, לאחר פרישתנו מעבודה.  לעומת זאת, קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון המיועד בדרך כלל למטרות חסכון לטווח הבינוני.

טווח השקעה 

קרן פנסיה היא ללא ספק החיסכון המרכזי והממושך ביותר שיש לאנשים עובדים, בעיקר שכירים, בחייהם. החיסכון בקרן הפנסיה צריך להתחיל בגיל צעיר ואמור להימשך עד גיל הפרישה. קרן השתלמות, לעומת זאת, היא מוצר חיסכון לטווח בינוני: ניתן למשוך את החסכון בה לאחר פרק זמן של 6 שנים, או 3 שנים בלבד אם מייעדים את הכסף למימון לימודים והשכלה. עם זאת, חוסכים רבים מעדיפים להמשיך לחסוך בקרן ההשתלמות מעבר לשש שנים, גם משום שלאחר פרק זמן זה כספם נעשה נזיל ומוכן למשיכה מיידית. 

נזילות 

הכספים המושקעים בקרן הפנסיה אינם נזילים לחוסך. למעשה, המדינה מעדיפה שאנשים לא ימשכו בטרם עת את כספי הפנסיה שלהם ולכן גם הטילה מס בשיעור של 35% על רכיב התגמולים בכל משיכה כזו. כלומר, אם יש לך מיליון ש"ח צבורים ברכיב התגמולים בקרן הפנסיה ומשכת אותם, תשלם מס בסך 350 אלף ש"ח. לא נעים. גם בקרן ההשתלמות הכספים חסומים למשיכה בתקופת החיסכון (כך שאם מבוצעת משיכה ינוכה מס בשיעור המרבי), אולם כאמור נעשים נזילים מיד לאחר סיומה ובכל מקרה מדובר בתקופת חיסכון קצרה הרבה יותר.

גלו עוד על קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב >>

poll questionהאם משכת במהלך שנות עבודתך פיצויי פיטורים?

אופי ההשקעה 

שני המכשירים מושקעים באופן מנוהל על ידי מומחי השקעות בשוק ההון. ההבדל המרכזי בגזרה זו: בעוד שקרן ההשתלמות מושקעת בדרך כלל לפי תנאי השוק בלבד, קרן הפנסיה מתחשבת גם במצבו של החוסך, כלומר: עד כמה הוא קרוב לגיל הפרישה מעבודה. אם חוסך צעיר נמצא במסלול השקעה מותאם לגילו, קרן הפנסיה תשקיע באפיקים בסיכון גבוה בניסיון להשיג תשואה גבוהה ומתוך הנחה שאם יבואו ירידות חדות בשווקים ניתן יהיה לתקן את הנזק בהמשך. לעומת זאת, לחוסכים ותיקים שנמצאים במסלול התואם לגילם, עדיף בדרך כלל לעבור להשקעות סולידיות יותר לקראת סיום החיסכון. 

דמי ניהול

דמי הניהול המרביים בקרן השתלמות עומדים על 2% מהצבירה, אך בפועל בדרך נגבים רק 0.5%-1%. בקרנות הפנסיה, דמי הניהול קריטיים הרבה יותר מאחר שמדובר על חיסכון שנפרש על עשרות שנים. דמי הניהול המרביים בקרנות הפנסיה עומדים כיום על 0.5% מהצבירה ועד 6% מהחיסכון - נתונים שעלולים להפחית עד מאות אלפי שקלים מכספי החיסכון של החוסכים במשך השנים. רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון כבר התערבה בנושא ומפרסמת בשנים האחרונות מכרזים ל"קרנות פנסיה נבחרות", המציעות דמי ניהול מופחתים ומוזלים במיוחד. קרן הפנסיה של מיטב נבחרה כקרן נבחרת כבר יותר משלוש פעמים ברציפות [מעל 3 שנים...], ומציעה דמי ניהול אטרקטיביים מאוד: 0.22% מהצבירה ו-1% מההפקדה.

השתתפות מעסיק 

בשני המכשירים קיימת השתתפות מעסיק ניכרת בהפרשות לחיסכון, בהבדל אחד חשוב: בעוד שבקרן פנסיה המעביד מחויב להפריש לעובד כספים כחוק, בקרן השתלמות ההפרשה היא החלטה שלו. פתיחת קרן השתלמות לעובד שכיר היא החלטה של המעסיק, ומשמשת אותו בדרך כלל ככלי לתמרוץ העובד ו/או שמירתו במקום העבודה. 

בקרן פנסיה, על המעסיק להפריש 12.5% משכר העובד - 6.5% על ידי המעביד ו- 6% על ידי העובד. המעביד מפריש גם בין 6% ל-8.33% למרכיב הפיצויים. בקרן השתלמות לשכירים, לעומת זאת, העובד מפריש עד 2.5% משכרו בעוד שהמעביד מוסיף עד 7.5% - עד פי שלושה!

הטבות מיסוי 

הן קרן הפנסיה והן קרן ההשתלמות מעניקות הטבות מס. בקרן השתלמות, עובדים שכירים לא ישלמו מס הכנסה על הפקדת חלק המעסיק ובעת משיכה יהיו פטורים ממס רווחי הון עד התקרה המוטבת. בקרן פנסיה, ניתן לקבל בגיל הפרישה פטור חלקי מהקצבה המזכה, בעוד שיתרת הקצבה חייבת במס.

תקרות הפקדה 

בשני המכשירים קיימות תקרות הפקדה, שמגבילות את הסכומים הזכאים להטבות מס. ניתן, עם זאת, להפקיד מעבר לתקרות כדי ליהנות מתשואת החיסכון בשוק ההון ו/או מאפקט הריבית דריבית שמגדיל כל הזמן את סך החיסכון (בקרן פנסיה חדשה מקיפה הכספים שיופקדו מעל התקרה יזלגו לקרן פנסיה חדשה כללית). 

מה רואים בתלוש המשכורת

השכר המבוטח, שלפיו מתבצעת ההפרשה לפנסיה, יופיע בתלוש המשכורת תחת המילים "שכר לקופ"ג". סך הפרשות המעביד יצוין בתלוש תחת "קופ"ג מעביד - חודשי" ואילו הפרשות העובד יופיעו בטבלת ניכויי החובה. 

השכר הקובע להפרשות לקרן השתלמות יופיע בתלוש השכר תחת "שכר לקה"ל". 

ומה עם העצמאים?

הן קרן הפנסיה והן קרן ההשתלמות מספקות פתרונות גם לעובדים עצמאים, הכוללים הטבות מס ייחודיות. עם זאת, לעצמאים כמובן אין מעביד שישלים להם הפרשות ולכן גם אם יפקידו מדי חודש בחודשו, הם יתקשו מאוד להגיע לסכומי החיסכון שצוברים השכירים. בנקודה זו, שלפיה עדיף לחסוך כשכיר מאשר כעצמאי, דווקא אין שום הבדל בין קרן פנסיה לקרן השתלמות. 

הצטרפו עכשיו לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב, לחצו כאן>>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    ומי עדיף ללקיחת הלוואה? לא יפה..

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 10 הבדלים בין קרן פנסיה לקרן השתלמות - ונקודת דמיון אחת
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.