תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

26 מיליארד ₪ הופקדו בשנת 2020 בקרנות ההשתלמות – ומה איתכם?

10 הסיבות המרכזיות שגרמו לישראלים להסתער על קרנות ההשתלמות ולהפוך אותן לכלי חיסכון מבוקש כל כך בקרב שכירים ועצמאים

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב דש, הקליקו לפרטים >>

קרן השתלמות נחשבת לכלי חיסכון משתלם במיוחד ומבוקש בקרב הישראלים, אם משום מה חששתם שהביקוש העצום לקרנות ההשתלמות הוא בגדר אגדה אורבנית או שמועה בלבד, המספרים המדהימים בוודאי יסירו את החשש:

לעובד שמשתכר 10,000 ₪ בחודש יופקדו בקרן השתלמות 1,000 ₪ בכל חודש, מהם 750 ₪ על חשבון המעסיק ו־250 ₪ על חשבון העובד. התוצאה: 12,000 ₪ בשנה, שהם 72,000 ₪ בשש שנים

קראו עוד במגזין:

 

 

26,565,740,000 ₪ הופקדו אשתקד בקרנות ההשתלמות והפכו את שנת 2020 לשנת שיא בהפקדות עד כה. כל זאת, למרות משבר הקורונה שפרץ במרץ 2020.

לפי אתר גמל-נט של משרד האוצר, יתרת הנכסים בקרנות ההשתלמות הישראליות הסתכמה בסוף ספטמבר 2021 בכ־304 מיליארד ₪. יתרה זו משקפת כמעט 47% מיתרת הנכסים בכל קופות הגמל של הגופים הישראליים.

לכן, אם אתם מהמעטים שעדיין לא נהנים מקרנות ההשתלמות או שרק רוצים תזכורת מה יצא לכם מכל זה, לפניכם 10 הסיבות העיקריות שהפכו את קרנות ההשתלמות לכל כך פופולריות וכדאיות:

1. חיסכון כמעט לכל אחד

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון המיועדת הן לשכירים והן לעצמאים, כשלכל אחד מהמגזרים מותאמת תוכנית ספציפית. מעסיקים רבים פותחים לעובדיהם קרן השתלמות, אולם אין חובה גורפת בעניין זה. לכן, מומלץ מאוד לדרוש מהמעסיק לצרף אתכם לקרן השתלמות כחלק מתנאי ההעסקה.

למרות שמה, קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון לכל מטרה. במקור אמנם הקרן נועדה למימון לימודים והשתלמויות, אבל כיום זהו כבר לא המצב. הקרן מתאימה לחיסכון לטווח בינוני (על פי רוב, שש שנים או יותר), אך בזכות הטבות המס הגלומות בה יש לה גם יתרונות רבים המתאימים לחיסכון לטווח ארוך.

2. יתרונות ייחודיים

זהו אפיק החיסכון וההשקעה היחיד שניתן למשיכה הונית בתום שש שנים ומעלה, בפטור מלא ממס רווחי הון עד התקרה הקבועה בחוק. אין חובה למשוך את החיסכון אחרי שש שנים, אך בחלוף שש שנים מפתיחתו הוא הופך לנזיל ופטור ממס. לכן, זו דרך מעולה לצבור סכומים משמעותיים וזמינים למשיכה לכל מטרה. חוסכים רבים מחליטים להמשיך את החיסכון, לעיתים אפילו עד הפנסיה, בשל יתרונותיה הרבים והייחודיים של קרן ההשתלמות.

3. אפשרות לפדיון לימודים מוקדם

אמרנו שכספי קרן ההשתלמות נעשים נזילים ופטורים ממס אחרי שש שנים? קיים גם מסלול מקוצר: אם תרצו להשתמש בחיסכון למימון לימודים והשתלמות, תוכלו לפדות אותו כבר בסיום שלוש שנים בפטור מלא ממס. כך תרוויחו העשרה מקצועית, שחלקה הגדול אף ממומן מכספי המעסיק (במידה ואתם שכירים).

4. שכירים? המעסיק משלם לחיסכון שלכם פי שלושה!

לקרן ההשתלמות של שכיר מופקדים בדרך כלל כספים באופן שוטף בשיעור של 10% מהשכר: העובד מפריש עד 2.5% משכרו, המעסיק מוסיף להפקדות עד 7.5% מהשכר. כלומר, על כל שקל שתפקידו המעסיק שלכם יפקיד עד שלושה שקלים!

אם נמחיש זאת במספרים, לעובד שמשתכר 10,000 ₪ בחודש יופקדו בקרן השתלמות 1,000 ₪ בכל חודש, מהם 750 ₪ על חשבון המעסיק ו־250 ₪ על חשבון העובד. התוצאה: 12,000 ₪ בשנה, שהם 72,000 ₪ בשש שנים. וזו רק הקרן, לפני התוספת של אפקט הריבית דריבית והתשואה שעשויה להיות כתוצאה מההשקעה בשוק ההון.

עדיין לא הצטרפתם לקרן ההשתלמות של מיטב דש? זה הזמן >>

poll questionהאם יש לך קרן השתלמות מהעבודה?

5. עצמאים? גם לכם זה משתלם. מאוד

עצמאי יכול לפתוח קרן השתלמות ולהפקיד בה עד 7% מההכנסה השנתית, וכך ליהנות מיתרונות רבים של תוכנית החיסכון המשתלמת הזו. הפקדה של 4.5% מההכנסה (עד התקרה, שעליה נפרט בסעיף הבא) נחשבת מוכרת למס, ולכן כדאית מאוד כבר בעת ההפקדה.

6. הטבות מס משמעותיות

חיסכון בקרן השתלמות מקנה שלושה סוגי הטבות מס: הטבת מס בעת ההפקדה, פטור ממס רווחי הון בעת משיכת הכספים ודחיית מס על רווחי הון (במקרים שנדרש מס) עד פדיון החיסכון. אולם יש לשים לב כי הטבות המס מוגבלות עד לתקרת ההפקדות שנקבעה בחוק.

א. שכירים: שכירים נהנים מהטבת מס על ההפקדות לקרן השתלמות עד תקרת הפקדה בעבור שכר חודשי של 15,712 ₪, נכון ל-2021. המשמעות היא שהעובד פטור מתשלום מס הכנסה, ביטוח בריאות וביטוח לאומי (פטור מזקיפת הכנסה) עבור הסכומים שהוא והמעסיק הפרישו לקרן השתלמות בגין שכר של עד 15,712 ₪. כמו כן, בעת הפדיון העובד יהיה פטור מתשלום מס רווחי הון עבור הפקדות שהופרשו משכר של עד 15,712 ₪.

ב. עצמאים: ההפקדה לקרן השתלמות נחשבת להוצאה מוכרת כאשר מופרשים עד 4.5% מההכנסה מתוך הכנסה שנתית של עד 263,000 ₪, נכון ל-2021. כלומר, סכום ההפקדה השנתי המקסימלי המוגדר כהוצאה מוכרת הוא 11,835 ₪. נוסף על כך, עצמאים נהנים מפטור ממס רווחי הון בעת הפדיון עבור הפקדה עד תקרת ההפקדה המוטבת, העומדת בשנת 2021 על 18,480 ₪.

7. ליהנות מהתשואה של שוק ההון

בהתחשב בריבית האפסית שמניבים הפיקדונות בבנקים, כולם נושאים עיניים אל התשואות הפוטנציאליות בשוק ההון. מכיוון שקרן השתלמות היא השקעה לטווח בינוני לפחות, עשויים ליהנות מתשואה .

8. לבחור את מסלול ההשקעה שמתאים לכם

בקרנות ההשתלמות מוצעים מגוון מסלולי השקעה בעלי רמות חשיפה שונות לסיכון. המסלולים משתנים בין הגופים המנהלים את קרנות ההשתלמות. תוכלו לבחור במסלול המתאים לכם בהתאם לתוכניות, למטרות ולטווח החיסכון שלכם. אפשר לעבור בין מסלולי השקעה ובין קרנות השתלמות בכל זמן ללא תשלום קנס או מס ומבלי לפגוע בוותק החיסכון.

9. לקבל להלוואה בתנאים אטרקטיביים

אתם זקוקים לכסף ויש לכם קרן השתלמות, אבל אתם רוצים לשמור עליה ולהמשיך להרוויח מהריבית דריבית? במקרים רבים תוכלו לקבל מהגוף המנהל הלוואה בתנאים נוחים מאוד כנגד הסכומים שנצברו בקרן ההשתלמות שלכם.

10. ליהנות מניהול השקעות מקצועי

יתרון מהותי בחיסכון בקרן השתלמות הוא השקט הנפשי בידיעה שהכסף שלכם מנוהל בניהול השקעות אקטיבי, אחראי ומבוקר של מנהלי השקעות מנוסים. כמובן, חשוב לבחור נכון את הגוף שבו תנוהל קרן ההשתלמות שלכם. קרנות ההשתלמות של מיטב דש מושקעות במגוון מסלולים רחב, מנוהלים על בסיס ידע רב שנים וניתוחים של אנליסטים בכירים ומנהלי השקעות ותיקים.

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב דש, הקליקו לפרטים >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    زبونقزبناتةبورث سورنللز قهوه على هذا هو السبب هو من قام بالتعديل على هذا الموضوع المفيد جدا جدا جدا من عن على هذا الرابط التالي الاخيره الاخيره تاريخ الانضمام على هذا الرابط فقط انسخ الرابط التالي لمشاهده وتحميل مسلسلات رمضان

  • לפני 2 שנים

    ירושלים , בית חנינה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 26 מיליארד ₪ הופקדו בשנת 2020 בקרנות ההשתלמות – ומה איתכם?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.