תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

10 עובדות שכדאי שתדעו על קרנות השתלמות

קרנות השתלמות נחשבות לאפיק חיסכון כדאי במיוחד. מספרים לנו שכדאי שתהיה לנו קרן השתלמות אחת או אפילו שתיים, אז החלטנו לעשות סדר בבלגן באמצעות עשר עובדות שכל אחד צריך לדעת על קרנות השתלמות

כספים המופקדים בקרנות השתלמות צוברים לרוב תשואה המספקת לנו הזדמנות בכל כמה שנים לממן לימודים, לשפץ את הבית, לקנות מכונית חדשה או לטוס לטיול. בעוד שחשיבותה של קרן השתלמות ברורה למעסיקים ולשכירים רבים, אנחנו לא תמיד מודעים לחשיבות הגדולה שלה ולפרטים הקטנים הטמונים בחובה. הנה 10 עובדות שלא בטוח שידעתם על קרנות השתלמות.

 1. קרן השתלמות היא קופת חיסכון שמטרתה – חיסכון בלבד. בכך היא שונה לגמרי מקרן פנסיה או ביטוח מנהלים, שנועדו לחיסכון לגיל פרישה ולהם סעיפים ביטוחיים שונים, המתאימים לכך.
 2. קרן השתלמות יכולה להינתן כהטבה על ידי מעסיק לעובדיו ואין שום חוק המחייב אותו להפריש אליה כספים.
 3. שיעור ההפקדות המקובל לקרן ההשתלמות הוא עד 2.5% מהשכר על חשבון העובד ועד 7.5% מהשכר על חשבון המעסיק. כלומר המעסיק מפריש כספים לטובת העובד מעבר לשכר העובד הבסיסי, ועל כן זו נחשבת הטבה.
 4. אם אתם עצמאים, תוכלו להחליט שאתם פותחים קרן השתלמות לעצמכם – וזה אפילו מומלץ. המדינה אף מעודדת אתכם לחסוך בקרן השתלמות ומעניקה הטבות מס ייחודיות לעצמאים.
 5. הכספים בקרן ההשתלמות ניתנים למשיכה בתום 6 שנים מיום הפקדת הכספים הראשונה בפטור מתשלום מס. לחילופין, ניתן למשוך את הכספים בפטור מתשלום מס לאחר 3 שנים למטרת לימודים והשתלמות - זאת אם מדובר באישה שהגיעה לגיל 62/64 (תלוי בשנת לידת האישה), או גבר שהגיע לגיל 67. כמו כן, במקרה של פטירה, הזכאים לכספים יוכלו למשוך אותם בפטור ממס לאחר 3 שנים מעת ההפקדה הראשונה.
 6. קרן השתלמות היא אפיק חיסכון שנהנה מהטבות מס מיוחדות. האחת בעת ההפקדה והשנייה בעת המשיכה. הפקדת המעסיק אינה נחשבת כשכר לעובד ונחשבת כהוצאה מוכרת למעסיק. כאשר הקרן נזילה, תשואת הכספים בקרן ההשתלמות פטורה ממס רווחי הון, כלומר לא משלמים מס על הרווחים שצברה הקרן. אלו שני יתרונות אדירים, אשר מדגישים את האטרקטיביות של קרן ההשתלמות.
 7. כל אחד מאתנו רשאי לבחור את קרן ההשתלמות בה הוא מנהל את החיסכון שלו וזאת ללא התערבות מצד המעסיק.
 8. באמצעות קרנות ההשתלמות כספי החיסכון מושקעים במסלולי השקעה שונים ובהיקפים משתנים ומנוהלים על ידי בתי השקעות וחברות ביטוח.
 9. כל עמית זכאי להעביר את הכספים בין קרנות השתלמות שונות, בין אם בשל אי שביעות רצון מהשירות או מהרצון לעבור לקרן השתלמות אשר השיגה תשואות טובות יותר וכדומה. מעבר בין מסלולים מתאפשר תוך 4 ימי עסקים ומעבר בין קרנות מתאפשר תוך 20 ימי עסקים.
 10. מומלץ להשאיר את הכסף בקרן ההשתלמות עד גיל הפרישה. זאת משום שהמציאות של היום מצביעה על כך כי הכסף שנצבר בקרנות הפנסיה ובביטוחי המנהלים בלבד, עשוי לא להספיק למחייה במשך שנים ארוכות. לכן, קיימת אופציה לשמר גם את הכספים שנצברו בקרן ההשתלמות לצורך הגדלת החיסכון הפנסיוני.

בין אם אתה שכיר או עצמאי, כדאי שתהיה לך קרן השתלמות המותאמת לצרכיך האישיים ונושאת עבורך תשואה. המגוון הרחב בשוק זה מאפשר לנו לנהל נכון את הבחירה שלנו, לבדוק כדאיות של קרנות שונות, לקבל המלצות ולשמוע הצעות שונות, בדיוק כמו כל מוצר אחר שאנחנו רוכשים.

אני רוצה להצטרף לקרן השתלמות לשכירים >>

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 7 שנים

  מה קורה אם אני מגדיל את ההפקדה שלי מעבר לתקרה ננעל 10%. יקלו ממני מס רווחי הון? איך יעשו את ההפרדה בפדיון

 • לפני 7 שנים

  הבנתי שאני צריך קרן השתלמות. אבל כדאי שעכשיו תכתבו איך בוחרים קרן השתלמות טובה

 • לפני 7 שנים

  ברור שאפשר. תחפשי ברשת קרן השתלמות דיגיטלית לעצמאים

 • לפני 7 שנים

  איך אפשר לפתוח קרן השתלמות לעצמאים? נאמר לי שאין כזו אפשרות.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 10 עובדות שכדאי שתדעו על קרנות השתלמות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.