תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

5 צעדים ליצירת ביטחון כלכלי בשנה החדשה

19/09/2022

טובעים בהוצאות? סובלים מבזבוזים אינסופיים? לא מצליחים לחסוך וליצור לעצמכם מרווח נשימה כלכלי? קבלו תוכנית סדירה: כך תפתחו נכון את השנה החדשה

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

בשנים האחרונות למדנו שהחיים יכולים להיות בלתי צפויים: קורונה, מערכות בחירות, דרמות פיננסיות ועוד – כל אלה רק מגדילים את הצורך ביצירת ביטחון כלכלי. אם ננקוט בפעולות הנכונות, נוכל לרוב לייצר לנו מרווח נשימה כלכלי ובהמשך גם להגיע לחופש כלכלי שבו התשואות של החיסכון יממנו חלק מההוצאות השוטפות. איך אפשר לעשות זאת? קבלו 5 צעדים.

הרווחים שמניבה ההשקעה שלכם מושקעים מחדש ומניבים תשואה נוספת, שגם היא מושקעת ומייצרת תשואה נוספת - וכך הלאה.

קראו עוד במגזין:

הגדלת מקורות ההכנסה

הדרך הברורה מאליה להגדיל את ההכנסה החודשית היא באמצעות בקשת העלאה. רובנו מתכווצים מעצם המחשבה, אבל למה בעצם? אם אנחנו מעניקים ערך משמעותי במקום העבודה ותורמים תרומה משמעותית להשגת המטרות העסקיות, מגיע לנו לקבל תגמול הולם.

לפני שמבקשים העלאה מהבוס/ית, כדאי להבין מה השכר הממוצע בתחום שלכם (ניתן למצוא בקלות טבלאות שכר עדכניות בגוגל) ולערוך רשימה של ההישגים והתרומות המקצועיות שלכם. מידע זה יאפשר לכם להבין האם אתם מקבלים פחות ממה שמגיע לכם, ולהסביר למנהל הישיר מדוע מגיעה לכם העלאה.

חשוב לזכור ששיפור בתנאי השכר לא חייב להסתכם רק בהעלאה במשכורת. שיפור בתנאים נלווים כמו פתיחת קרן השתלמות, יכולים לפעמים להיות משתלמים אפילו יותר. במסגרת קרן השתלמות לשכירים, לדוגמא, על כל שקל שאתם מפרישים ממשכורתכם המעסיק יכול להפריש עד פי שלושה.

אם לא קיבלתם העלאה או שיפור בתנאים הנלווים, תמיד פתוחה בפניכם האפשרות לייצר הכנסה נוספת באמצעות עבודה נוספת, כשכירים או כעצמאים.

לסלק את הבזבוזים

אחד ממנהגי ראש השנה הוא לקחת ירק ממשפחת הסלקיים (כגון סלק), לטבול אותו בדבש ולברך: "שיסתלקו אויבנו ושונאינו וכל מבקשי רעתנו". ומהו האויב הכי גדול לביטחון הכלכלי שלנו? הבזבוזים. לא משנה כמה אנחנו מרוויחים, סביר להניח שבכל חודש יוצאים לנו מהכיס סכומים משמעותיים על הוצאות לא הכרחיות: מהזמנת אוכל בעבודה באופן קבוע, עד קניות של בגדים שאנחנו לא באמת צריכים. יש לזה הרבה סיבות: תרבות הצריכה שמעודדת אותנו להוציא (ולחלק לאינספור תשלומים), לחץ חברתי, פיצוי רגשי ועוד.

גם כשההכנסה החודשית גדלה, אותן הוצאות בלתי מחויבות גדלות וגורמות לרבים מאיתנו לשאול בסוף החודש "איפה הכסף". חיסכון אפשרי שיכול להגיע לאלפי שקלים בחודש יורד לטמיון.

מה אפשר לעשות? פוקוס על חיסכון יסייע לנו להגדיל אותו מדי חודש על חשבון הבזבוזים.

לתת לכסף לעבוד בשבילכם

הגדלתם את ההכנסות וצמצמתם הוצאות בלתי רצויות? אתם בדרך הנכונה להגדלת החיסכון החודשי ויצירת ביטחון הכלכלי. השאלה היא איך משקיעים את הכסף וגורמים לחיסכון שלכם לגדול עוד יותר? בשבועות האחרונים הבנקים העלו את הריבית שהם מעניקים על הפיקדונות, וחלקם מגיעים כעת לכ-2%-3%. למרות זאת ועדיין, כסף שיושב בפיקדון מאבד מערכו. אם למשל הריבית השנתית על הפיקדון בבנק היא 2% ושיעור האינפלציה עומד על 5% בשנה, הכסף מאבד מערכו 3% בשנה. וזה עוד לפני שהזכרנו את הצורך לסגור את הפיקדון לשנה ואף יותר מכך, כדי לקבל ריביות של 2%-3%.  

במציאות זו, יותר ויותר חוסכים מחפשים חלופות השקעה לפיקדונות הבנקאיים; חלופות שבהן פוטנציאל התשואה יכול להתעלות על שיעור האינפלציה, ולהוביל לגידול בערך הריאלי של הכסף. אחד מאפיקי ההשקעה הפופולריים בשנים האחרונות הוא קופת גמל להשקעה, שבה הכסף שלכם מושקע באחד ממגוון מסלולים בשוק ההון ומנוהל על ידי מומחי השקעות מנוסים. יתרון נוסף של אפיק זה היא הנזילות הגבוהה: בשונה מהפיקדון בבנק, בקופת גמל להשקעה אפשר למשוך את הכספים מתי שרוצים, ללא קנסות.

עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה? זה הזמן >>

poll questionהאם יש לכם או למשפחתכם קופת גמל להשקעה?

למצות הטבות שמחלקת המדינה

בראש השנה נהוג לקחת לוביה (סוג של שעועית) ולברך "שירבו זכויותינו". הברכה הזו יכולה להפוך למציאות גם כאשר מדובר בכסף שלנו: מתוך רצון לעודד את הציבור לחסוך, המדינה מחלקת הטבות משמעותיות לאלו מאיתנו שחוסכים לטווח ארוך.

חוסכים בקופת גמל להשקעה? אם תמשכו את הכספים הצבורים כקצבה לאחר גיל 60, תקבלו שתי הטבות משמעותיות:

  • פטור ממס רווחי הון על הרווחים הריאליים שנצברו (לעומת השקעות אחרות בשוק ההון שמחויבות במס רווחי הון בסך 25% עבור הרווחים הריאליים).
  • פטור מלא ממס על הכספים שנמשכים כקצבה.

בשל הטבות משמעותיות אלו, המדינה קבעה תקרת הפקדה שנתית בקופת גמל להשקעה, שעומדת נכון ל-2022 על 72,616 ₪. רוצים להפקיד יותר? אפשר לפתוח קופת גמל להשקעה על שם כל אחד מבני המשפחה.

לייצר מכפילי כוח להגדלת החיסכון

הגדלתם את החיסכון החודשי והשקעתם את כספי החיסכון בהתאם לצרכים שלכם? אחת הדרכים הכי יעילות (והכי פשוטות) לאפשר לכספים לעבוד עבורכם, היא... פשוט לא לעשות כלום.

מה זה אומר? במקום למשוך את כספי החיסכון, תמשיכו להשקיע אותם ותנו לזמן ולאפקט הריבית דריבית לעשות את שלהם. העיקרון לפיו עובד מנגנון הריבית דריבית פשוט ויעיל להפליא: הרווחים שמניבה ההשקעה שלכם מושקעים מחדש ומניבים תשואה נוספת, שגם היא מושקעת ומייצרת תשואה נוספת - וכך הלאה. והתוצאה? לאורך עשרות שנים, החיסכון שלכם יכול להניב רווחים משמעותיים שחלקם הגדול מרווחי ריבית דריבית.  

הצטרפו לקופת גמל להשקעה של מיטב >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    פתחתי לילדים שלי קופות מחכה לראות את הכספים בחשבון

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 5 צעדים ליצירת ביטחון כלכלי בשנה החדשה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.