תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

איך לבקש העלאה מהבוס ולהפיק ממנה הרבה יותר?

מדורים:
08/01/2023

מזיעים מעצם המחשבה על בקשת העלאה? כך תגדילו את סיכוייכם לשכנע את הבוס שמגיע לכם. וגם: כך תגרמו לתוספת השכר להתחיל לעבוד בשבילכם

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב, הקליקו לפרטים >>

כל אחד מאיתנו היה רוצה לקבל העלאה בשכר - והרצון הזה רק גובר לאור גל ההתייקרויות המתמשך והעלייה בהוצאות. למרבה הצער, מול הרצון הזה שלנו ניצב מנהל שתפקידו  להקטין את ההוצאות ולהגדיל את הרווחיות. מה בכל זאת אנחנו יכולים לעשות כדי לקבל העלאת שכר? ואם כבר קיבלנו העלאה, מה נוכל לעשות כדי להפיק ממנה יותר? להלן מקבץ טיפים מעשיים.

כדי להפיק את המקסימום מהעלאה, מומלץ להגדיר מראש סכום שילך באופן קבוע לחיסכון – וליצור הוראות קבע קבועה שתנתב אותו לחיסכון או להשקעה הרצויים.

קראו עוד במגזין:

בצעו מחקר מקדים

כדי להגדיל את הסיכוי לשדרוג השכר, אתם צריכים להציג לבוס סיבה משכנעת, למשל שהשכר שלכם נמוך מהמקובל בשוק. כדי להצטייד בטיעונים המתאימים חשוב לברר מהו השכר המקובל בתפקיד שלכם – וכיצד משפיעים על השורה התחתונה בתלוש גורמים כמו השכלה, הכשרות, ותק וכישורים. ביצוע מחקר מקדים יאפשר לכם לדעת לאיזה שכר לכוון, ומהן הפעולות שכדאי לכם לנקוט כדי להגדיל אותו (לדוגמא, לרכוש הכשרות נוספות).

הבינו מה האינטרס של המנהל להעלות לכם את השכר

מי שמגיע מעולם המכירות מכיר מקרוב את ראשי התיבות אמיל"י: "אני, מה יוצא לי מזה?". הרעיון פשוט: במקום להתמקד במוצר ובנתונים היבשים, צריך לספר ללקוח מה יוצא לו מזה באמצעות התמקדות בתועלות. לדוגמא, שואב אבק המצויד במנוע עוצמתי, מוביל לניקוי יסודי יותר במינימום זמן ומאמץ. על אותו המשקל, מהו האמיל"י של המנהל שלכם? מה ייצא לו ולארגון מהעלאת השכר שלכם?

זה המקום לחשוב על הערך המוסף שלכם מבחינת הארגון: איך אתם מסייעים לו לעמוד במטרותיו? איזה בעיות וכאבי ראש אתם פותרים למנהל שלכם? ככל שהערך המוסף שלכם יהיו גדול ובולט יותר, כך תגדל המוטיבציה של המנהל לתגמל אתכם. מומלץ להכין מראש את הנתונים והמספרים שממחישים את התרומה שלכם לארגון, כדי שתוכלו להציג אותם למנהל.

עדיין לא הצטרפתם לקרן ההשתלמות של מיטב? זה הזמן >>

poll questionמתי קיבלתם לאחרונה העלאה בשכר?

לא הצלחתם? אל תוותרו

כחלק מההכנה לשיחה עם המנהל, חשוב להביא בחשבון את האפשרות שתקבלו תשובה שלילית. זה לא אומר שצריך לוותר: במקום להתמקד במה לא, כדאי להבין מה כן יקדם אתכם לעבר המטרה הרצויה. האם למשל לקיחת תחומי אחריות נוספים תוכל להוריד מהמנהל כאבי ראש ולהגדיל את הערך המוסף שלכם בתפקיד? האם יש דברים שאתם יכולים לשפר, כדי לזכות באמונו של המנהל? האם אפשר לקבוע שיחת מעקב, כדי להראות גרף שיפור ולשקול מחדש את ההעלאה בעוד כמה חודשים?

בואו נחשוב חיובי: המנהל הביע נכונות להעלות לכם את השכר? בשעה טובה! לפניכם שלוש דרכים למקסם את ההעלאה.

קבלו העלאה בדרך אחרת (יותר משתלמת)

רבים מאיתנו אולי לא יודעים, אך כשהמעסיק פותח בעבורנו קרן השתלמות, על כל שקל שאנחנו מפקידים הוא יכול להפקיד עד פי שלושה. בנוסף, הכספים שנחסכים מושקעים באחד מתוך מגוון מסלולי השקעה לבחירה, מה שעשוי להגדיל עוד יותר את החיסכון בעזרת התשואה הפוטנציאלית. את הכספים הצבורים בקרן השתלמות אפשר למשוך לאחר 6 שנים, וליהנות מפטור ממס על הרווחים עד התקרה הקבועה בחוק (תקרת ההפקדה של העובד והמעסיק בקרן השתלמות עומדת על 10% מהשכר, ועד לשכר בגובה 15,712 ₪ נכון לשנת 2022).

כדאי לבדוק האם בחישוב הכולל חיסכון בקרן השתלמות משתלם יותר מקבלת העלאה. בחלק מהמקרים, אפשר לשלב העלאה חלקית עם חיסכון בקרן השתלמות.

נתבו את ההשקעה לחיסכון

ככל שרמת ההכנסה עולה, כך ההוצאות החודשיות נוטות לגדול: ברגע שיש לנו יותר – אנחנו מוציאים יותר. לא תמיד בגלל שאנחנו צריכים, אלא בשל היכולת להעלות את רמת החיים. כתוצאה מכך משקי בית רבים שמגדילים את כושר ההשתכרות, עדיין מתקשים לסגור את החודש. לכן, כדי להפיק את המקסימום מהעלאה, מומלץ להגדיר מראש סכום שילך באופן קבוע לחיסכון – וליצור הוראות קבע קבועה שתנתב אותו לחיסכון או להשקעה הרצויים.

תנו לכסף לעבוד בשבילכם

אחרי שהזעתם ועבדתם קשה כדי להשיג תוספת שכר, למה שהתוספת שקיבלתם לא תעבוד קשה בשבילכם? אחת הטעויות הנפוצות היא להשאיר את הכסף בעו"ש או בחיסכון בנקאי, במציאות שבה האינפלציה (עליות המחירים במשק) שוחקת את ערכו, כדאי לבחור באפיקי השקעה מתאימים יותר. אחת האפשרויות היא לחסוך באמצעות קופת גמל להשקעה, אפיק השקעה מנוהל שבו ניתן להשקיע במגוון מסלולי השקעה.

בשוק ההון (כמו בחיים) יש עליות וירידות, אך הנתונים מלמדים שלאורך זמן שווקי ההון נוטים לעלות, החיסכון בקופת גמל להשקעה מאפשר לכם לא רק להגדיל את פוטנציאל התשואה, אלא גם למשוך את הכסף מתי שתרצו ללא קנסות או הגבלות. וזה לא הכול: החיסכון בקופת גמל להשקעה כולל הטבות מס משמעותיות מהמדינה, כולל פטור ממס על הרווחים ומס הכנסה, אם תחליטו למשוך את החיסכון הצבור כקצבה לאחר גיל 60.

השורה התחתונה: כדי לקבל העלאה מהבוס חשוב לא רק להעז, אלא לבצע הכנה נכונה. בעזרת תכנון נכון והשקעה חכמה תוכלו להגדיל את השכר וגם את החיסכון לאורך זמן.

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב, הקליקו לפרטים >>

האמור אינו מהווה יעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם, ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. כל האמור לעיל כפוף לתקנון הקופה הרלוונטי, הוראות הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, רשות המיסים ולהסדר התחיקתי במועד ביצוע המשיכה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: איך לבקש העלאה מהבוס ולהפיק ממנה הרבה יותר?
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.