תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

נס פך הכסף: כך תאפשרו לילדים שלכם לפתוח את החיים ברגל ימין

19/12/2022

התוכנית הממשלתית "חיסכון לכל ילד" נועדה לסייע לכם, ההורים, לדאוג לעתיד ילדיכם. לפניכם 3 פעולות שעשויים להגדיל את החיסכון במאות אחוזים באמצעות תוכנית זו או באמצעות קופת גמל להשקעה

דואגים לעתיד הילדים? לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

סופגניות, לביבות, סביבונים – איך אפשר לא לאהוב את חג החנוכה? לקטנים שבחבורה יש סיבה נוספת לשמוח: דמי חנוכה, המנהג היהודי העתיק שבמסגרתו אנחנו נוהגים להעניק לילדים מטבעות, יכול להפוך בחג הקרוב לפעולה שתשפיע בעתיד גם על חייהם כבוגרים.

בשורה התחתונה, פוטנציאל התשואה של ניהול החיסכון בקופת גמל להשקעה גבוה בהרבה ביחס לבנק

קראו עוד במגזין:

אחרי הכול, חנוכה הוא חג של ניסים, עם פך שמן קטן שבאורח פלא הספיק לשמונה ימים. ברוח החג, אנחנו יכולים לתת לילדים שלנו מקדמה חשובה לתחילת החיים הבוגרים באמצעות מילוי פך אישי משלנו: פך החיסכון. כדי למלא את פך החיסכון ולדאוג לעתיד הילדים לא צריך לקוות לניסים, אפשר פשוט לבצע את שלוש הפעולות הבאות.

הגדלת החיסכון לכל ילד

בינואר 2017 נפתחה תוכנית הממשלתית "חיסכון לכל ילד" שמטרתה לסייע להורים לדאוג לעתיד ילדיהם.  במסגרת התוכנית מפקידה המדינה לכל ילד מדי חודש 52 ₪ (נכון לשנת 2022) עד גיל 18, מעבר לקצבת הילדים. המדינה מאפשרת להורים להפקיד לחיסכון 52 ₪ נוספים מדי חודש, מתוך קצבת הילדים.  פעולה זו מכפילה את היקף ההפקדות החודשיות – ומגדילה באופן משמעותי את סך החיסכון.

בחירה בגוף המנהל ובמסלול השקעה

הכספים הנצברים בתוכנית חיסכון לכל ילד מושקעים באחד משני אפיקים: חיסכון בנקאי או קופת גמל להשקעה. כל אחד מאפיקים אלה כולל כמה מסלולי חיסכון, שלבחירה בהם  עשויה להיות השפעה מכרעת על גובה הסכומים שיצטברו עד שהילד יגיע לגיל 18.

מה משמעות ניהול החיסכון בבנק? לפי הנתונים המפורסמים באתר משרד האוצר, נכון לנובמבר 2022 ניהול חיסכון לכל ילד בבנק יניב ריבית קבועה לא צמודה שנעה בין 2.05%-3.4% בשנה. זאת במקרה של הפקדת הכספים לילד עד גיל שנה, במסלול ללא תחנות יציאה (במסלול הכולל תחנת יציאה כל 5 שנים, הריבית נמוכה יותר). חשוב לזכור שגם קבלת הריבית המקסימלית, העומדת נכון להיום על 3.4% לשנה, גורמת לשחיקת ערך החיסכון במציאות הנוכחית שבה האינפלציה (שיעור עליית המחירים במשק) עומדת על כ-5% בשנה. במצב כזה, הכסף בחיסכון מאבד מידי שנה 1.6% מערכו הריאלי.

מה משמעות ניהול החיסכון בקופת גמל להשקעה? החיסכון בקופת גמל להשקעה במסגרת תוכנית לחיסכון לכל ילד, מתאפשר במגוון מסלולים: שלושה מסלולים ברמת סיכון משתנה (סיכון מועט, בינוני ומוגבר) ושני מסלולים למגזר הדתי.

עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה? זה הזמן >>

poll questionהאם אתם יודעים באיזה מסלול מושקעת תוכנית "חיסכון לכל ילד" של ילדיכם?

מנתונים שפורסמו באתר גמל-נט, ניתן לראות שהתשואה הממוצעת במסלול עם סיכון בינוני נעה בחמש השנים האחרונות בין 3.23%-4.81%. במסלול עם סיכון מוגבר, התשואה השנתית הממוצעת בחמש השנים האחרונות מתחילה ב- 3.91% ומגיעה ל- 9.00% - תשואה הגבוהה פי 2.65 מזו המתקבלת בבנק. ההבדל בתשואות משמעותי עוד יותר לאור העובדה שמדובר בחיסכון ארוך טווח, הנפרס על פני כמעט שני עשורים.  

למרות שבמסלול הסיכון המוגבר הסיכון גבוה יותר, לנוכח הנטייה של שוק ההון לעלות לאורך זמן, במשך קרוב לשני עשורים של חיסכון סביר להניח שיהיה זמן לתקן גם במקרים של ירידות – וליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה יותר. בשורה התחתונה, פוטנציאל התשואה של ניהול החיסכון בקופת גמל להשקעה גבוה בהרבה ביחס לבנק. בחירה במסלול עם סיכון מוגבר עשויה להניב עשרות אלפי שקלים יותר ביחס לחיסכון שיצטבר בבנק. מתוך הבנה זו, חשוב לבחון את התשואה הפוטנציאלית בכל אחד מהאפיקים ולקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם ועבור ילדיכם.

להגדיל עוד יותר את החיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה

לצד תוכנית "חיסכון לכל ילד", ניתן להגדיל את החיסכון לילדים על ידי פתיחת קופת גמל להשקעה שבה יופקדו סכומי כסף נוספים. החיסכון בקופת גמל להשקעה מאפשר למשוך את הכסף מתי שרוצים, ללא קנסות או הגבלות. אם הילדים יחליטו להשאיר את הכסף בחיסכון גם לאחר שיתבגרו וימשכו אותו כקצבה אחרי גיל 60, הם יוכלו ליהנות מהטבות מס משמעותיות ולמשוך את הכסף כקצבה פטורה ממס. בדיוק לשם כך עומדת לרשותכם מיטב קידס, קופת גמל להשקעה, עם דמי ניהול העומדים על 0.7% בלבד מהצבירה השנתית.

הצטרפו לקופת גמל להשקעה של מיטב >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: נס פך הכסף: כך תאפשרו לילדים שלכם לפתוח את החיים ברגל ימין
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.