תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

הטבות מס לסוף 2022: מגיע לך החזר של אלפי ₪ מהמדינה?

מדורים:
14/12/2022

תומר שלו, מנהל הידע המקצועי בחטיבת הלקוחות של מיטב, במפגש זום ששווה לכם כסף: הטבות מס לעצמאים; הטבות מס לשכירים; ניצול הפסדים צבורים בתיק ההשקעות ועוד ועוד; צפו במפגש המלא

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב, לחצו כאן>>

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

תומר שלו, מנהל הידע המקצועי בחטיבת הלקוחות של מיטב, הרצה במפגש זום על הטבות המס במוצרי חיסכון ואיך ניתן לנצל אותן בסיום שנת 2022. המפגש עסק בהטבות מס לעצמאים, שכירים, ניצול הפסדים צבורים בתיק ההשקעות, ניצול תקרת ההפקדה בגמל להשקעה וניצול פטור ממס במסגרת השקעה בפוליסת חיסכון. 

הטבות מס לעצמאים 

בתחילת ההרצאה הראה שלו איך עבור הפקדה של 37,880 ₪ (לעצמאים שהכנסתם השנתית היא לפחות בגובה התקרה של 213,600 ₪), ניתן לקבל הטבות זיכוי וניכוי, וכך למעשה ניתן להפוך 22,020 ₪ ל-37,880 ₪ בשני שלבים פשוטים: 

  • מפקידים 16.5% מתקרת הפקדה שנתית של 213,600 ₪, קרי: 35,244 ₪.
  • מוסיפים סכום נוסף מעבר ל-35,244 ₪, סכום אשר לא מעניק הטבת מס בפני עצמו, אך משדרג את העמית לסטטוס של "עמית מוטב" – בסך של 2,636 ₪. סה"כ ההפקדה: 37,880 ₪. "עמית מוטב" זו הגדרה שמאפשרת מיצוי מלא של הטבה זו לעצמאים.

מהן הטבות המס שתקבלו כעמיתים מוטבים? הטבת זיכוי בסך 4,112 ₪ והטבת ניכוי בסך של עד 11,748 ₪ (בתלות במס השולי שלכם). סך כל ההטבות עומד על עד 15,860 ₪, כך שלכאורה השקעתם רק 22,020 ₪ ביצירת חיסכון בסך של 37,880 ₪. מי שאינו עמית מוטב, יסתפק במקרה זה בהטבת מס בסך של עד 11,226 ₪ "בלבד". 

הטבות מס למקבלי קצבאות 

פנסיונר המקבל קצבה חייבת במס יכול להפקיד במעמד עצמאי, בהפרשה לפי 16%. פנסיונרים יכולים להפקיד בשנה סכום של עד 37,346 ₪ ולקבל הטבות זיכוי וניכוי של עד 15,486 ₪. מדובר כמובן רק בפנסיות החייבות במס. למה שפנסיונר שכבר מקבל קצבה יפריש כסף לחיסכון? זה עשוי להיות פתרון יעיל להעברה בין דורית של ההון לדור הבא. 

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב, הקליקו לפרטים >>

poll questionעד כמה אתם מנצלים את הטבות המס לקראת סוף שנה

קרן השתלמות לעצמאים

כאן הציג שלו מנגנון שבו על אף שהפקדנו 18,960 ₪, בזכות הטבות המס נפרדנו רק מ-12,885 ₪. גם הפעם המנגנון פועל בשני שלבים:

  • מפקידים עד 7% מתקרת הפקדה שנתית של 270,000 (18,960 ₪). 
  • מקבלים הטבת ניכוי עד לסך של 6,075 ₪ וגם פטור ממס רווחי הון בקרן ההשתלמות, הנזילה לאחר 6 שנים (או 3 שנים במשיכה לאחר גיל פרישה). 

קופת גמל עצמאית לשכיר "מוטב" על הפקדה לא פנסיונית 

במקרה זה, הציג שלו מנגנון להפיכת כ-9,345 ₪ ל-17,088 ₪, בשני שלבים:

  • מפקידים עד 17,088 ₪ (16% משכר לא מבוטח שנתי של עד 106,800 ₪, כ-8,900 שכר חודשי).
  • מקבלים הטבת זיכוי עד לסך 1,869 ₪ והטבת ניכוי עד לסך 5,874 ₪. סך הכל, מדובר בהטבות מס בשווי 7,743 ₪. חשוב לדעת: בעלי שכר פנסיוני מבוטח בסך 22,250 ומעלה אינם זכאים להטבת הניכוי. 

שכר לא פנסיוני פירושו כל הרכיבים המשולמים לעובד בתלוש השכר, אך שאין כנגדם הפרשה לפנסיה, כדוגמת בונוסים שאינם במסגרת השכר הפנסיוני, דמי הבראה ועוד. 

בהמשך המפגש פירט שלו גם את הטבות המס הניתנות לשכירים שהמעסיק מפריש להם לקופת גמל, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. לפירוט ההטבות הללו, צפו במפגש המלא בסרטון המצורף.

שימוש במגן מס בתיק ההשקעות

במקרה שבאותה שנה מימשתם שני ניירות ערך – האחד מומש ברווח והאחד מומש בהפסד – ניתן לקזז את ההפסדים מהרווחים. ההפסדים למעשה משמשים כמגן מס בתיק ההשקעות שלכם. איפוס רווחים בתיק ההשקעות הוא פרקטיקה נפוצה, המגבירה את המסחר בסוף השנה. עם זאת, יש לבדוק את כדאיות הפעולה הזו, שתייצר לכם עמלות קנייה ומכירה.

חשוב לדעת: אם ניירות ערך נמצאים באותו חשבון מסחר, מגן המס מופעל אוטומטית, אך אם הם בחשבונות שונים, אפילו באותו חבר בורסה, יש לפנות לפקיד השומה לקבלת אישור ניכוי מס במקור. ניתן לעשות זאת גם כדי לנצל מגני מס משנים קודמות, לאחר שתפיקו מחבר הבורסה שאיתו אתם עובדים טופס 867. 

לקראת סיום המפגש התייחס שלו גם להטבות מס בחיסכון בקופת גמל להשקעה ובפוליסת חיסכון. לצפייה בטיפים לקבלת הטבות מס במכשירים פיננסיים אלו - צפו במפגש המלא בסרטון המצורף. 

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין להסתמך על הנתונים המופיעים בהן. שעור הטבות המס אינו קבוע והוא תלוי במס השולי.. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ פנסיוני או שיווק פנסיוני, לייעוץ השקעות או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב בית השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב בית השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב בית השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    ההפסדים השנה בקרן מנטרלים הכל כל כסף שמפקידים יש הפסד שלכמעט 10 אחוז

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: הטבות מס לסוף 2022: מגיע לך החזר של אלפי ₪ מהמדינה?
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.