תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

עצמאים? אל תחכו ליום האחרון בשנה: פתחו עכשיו קרן השתלמות

17/11/2019

בואו להכיר מכשיר חיסכון משתלם ביותר לעצמאים, עם הטבת מס יוצאת דופן, לצד ניהול השקעות מקצועי בשוק ההון

רוצים להצטרף לקרן ההשתלמות הדיגיטלית לעצמאים? לחצו כאן>>

זו בהחלט אחת הפעמים הנדירות שבה המדינה "מתנדבת" להחזיר לאזרחים כסף, והיא עושה זאת כדי לעודד חיסכון. עצמאים? כדאי לכם לנצל את זה

מהי קרן השתלמות לעצמאים?

קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון לטווח בינוני. היא נחשבת כיום למכשיר חיסכון משתלם ביותר לעצמאים, לאור הטבת מס יוצאת דופן וניהול השקעות מקצועי. הכסף בקרן הופך נזיל לאחר שש שנות חיסכון, או לאחר שלוש שנים בלבד, באמצעות משיכתו לצורך מימון השתלמות מקצועית, או עם הגעה לגיל הפרישה.

מהם היתרונות בקרן ההשתלמות לעצמאים?

הטבות מס: קרן ההשתלמות לעצמאים מספקת הטבות מס בהפקדה ובמשיכה. עצמאים שימשכו את הכסף במועדים שנקבעו (לאחר 6 שנות חיסכון, או במקרים מסוימים לאחר 3 שנים), יזכו בפטור ממס רווחי הון בשיעור 25%, עד תקרה מוטבת של 18,480 שקל בשנה (נכון לשנת 2019).

הטבת מס קיימת, כאמור, לעצמאים גם בהפקדה: הוצאה מוכרת עד תקרה של 4.5%, מהפקדת השקל הראשון ועד תקרת הכנסה של 264,000 שקל בשנה. במילים אחרות: תקרת ההפקדה השנתית המוטבת לקרן ההשתלמות לעצמאים עומדת על 11,880 שקל (נכון לשנת 2019). כל סכום שתפקידו מעבר לכך יחויב במס הכנסה במעמד ההפקדה.

איך זה נראה בדוגמאות מהשטח? ניקח 2 מקרים להמחשה בלבד. ראשית, עצמאי עם הכנסה שנתית של  240,000 שקל, יזכה בהטבת מס בסך של 10,800 שקל בשנה (4.5% מ-240,000 שקל). לעומת זאת, עצמאי עם הכנסה שנתית של 300 אלף שקל, יוכל לקבל את תקרת ההטבה, 11,880 שקל, שמהווה רק 3.96% מהכנסתו השנתית.

זו בהחלט אחת הפעמים הנדירות שבה המדינה "מתנדבת" להחזיר לאזרחים כסף, והיא עושה זאת כדי לעודד חיסכון. עצמאים? כדאי לכם לנצל את זה.

גיוון ודינמיות בהשקעה בשוק ההון: קרנות ההשתלמות לעצמאים מושקעות במגוון מסלולי השקעה, כך שכל עצמאי יכול לבחור את מסלול ההשקעה המועדף עליו. בדרך כלל תצורפו בתחילה למסלול הכללי, אולם תוכלו לעבור למסלול אחר לפי בחירתכם.

המסלול הכללי מועדף על ידי לקוחות רבים, מאחר שהוא משלב השקעה באג"ח, שנחשבת סולידית יחסית, לצד השקעה במניות, שנחשבת מסוכנת יותר וכפועל יוצא מכך גם עם סיכוי גבוה יותר ליצירת תשואה.

גמישות: המעבר בין מסלולי ההשקעה השונים בקרן ההשתלמות לעצמאים פשוט ומהיר, ומתבצע ללא עלות וללא אירועי מס. בכך זוכה החוסך בגמישות רבה בניהול החיסכון, בהתאם לצרכיו הכספיים, תקופת החיסכון והמצב המשתנה בשווקים.

על אף הגדרתה של הקרן כמכשיר חיסכון שנזילותו תחומה בזמן (שש שנים כאמור), ניתן להמשיך את החיסכון בקרן ההשתלמות לעצמאים גם מעבר לתקופה זו. אם תבחרו באפשרות זו, תקבלו קרן נזילה לחלוטין ותשמרו על הטבת המס של פטור ממס רווחי הון בעת המשיכה. כל זאת, בחיסכון שמושקע אקטיבית בשוק ההון.

לכן, במקרים רבים, במיוחד אם יש לכם כסף זמין באפיקים אחרים (כמו פיקדונות או ניירות ערך), עדיף להשאיר את הכסף בקרן ההשתלמות ולמשוך ממקום אחר.

הלוואות בתנאים נוחים: גם בתרחיש שבו אתם זקוקים באופן מיידי לכסף המופקד בקרן ההשתלמות, כדאי לשקול לא למשוך את החיסכון, אלא לקחת הלוואה מול הקרן מהגוף הפיננסי שמנהל אותה. הלוואות כאלו ניתנות על פי רוב בריביות נמוכות יחסית, מאחר שהלווים מצוידים בבטוחה מצוינת – הקרן עצמה.

קראו עוד במגזין:

 

 

האם כדאי לכם להפקיד מעבר לתקרת ההטבה של 11,880 שקל בשנה?

בעיקרון, הסכומים שתפקידו מעבר לתקרת ההטבה ימוסו בהתאם למדרגות המס של כל אחת ואחד מכם. עם זאת, התשובה לשאלה "האם כדאי" אינה חד משמעית משתי סיבות: ראשית, הגדלת החיסכון עשויה בהחלט להשתלם בשנים של תשואות נאות בקרן.

שנית, זוכרים את התקרה השנתית של הפטור ממס רווחי הון, שעומדת על 18,480 שקל בשנה? ניתן בהחלט לנצל את ההפרש בין שתי התקרות ולהפקיד עוד 6,600 שקל בשנה שיהיו פטורים ממס רווחי הון.

איך מפקידים לקרן השתלמות לעצמאים?

רוב העצמאים מבצעים את ההפקדה לקרן ההשתלמות לפני סיום שנת המס, כלומר: לפני 31 בדצמבר. בשלב זה של השנה העצמאים, או רואי החשבון שלהם, רואים כמה כסף, אם בכלל, זמין להם להפקדה – ומבצעים הפקדה שנתית.

עם זאת, יש גם עצמאים שמחליטים מראש על הפקדות חודשיות קבועות, לפי סכומים שמתאימים להערכות ההכנסה השנתית שלהם. הבחירה בידיכם, בהתאם לצרכים וליעדים האישיים שלכם.

איך פותחים קרן השתלמות לעצמאים במיטב דש?

פתיחה של קרן השתלמות לעצמאים במיטב דש היא פעולה פשוטה, מהירה ודיגיטלית. בהצטרפות תתבקשו למלא פרטים אישיים, לצרף צילום של תעודת זהות ולבצע הפקדה ראשונית. זהו - יש לכם קרן השתלמות. דמי הניהול על הקרן עומדים אצלנו על 0.68% מהצבירה השנתית בלבד.

רוצים להצטרף לקרן ההשתלמות הדיגיטלית לעצמאים? לחצו כאן>>

לתשומת לבכם: דמי הניהול בקרן השתלמות עודכנו ביום 31 בינואר 2022 והתעריף הוא לפי שיעור של 0.8% מסך הצבירה ו- 0% מהפקדה.

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. המידע לעיל נכון למועד כתיבתו, ההסדר התחקיתי והכללים החלים בנוגע למוצרים המפורטים עשויים להשתנות מעת לעת.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  אני פנסיונר של התעשייה האווירית אישתי פנסיונרית של משרד החינוך והתרבות .האם אני זכאי לפתוח חשבון ולחסוך בו 2000 שח לחודש .

  • לפני 4 שנים

   שלום שמואל,
   אם אתם לא עצמאים אז אתם לא יכולים לפתוח קרן השתלמות לעצמאים.
   אבל, תוכלו לחסוך 2000 ש"ח לחודש בתכנית אחרת שנקראת "קופת גמל להשקעה".
   במידה ותרצו לשמוע פרטים נוספים, מעבר למה שרשום על התכנית באתר האינטרנט של מיטב דש, תוכלו לפנות אליי ישירות באימייל:
   amitf@mtds.co.il
   בהצלחה!

 • לפני 4 שנים

  מצחיק שהם רושמים 0.68 אחוז מהצבירה השנתית בלבד

  ניקח דוגמא להמחשה של הפקדות של 1000 שח בחודש

  בשנה הראשונה נצברו בקרן ההשתלמות 12000 ש"ח מהם נגבו דמי ניהול של 81.6 ש"ח
  שנה לאחר מכן הקרן צברה 24000 הפקדות ועוד כ-700 שח רווחים מהם נגבו דמי ניהול של 168 ש"ח
  שנה לאחר מכן נצברו כ38100 שח מהם נגבו דמי ניהול של 260 שח
  שנה לאחר מכן נצברו כ- 52200 מהם נגבו דמי ניהול של 355 ש"ח
  שנה לאחר מכן נצברו כ- 67000 מהם נגבו דמי ניהול של 456 ש"ח
  שנה לאחר מכן נצברו כ- 82500 מהם נגבו דמי ניהול של 561 ש"ח

  לומר רק 0.68 אחוז מהצבירה זה לעג לרש

 • לפני 4 שנים

  איך התשואות שלכם יחסית לקופות אחרות?

  • לפני 4 שנים

   שלום שמואל,
   ניתן להשוות את התשואות של כל מסלולי ההשקעה בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות בין בתי ההשקעות השונים באתר "גמל נט" תחת משרד האוצר.

 • לפני 4 שנים

  גם בעל עסק יכול לפתוח אצלכם קרן כזו?

  • לפני 4 שנים

   שלום עברי,
   בעל עסק הוא עצמאי או שכיר בעל שליטה ובהחלט יכול לפתוח קרן השתלמות.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: עצמאים? אל תחכו ליום האחרון בשנה: פתחו עכשיו קרן השתלמות
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.