תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

האם כדאי להשקיע עכשיו במניות הטכנולוגיה?

22/09/2022

אם אתם חושבים שכן, אבל לא יודעים בדיוק באילו מניות ובאיזה מינון, כדאי לכם לשקול לפתוח תיק השקעות במיטב מנג'ר במיקוד השקעה במניות מסקטור הטכנולוגיה.

רוצים להצטרף למיטב מנג'ר? זה המקום להתחיל בו>>

האם מניות הטכנולוגיה צפויות להתאושש עוד ב-2022 וכדאי להשקיע בהן, או שצפויה להן המשך שנה קשה? לשאלה הזו, שמעסיקה גופי השקעה מוסדיים ומשקיעים פרטיים רבים בוול סטריט ובבורסה בתל אביב, אין כמובן תשובה חד משמעית.

חברות מתחומים רבים מתמודדות השנה עם שילוב אירועי מאקרו מורכב למדי, הכולל אינפלציה גבוהה, העלאות ריבית רצופות וחשש ממיתון...

קראו עוד במגזין:

תזמון שוק הוא משימה כמעט בלתי אפשרית, גם למשקיעים מיומנים ומנוסים. במקום זה אפשר לנסות להתבונן בתמונת המצב הנוכחית בגזרה הטכנולוגית, לגבש תובנות ולקבל החלטות השקעה מושכלות. לפניכם כמה מהפרטים הבולטים כרגע לעין. 

שילוב קשה ומורכב של נתוני מאקרו

רבות ממניות הטכנולוגיה איבדו עשרות אחוזים מתחילת השנה. גם מדד הנאסד"ק איבד השנה (נכון לתחילת אוגוסט 2022) כ-21% וזה אחרי שירד כבר יותר מ-30% בשלבים מוקדמים יותר.

חשוב להבין שזה לא קורה רק בגלל גורמים הקשורים נטו בסקטור הטכנולוגיה. חברות מתחומים רבים מתמודדות השנה עם שילוב אירועי מאקרו מורכב למדי, הכולל אינפלציה גבוהה, העלאות ריבית רצופות וחשש ממיתון, מלחמה מתמשכת בין רוסיה לאוקראינה, סגרי קורונה תכופים בסין, בעיות בשרשראות האספקה בכל העולם וחזרה עולמית לקניות פיזיות, שפוגעת בין השאר בחברות, שסיפקו מענה ופתרונות אונליין בימי הקורונה. 

בעניין זה, אפשר רק להעריך, שמבול נתוני המאקרו הלא מעודדים עדיין לא הסתיים (העלאות הריבית צפויות להימשך, האינפלציה עדיין לא נבלמה), אבל נראה שלפחות השלב הקשה של ההתחלה, של ההכרה בקיומו של משבר, כבר מאחורינו. לדעתנו משקיעים רבים ממשיכים לרוץ למניות ערך הגנתיות יותר על חשבון מניות צמיחה טכנולוגיות, וכל עוד הפחד ישלוט המגמה הזו עשויה להימשך. אבל בינתיים, מונחות על הרצפה או בדרך אליה כמה הזדמנויות השקעה לא רעות. מה שמוביל אותנו לסעיף הבא. 

לחצו כאן ותנו לכסף לעבוד בשבילכם>>

poll questionמה תהיה להערכתך תשואת מדד הנאסד"ק ב-2022?

גם הטובות, הבריאות והרווחיות נפגעו וירדו

בניגוד למשבר הדוט.קום של תחילת המילניום, הפעם רבות ממניות הטכנולוגיה הנופלות מייצגות חברות עם הכנסות גדולות ובמקרים רבים גם רווחים. קחו לדוגמא את מניות ה-FAANG, המובילות את מדד הנאסד"ק - מטא (לשעבר פייסבוק), אלפאבית (לשעבר גוגל), אמזון, אפל ונטפליקס. 

אלפאבית ואמזון איבדו כ-20% כל אחת מתחילת השנה עד תחילת חודש אוגוסט, אבל שתי החברות הן מכונות כסף עם הכנסות רבעוניות בהיקף של כ-70 וכ-121 מיליארד דולר בהתאמה. האם הסביבה הנוכחית מגלמת כעת לחברות כאלו יותר איומים מהזדמנויות? כדאי לבדוק ספציפית בנוגע לכל חברה וחברה - ולקבל החלטת השקעה מושכלת. 

עניין מחזורי 

הירידות במניות הטכנולוגיה הן חלק משני מעגלים מחזוריים: זה של שוק ההון וזה של החברות עצמן. שוק המניות האמריקאי נכנס במאה השנים האחרונות כבר 26 פעמים לשוק דובי (ירידה של יותר מ-20% מהשיא במדדים המובילים), אולם רק ב-15 פעמים נלווה לירידה גם מיתון כלכלי. בכל הפעמים, כמובן, השוק תיקן את הנפילות ואף התעלה עליהן. שוק דובי נרשם בוול סטריט בממוצע כל 3.6 שנים, ונמשך בממוצע כתשעה וחצי חודשים בכל פעם, קצר באופן משמעותי מהממוצע של משך השווקים השוריים, שעומד על 2.7 שנים. 

ברמת החברות, קיים מעגל מוכר הכולל גיוסי עובדים והון, התנפחות, זינוק בשכר, בתנאים וגם בהוצאות הפיתוח, עד לרמה שבו דברים חייבים להתחיל להתכווץ, בחזרה לגודל נורמלי. זה בדיוק מה שקורה ממש עכשיו בלא מעט חברות היי-טק, שמקצצות בהוצאות ואף מפטרות עובדים.  

תיק השקעות במיקוד טכנולוגיה              

נחזור לשאלה בתחילת הכתבה: האם זה הזמן לשקול השקעה במניות הטכנולוגיה? אם אתם סבורים שכן אבל לא יודעים בדיוק באלו מניות להשקיע ומה "המינון הטכנולוגי" הרצוי בתיק, ניתן לשקול לפתוח תיק השקעות מנוהל במיטב מנג'ר

מיטב מנג'ר, תיק השקעות מנוהל עם רף כניסה של 25 אלף ₪ בלבד, מאפשר לכם עכשיו לנהל תיק במיקוד על מניות טכנולוגיה או מניות נדל"ן. חשוב להדגיש: גם אם תבחרו להתמקד על מניות טכנולוגיה, עדיין יהיו בתיק שלכם מניות מתחומים אחרים (פיננסים, ,תעשיה , אנרגיה וכו'), אבל החשיפה המנייתית לסקטור הטכנולוגיה תהיה במשקל יתר בשיעור של שליש עד חצי מרכיב המניות בתיק - גבוה מהמשקל היחסי של תחום זה במדדים המובילים. 

 במקביל, תוכלו להמשיך ליהנות מהיתרונות הבולטים של המנג'ר כמכשיר השקעה: 

  • לא משלמים דמי ניהול ישירים, עמלות קנייה-מכירה או דמי משמרת.
  • משקיעים באמצעות קרנות נאמנות, ומקבלים פיזור רחב, דחיית מס ועמלות קנייה-מכירה  שחלות על מנהל הקרן ולא על הלקוח.
  • נהנים מניהול השקעות מקצועי, עם מנהלי השקעות שמלווים כל הזמן את התיקים ומחליטים על אלוקציה בין הקרנות בהתאם להמלצות של מחלקת המחקר של מיטב ובהתאם לתחזית המאקרו של מיטב לגבי האינפלציה, הריבית, הצמיחה ופרמטרים נוספים. 

לפתיחת תיק השקעות ממוקד טכנולוגיה>>

כל נתוני המסחר לקוחים מאתר הנאסד"ק.

השירות ניתן על ידי מיטב ניהול תיקים בע"מ ומיטב טרייד בע"מ ("מיטב") באמצעות פלטפורמה דיגיטלית להצטרפות לשירות ניהול תיקים. התיק מנוהל באמצעות קרנות נאמנות. מנהל הקרן הינו מיטב קרנות נאמנות בע"מ. מיטב עוסק בשיווק השקעות (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו. אין באמור לעיל ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי. אישור הבקשה ופתיחת החשבון כפופים לשיקול דעתה הבלעדי של מיטב ובהתאם לתנאים הקבועים בהסכם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    test

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: האם כדאי להשקיע עכשיו במניות הטכנולוגיה?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.