תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כלכלת בחירות: כך תחתרו ליציבות פיננסית בימים של אי יציבות פוליטית

23/10/2022

אתם כנראה לא יכולים למנוע מערכת בחירות חמישית במדינת ישראל, אבל יש לפחות 5 צעדים שביכולתכם לנקוט כדי לייצב את מצבכם הכלכלי

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

בשנים האחרונות ישראל נקלעה לסחרור פוליטי, עם חמש מערכות בחירות בפחות מארבע שנים. בין לבין חווינו קורונה, אירועים ביטחוניים וגם התרחשויות פיננסיות שכוללות העלאות מחירים והתייקרות של ההלוואות. התקווה של כולנו היא שהיציבות בכל התחומים תחזור במהרה לחיינו – במישור הפוליטי ובשאר היבטי החיים. אבל, מה עושים עד שזה יקרה? כך תחתרו ליציבות במישור הפיננסי.

במציאות הנוכחית שבה קצב האינפלציה השנתי חצה את רף ה-5% (נכון ליולי 2022), כסף שנשאר בפיקדונות או חסכונות בבנק מאבד מערכו. ככה זה כשקצב האינפלציה גבוה באופן משמעותי מהריבית השנתית שמעניקים הבנקים בחסכונות.

קראו עוד במגזין:

להגדיל את כרית הביטחון

המשברים הבריאותיים והפיננסים שפקדו אותנו בשנים האחרונות, המחישו כמה חשוב לייצר חיסכון לשעת חירום. הקורונה אולי מרגישה כמו זיכרון רחוק והסגרים כבר מאחורינו, אך נראה כי, גל ההתייקרויות במשק והשפעותיו עדיין לפנינו. למעשה, האינפלציה כבר מובילה גלי פיטורים בענף ההייטק. האטה אפשרית שאולי תבוא בעקבות העלאות הריבית המהירות, עלולה להשפיע על הביטחון התעסוקתי גם בענפים נוספים.

לכן, חשוב לייצר חיסכון לשעת חירום ולהגדיל אותו באופן קבוע. באופן הזה נוכל להגדיל את החוסן הפיננסי ולהתמודד בצורה מיטבית עם התרחשויות רבות.

לצרוך בצורה נבונה

גל ההתייקרויות שאנחנו חווים הוביל לעלייה של מאות עד אלפי שקלים בסל ההוצאות החודשי של משקי הבית. למציאות הזו יכול להיות גם יתרון: אם עד עכשיו התנהלנו על טייס אוטומטי בצורה שהובילה להוצאות לא הכרחיות, המצב הנוכחי הוא הזדמנות לעצור את האוטומט ולשנות הרגלים פיננסים מזיקים. איך עושים את זה? באמצעות מגוון אמצעים:

 • מעקב אחרי ההוצאות החודשיות ואיתור הוצאות לא הכרחיות (ישנן אפליקציות חינמיות שמנטרות באופן אוטומטי את התנועות בחשבון הבנק וכרטיסי האשראי)
 • ביצוע סקר שוק לצורך הוזלת רכישות וחשבונות שוטפים – מבדיקת מחיר סל הקניות במקומות שונים עד השוואת מחירי מוצרים ושירותים
 • צמצום הזמנת אוכל בחוץ
 • רתימת הילדים להתנהלות פיננסית נכונה, בהתאם לגילם

כלים לצרכנות נבונה יש בשפע – רק צריך להיות מודעים ליכולת שלנו לשנות הרגלים ישנים, כדי לחסוך סכומי כסף משמעותיים בכל חודש.

עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה? זה הזמן >>

poll questionאיך אתם עוקבים אחר ההוצאות החודשיות שלכם?

למצות זכויות מול הרשויות

רבים מאיתנו לא מודעים לזכויותינו. לדוגמא, כשכירים ייתכן שמגיעים לכם החזרי מס בגובה אלפי שקלים. כדי לבדוק האם מגיע לכם החזר מס אפשר לפנות לחברות המתמחות בכך, שגובות תשלום לפי הצלחה, כלומר: שכר הטרחה ייגבה מההחזר שמגיע לכם. ניתן לקבל החזר מס רטרואקטיבי לתקופה של עד 6 שנים אחורה. לצד החזרי מס אפשריים, חשוב לבדוק האם אתם מקבלים את מלוא נקודות הזיכוי ממס הכנסה, למשל בגין הורות לילדים, לימודים, גירושין, מוגבלות ועוד. אפשר לבצע בדיקה פשוטה באמצעות סימולטור נקודות זיכוי של מס הכנסה.

לנהל הלוואות בצורה חכמה

נפתח במובן מאליו: אל תיקחו הלוואה אם לא באמת צריך. אם כבר לקחתם, איך מתמודדים עם ריבוי הלוואות קטנות ויקרות? ניתן לאחד הלוואות להלוואה אחת גדולה, בריביות יותר משתלמות. אם הריבית על ההלוואות גבוהה ויש ברשותכם חיסכון נזיל, אפשר לשקול לכסות את חלקן בעזרת כספי החיסכון.

להגן על החסכונות

במציאות הנוכחית שבה קצב האינפלציה השנתי חצה את רף ה-5% (נכון ליולי 2022), כסף שנשאר בפיקדונות או חסכונות בבנק מאבד מערכו. ככה זה כשקצב האינפלציה גבוה באופן משמעותי מהריבית השנתית שמעניקים הבנקים בחסכונות. מה עושים? מחפשים אפיקי השקעה משתלמים ונזילים יותר. לדוגמא, השקעה בנדל"ן שמאפשרת לממן חלק מהרכישה באמצעות מינוף.

עם זאת, בשל עליית מחירי הדירות, לרבים מאתנו אין את ההון העצמי הדרוש לרכישת דירה. לרבים אחרים גם אין יידע, זמן או סבלנות להיות בעלי דירות. בשוק ההון, לעומת זאת, אפשר להשקיע גם ללא הבנה בבורסה ומבלי להשקיע זמן רב בנכס. איך? דרך אפיקי השקעה מנוהלים כמו קופות גמל להשקעה, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות או תיקי השקעות דיגיטליים, שבהם מומחי השקעות מנהלים לכם את הכסף.

בין אפיקי ההשקעה השונים, בולטת קופת גמל להשקעה המאפשרת לכם ליהנות מכל העולמות:

 • השקעה מנוהלת, במסלול השקעה לבחירה
 • יכולת לחסוך לכל מטרה
 • יכולת למשוך את הכסף מתי שרוצים בהתאם לדין
 • הטבות מס משמעותיות:  חוסכים שיבחרו להשאיר את הכסף בחיסכון ולמשוך אותו כקצבה לאחר גיל 60, ייהנו מפטור ממס רווחי הון על הרווחים שנצברו בקופה ופטור מתשלום מס הכנסה על הקצבה

בשל ההטבות המשמעותיות, המדינה קבעה תקרת הפקדה בקופת גמל להשקעה, שעומדת נכון לשנת 2022 על 72,616 ₪. חשוב לדעת: לאורך שנים בורסות נוטות לעלות, כך שהשקעה ארוכת טווח צפויה להגדיל את הסיכוי להניב פירות שיאפשרו לכסף שלכם לצמוח.

הצטרפו לקופת גמל להשקעה של מיטב >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: כלכלת בחירות: כך תחתרו ליציבות פיננסית בימים של אי יציבות פוליטית
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.