תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כך תלמדו את ילדיכם לקבוע מטרות חיסכון – ולהתחיל לחסוך

02/10/2022

שבו עם הילדים, קבעו להם דמי כיס קבועים והסבירו להם שהכסף מיועד לשימוש יומיומי ולחיסכון. היכולת לחסוך היא כלי נפלא, שיסייע להם להגשים מטרות וחלומות בהמשך הדרך

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

בפתחה של שנה חדשה אנו נוהגים לברך איש את רעהו, להיזכר באירועי השנה שחלפה ולהביט קדימה בתקווה לקראת השנה החדשה. תחילת שנה היא זמן נהדר לתרגם את משאלות ליבנו למטרות מרגשות ולהפוך אותן למציאות. לתכנן את הדרך, צעד אחר צעד.

כשהילדים בוחרים מטרות חיסכון שמרגשות אותם, ויוצרים בעצמם קופת חיסכון שתשמש אותם לכך, הסיכוי שיחסכו עולה באופן משמעותי.

קראו עוד במגזין:

במאמר זה אנו מזמינים אתכם, ההורים, ללמד את ילדיכם לקבוע מטרות ולהעמיד עבורן חיסכון, ולחסוך עד להשגתן. הידע החדש שתקנו להם ישמש אותם מעתה והלאה בהגשמת מטרותיהם וחלומותיהם, בהמשך חייהם.

דמי כיס וחיסכון

אחת הדרכים, ללמד את הילדות והילדים התנהלות נבונה עם כסף, היא בהקצאת דמי כיס שבועיים או חודשיים קבועים. לאחר הקצאת דמי הכיס ניתן להנחות  את הילדים לחלק את הסכום שיקבלו לשני חלקים, לא בהכרח שווים: צרכים יומיומיים, כמו קניית קרטיב בדרך חזרה מבית הספר; וחיסכון, שישמש אותם לרכישות עתידיות יקרות יותר.

סכום דמי הכיס ייקבע בהתאם לגיל הילדים, המצב הכלכלי של המשפחה ותיאום ציפיות בנוגע לשימוש היומיומי. אם, לדוגמה, הסכום שהוחלט עליו הוא 15 שקלים בשבוע, מומלץ להוסיף 20%-30% ולתת 20 שקלים, כאשר את ההפרש  - 5 שקלים - ננחה את ילדינו לחסוך למטרה עתידית.

עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה? זה הזמן >>

poll questionכמה דמי כיס אתם נותנים לילדים שלכם?

דגשים בבחירת מטרה

המוטיבציה של כולנו לחסוך נובעת מהידיעה למה ישמש הכסף בהמשך הדרך. כמבוגרים נרצה בדרך כלל מכונית, דירה, טיול גדול, עזרה כלכלית לילדינו, או כל חלום אחר. ככל שהמטרה תהיה מחוברת יותר לצרכים ולהעדפות שלנו, כך תגבר המוטיבציה שלנו לחסוך בהתמדה עד להשגתה. ומה שנכון לנו, נכון גם לילדינו. לפניכם ארבעה דגשים שיעזרו לכם לבחור במטרה לתרגול חיסכון:

 • מחיר מטרה יקר יחסית: כדי שהילד ירצה לחסוך, מחיר המטרה אמור להיות גבוה יותר מסכום דמי הכיס החודשיים.
 • המטרה חשובה לילד/ה: כדי לעורר מוטיבציה לחסוך, הילד או הילדה חייבים לרצות מאוד להשיג אותה. לדוגמא, גיטרה, אוזניות, סקייטבורד ועוד. שימו לב: המטרה אינה חייבת להיות חפץ, ניתן לחסוך גם לטובת חוויה או לצורך תרומה לטובת משהו שחשוב לילד או לילדה.
 • המטרה מקובלת על כולם: במילים ברורות יותר, המטרה חייבת להיות מקובלת גם עליכם, ההורים.
 • קביעת משך החיסכון: מקובל לפתוח חיסכון לתקופה של בין 3 ל-8 חודשים, בהתאם לגיל ולאופי של ילדיכם. חשוב שנייצר להם חוויה חיובית, ולא מייאשת. ככל שהם גדלים, יכולת דחיית הסיפוקים שלהם עולה וכך גם יכולתם לחסוך.

בחרנו מטרה - מה עכשיו?  

לאחר בחירת המטרה בדקו עם הילדה או הילד מה מחירהּ. עם ילדים גדולים ניתן לעשות סקר שוק, להשוות ולבחור היכן כדאי לקנות. אם המטרה עצמה ראויה בעיניכם, אך המחיר שלה גבוה, תוכלו להתמודד עם המצב באחת משתי דרכים:

 • קבעו עם הילדים והילדות שברגע שיחסכו את הסכום שחישבתם, אתם תשלימו את הסכום הדרוש לרכישת המטרה.
 • אם ילדיכם בוגרים יותר, הסבירו להם מהי ריבית ושלמו להם מדי חודש ריבית על החסכון לפי אחוז שתקבעו מראש.

אם לילדיכם יש נטייה לחסכנות, הנחו אותם לבצע את הרכישה רק לאחר שבקופה יש סכום גבוה יותר מהסכום הנדרש לרכישה. בעלי נטייה לחסכנות לא אוהבים קופה ריקה, והדבר עלול להעיב על חוויית ההישג שלהם עם הגעתם למטרה.

זכרו: כשהילדים בוחרים מטרות חיסכון שמרגשות אותם, ויוצרים בעצמם קופת חיסכון שתשמש אותם לכך, הסיכוי שיחסכו עולה באופן משמעותי. שנה טובה!

*המאמר נכתב בשיתוף עם ענבר ישראל, מחברת הספר "יותר מדמי כיס" - מדריך ועוד הפתעות להורים שרוצים להעניק לילדיהם ידע וכלים להתנהלות נבונה עם כסף בעולם של שפע. ההדגמה במאמר הייתה על מקרה של ילד, אך מתייחסת לילד או ילדה. מומלץ להנגיש לילדים את הרעיונות לשיח, בשפה מותאמת לגילם.

הצטרפו לקופת גמל להשקעה של מיטב >>

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 שנים

  f

 • לפני 1 שנים

  כתבה נהדרת

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כך תלמדו את ילדיכם לקבוע מטרות חיסכון – ולהתחיל לחסוך
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.