תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כך תחסכו כסף בבלאק פריידי – וגם הרבה אחריו

21/11/2022

ממוצרי צריכה למוצרי חיסכון: חיסכון מוצלח בחגיגת הקניות השנתית, עשוי לעודד אתכם לחסוך באפיקים מנוהלים כמו קרן פנסיה, קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות. שם כבר תוכלו לחסוך עשרות ואף מאות אלפי שקלים

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

מכירים את האמרה "לא בזבזתי - חסכתי"? זה מה שרובנו מרגישים בכל פעם שיש סייל מטורף, גם אם אנחנו קונים דברים שאנחנו לא באמת צריכים. הוסיפו לכך את החשש האנושי כל כך לפספס מבצע שווה וקיבלתם חגיגות סיילים עולמיות ושוברות קופות.

חשוב לזכור: גם חיסכון של שברירי אחוזים יכול להיות משמעותי, כשמדובר בחיסכון פנסיוני המתפרס על פני עשרות שנים וכולל מאות ואף מיליוני שקלים.

קראו עוד במגזין:

אחת מהחגיגות המפורסמות הללו היא כמובן "בלאק פריידי", שיחול השנה ב-25.11, ביום שישי. בשנה שעברה, נזכיר, מכירות בלאק פריידי חצו בישראל את רף החצי מיליארד שקלים.

האתגר הגדול בבלאק פריידי הוא לא רק לעמוד בפני השפע העצום, שמפתה אותנו לרכוש דברים שאנחנו לא צריכים. במקרים רבים אנחנו נתקלים ב"מבצעים בתחפושת", שבהם ההנחה ביחס למחיר האמיתי זניחה או לא קיימת. אז אם אתם כבר משתתפים בחגיגה, כדאי לעשות זאת בצורה חכמה שבאמת תחסוך לכם כסף. כך תעשו את זה נכון.

להכין רשימת קניות  

מכירים את העיקרון לפיו לא נכנסים לסופר עם בטן ריקה? ככל שנגיע רעבים יותר, כך העיניים יהיו גדולות יותר ונתפתה להעמיס על העגלה הרבה יותר מוצרי מזון. בדיוק באותו האופן, מומלץ להגיע "שבעים" גם לבלאק פריידי, כדי להימנע מבולמוס קניות בלתי נשלט.

הכנה מוקדמת של רשימת קניות (wish list) יכולה לעזור מאוד בהקשר זה. ניתן ליצור רשימה שתתעדכן במשך כל השנה, כדי לבצע רכישות ממוקדות שבאמת יחסכו לכם כסף בסיילים. כפי שנראה מיד, רשימה כזו תסייע לחסוך כסף גם בדרכים נוספות.

להיזהר ממבצעים בתחפושת

להשוות מחירים בלחיצת כפתור? את זה כולנו יודעים לעשות. אבל, ברגע שמתחילים המבצעים וכולם כבר מורידים מחירים, קשה לדעת האם המבצע אכן מאפשר לכם ליהנות מהנחה משמעותית, או שמדובר במבצע סרק.

איך בכל זאת אפשר לדעת? בעזרת הרשימה שיצרנו מבעוד מועד נוכל לבדוק מהם המחירים האמיתיים לפני שמתחילים הסיילים, ולהוסיף את המחיר ליד כל פריט שנרצה לרכוש. בכמה מאתרי הקניות הגדולים אפשר להכניס ל-wish list את המוצרים הרצויים, ולקבל התראות כשהמחיר יורד.

לחסוך עלויות גם כשאין משלוח לישראל

מצאתם את המוצר הרצוי במחיר מצוין? אתם עשויים לגלות שהחנות לא מבצעת משלוח לישראל. מה עושים במקרה כזה? תמיד אפשר לקנות במחיר יותר גבוה בחנויות אחרות שמבצעות משלוח לארץ, או לקנות בישראל. אבל, במקרים שבהם המבצע מציע חיסכון משמעותי, כדאי לשקול אופציה שלישית: הרשמה לאתרים המספקים כתובת וירטואלית בארה"ב או באירופה. במקרה כזה המשלוח יבוצע לכתובת המקומית בארה"ב או אירופה, שתסופק על ידי אותם אתרים - ומשם הם יבצעו את המשלוח לישראל.

כשעושים שימוש בשירותי שילוח מסוג זה, צריך להביא בחשבון שני סוגי עלויות: מחיר המשלוח של המוצר מהחנות לכתובת המקומית בארה"ב או באירופה (לעיתים המשלוח יהיה בחינם), ומחיר המשלוח מהכתובת המקומית לישראל, בעזרת החברה שמספקת את הכתובת הווירטואלית. אם המבצע עדיין משתלם, גם בשקלול עלויות השילוח – הרווח כולו שלכם. בכל מקרה, כדאי ליצור כתובת מקומית לפני שמתחילה המולת הקניות.

עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה? זה הזמן >>

poll questionבכמה תקנו השנה בבלאק פריידי?

בלאק פריידיי כ"תירוץ" לחיסכון

רוצים באמת להרגיש שחסכתם, ולא (רק) בזבזתם? אתם יכולים לקבוע אחוז מסוים מגובה הקניות שיופרש לחיסכון. כך תדאגו גם לעתיד ולא רק להווה. לדוגמא, אתם יכולים להחליט שעל כל 10 ₪ שהוצאתם בבלאק פריידי, תפנו שקל לחיסכון.

טיפ נוסף: השוואת מחירים לא תופסת רק לבגדים או גאדג'טים. אם תשוו מחירים גם בדמי הניהול של החסכונות שלכם, תוכלו לחסוך על פני שנים עשרות ולעיתים גם מאות אלפי שקלים.

בחיסכון באפיק מנוהל כמו קרן פנסיה, דמי הניהול בדרך כלל מתחלקים לשניים: על ההפקדות השוטפות ועל הצבירה הכוללת בחיסכון. את דמי הניהול האלה ניתן להוזיל, לעיתים באופן משמעותי, בעזרת מיקוח והשוואת מחירים.

בחלק מהמקרים אפילו לא צריך להזיע. ישנם אפיקי חיסכון והשקעה שכבר כוללים הנחה מובנית ומשמעותית. למשל, קרן פנסיה נבחרת שמציעה הוזלה מובנית בדמי הניהול. כדי לוודא שדמי הניהול אכן מוזלים השיקה המדינה מכרז לניהול קרנות פנסיה נבחרות, בו זכתה מיטב במשך שלוש פעמים ברציפות. קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב מאפשרת לכם ליהנות מחיסכון משמעותי, עם דמי ניהול בסך 1% מההפקדות (לעומת דמי הניהול מרביים מהפקדות בסך 6%) ו-0.22% מהצבירה (לעומת 0.5%).

חשוב לזכור: גם חיסכון של שברירי אחוזים יכול להיות משמעותי, כשמדובר בחיסכון פנסיוני המתפרס על פני עשרות שנים וכולל מאות ואף מיליוני שקלים.

אל תשכחו להשוות תשואות

לצד החיסכון בדמי הניהול, חשוב להיות עם היד על הדופק ולבדוק את התשואות שמניבים אפיקי החיסכון וההשקעה לאורך זמן. איך זה קשור למחיר? במציאות שבה קצב עליית המחירים השנתי עומד על 4.6% (נכון לספטמבר 2022), חיסכון שמניב תשואה נמוכה יותר גורם לשחיקת ערכו הריאלי של הכסף – ואת המחיר הזה אנחנו לא רוצים לשלם. אם למשל החיסכון שלנו מניב תשואה שנתית בגובה 2% והאינפלציה השנתית עומדת על 4.6%, המשמעות היא הפסד ריאלי בגובה 2.6% בשנה. בדיקה שוטפת של ביצועי החיסכון, אפילו אחת לרבעון או אחת לשנה, תספק תמונת מצב ותאפשר לנו לקבל החלטות שיסייעו להגדיל את פוטנציאל התשואה והרווח.

מצו את ההטבות שמגיעות לכם

דרך נוספת ויעילה במיוחד לחסוך בעלויות היא למצות את הטבות שמגיעות לכם באפיקי החיסכון וההשקעה השונים. כך למשל חיסכון בקופת גמל להשקעה מאפשר לכם גם למשוך את הכסף בכל עת, וגם לקבל פטור ממס על הרווחים וממס הכנסה אם תמשכו את הכספים כקצבה לאחר גיל 60.

שכנעתם את המעסיק לפתוח לכם קרן השתלמות? על כל שקל שתפקידו, הוא יוכל להפקיד עד שלושה שקלים נוספים. בנוסף, בין אם אתם שכירים או עצמאים, במסגרת החיסכון בקרן השתלמות תוכלו ליהנות מפטור ממס על הרווחים עד התקרה הקבועה בחוק, אם משכתם את הכסף לאחר שש שנים או יותר.

בשורה התחתונה, בבואכם להחליט איך לחסוך חשוב לבחון את אפיקי החיסכון השונים לאור ההטבות השונות שחלקם מציעים. הטבות אלו יכולות לאפשר לכם לחסוך סכומי כסף משמעותיים לאורך שנים.

הצטרפו לקופת גמל להשקעה של מיטב >>

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    לא ציינו פה דרך נוספת לחיסכון, יש את אתר קשדו, זה אתר שמחזיר כסף לאחר כל קנייה שעושים באינטרנט, כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לאתר https://bit.ly/CASDO ולהגיע משם לאתר שרצית גם כך לקנות ממנו, רק מה? הפעם הקניה עם החזר כספי.

    • לפני 1 שנים

      צ חיה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כך תחסכו כסף בבלאק פריידי – וגם הרבה אחריו
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.