תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

לבוא על שכרכם: 6 תנאים שכדאי לבקש ממקום העבודה

מחפשים עבודה חדשה? מעוניינים לשפר תנאים במקום העבודה הנוכחי? אלו הם תנאי התעסוקה שכדאי לכם להביא לשולחן המשא ומתן ולהתעקש עליהם החל מעבודה מהבית ועד לפתיחת קרן השתלמות – מדריך מקוצר לשכירים

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב דש, הקליקו לפרטים >>

בימים של מגיפה עולמית (עדיין איתנו, למרבה הצער), חל"תים וסגרים (הלוואי שלא יחזרו), מתחדדת בקרב עובדים רבים ההבנה שהתנאים הנלווים במקום העבודה חשובים לא פחות מגובה השכר. לכן, בין אם אתם מחפשים עבודה חדשה או שוקלים לבקש שדרוג מהבוס, לפניכם 6 תנאי העבודה החשובים ביותר שכדאי לנהל עליהם משא ומתן מלבד השכר. יש לכם רק מה להרוויח.

חייבים להביא לשולחן המו"מ סל של דרישות במגוון רחב של תחומים, שישפיעו על מצבכם הפיננסי בהווה, בעתיד הקרוב וגם בעתיד הרחוק.

קראו עוד במגזין:

 

מעבר לעבודה מהבית

עובדים רבים מגלים את יתרונות העבודה מהבית: מצד אחד, לא צריך להתייבש בפקקים, אפשר לשלב את העבודה עם מטלות הבית וכמובן לראות יותר את המשפחה והילדים במהלך היום. מצד שני, בסיוע פגישות זום וכלים לעבודה מרחוק, לא רק שהיעילות לא נפגעת – היא אף עשויה לגדול. על רקע יתרונות העבודה מהבית, עובדים רבים מבקשים מהמעסיקים לעבוד במודל היברידי: לשלב עבודה מהבית פעמיים-שלוש בשבוע.

פתיחת קרן השתלמות

בעוד שחלקנו יודעים מהי קרן השתלמות, רובנו לא מבינים עד כמה משמעותית היא יכולה להיות להגדלת החיסכון. אם המעסיק יפתח לכם קרן השתלמות, על כל שקל שאתם תפקידו הוא יוכל להפקיד עד 3 שקלים. למשל, במידה והפקדתם 400 ₪ בחודש לקרן השתלמות, המעסיק יוכל להפקיד עד 1,200 ₪ בחודש – ששווים לסכום של 14,400 בשנה וסכום של 144,000 ₪ בעשור. באופן הזה באפשרותכם להפקיד מדי חודש עד 2.5% מהשכר והמעסיק יכול להפקיד עד 7.5% מהשכר – סה"כ עד 10% מהשכר, ועד תקרת שכר בגובה של עד 15,712 ₪ (נכון לשנת 2022)

כל זאת, לפני שדיברנו על התשואות שקרן ההשתלמות עשויה להניב, ועל הפטור ממס על הרווחים: בשונה מהשקעות אחרות בשוק ההון, הכרוכות בתשלום מס רווחי הון בשיעור של 25%, הרווחים בקרן ההשתלמות פטורים מתשלום מס על הרווחים עד התקרה הקבועה בחוק והכל בכפוף לדין.

ניתן למשוך את הכספים הצבורים בקרן ההשתלמות לאחר שש שנים, או לאחר שלוש שנים למטרות לימודיות והשתלמויות. פרקי הזמן, מצד אחד מאפשרים צבירה משמעותית של כספים, ומצד שני מאפשרים לכם להשתמש בהם לכל מטרה לאחר שהם הופכים להיות נזילים.

בזכות כל הסיבות שהוזכרו לעיל, פתיחת קרן השתלמות על ידי המעסיק עשויה להשתלם במקרים מסוימים אפילו יותר מהעלאת שכר.

עדיין לא הצטרפתם לקרן ההשתלמות של מיטב דש? זה הזמן >>

poll questionהאם יש לך קרן השתלמות מהעבודה?

הגדלת ההפקדות לפנסיה

החל משנת 2008, המעסיקים בישראל מחויבים על פי חוק להפקיד לעובדיהם מדי חודש כסף לחיסכון הפנסיוני. כמה המעסיק שלך יפקיד? במקרים רבים, זה כבר עניין למשא ומתן. ככל שההפקדה תהיה גבוהה יותר, כך העתיד הכלכלי עשוי להיות "ורוד" יותר.

כך, לדוגמא, המעסיק יכול להפקיד מדי חודש דמי תגמולים בשיעור של בין 6.5%-7.5% מהשכר ודמי פיצויים בשיעור של בין 6%-8.33% מהשכר. נהלו משא ומתן עם המעסיק, כדי שיפריש את המקסימום המותר בחוק. למרות שלמראית עין מדובר בהבדל "קטן" של כמה אחוזים בודדים, הוא עשוי להצטבר לאלפי שקלים מדי שנה – ולמאות אלפי שקלים עד הפרישה לפנסיה.

חשוב לנהל משא ומתן גם על הכנסת כמה שיותר רכיבי שכר לחישוב ההפקדות הפנסיוניות. גובה ההפקדה החודשית לחיסכון הפנסיוני נגזר בין היתר מתוך "השכר הקובע" – שכר שבמקרים רבים אינו כולל שעות נוספות, עמלות, בונוסים והעלאות שכר. הפער בין השכר בפועל לבין השכר הקובע, עשוי להשפיע באופן ניכר על הסכום שיצטבר בחיסכון הפנסיוני עד הפרישה. ככל שתצליחו להכניס יותר רכיבים, כך תבטיחו לכם קצבת פנסיה גדולה יותר. 

תשלום דמי מחלה מהיום הראשון

המחוקק קבע, מתוך רצון לצמצם את היקף ההיעדרויות מהעבודה, שעובדים שכירים לא זכאים לתשלום על יום המחלה הראשון, בעוד שעל הימים השני והשלישי הם זכאים ל-50% מהשכר בלבד בכל יום. למעשה, רק מיום המחלה הרביעי ואילך העובד מקבל תשלום מלא. מה שלא אומר כמובן שאי אפשר לנסות לשנות ולשפר את התנאים הללו במסגרת משא ומתן עם המעסיק. אולי תתפלאו לשמוע, אבל מתהלכים בינינו כמה וכמה עובדים שמקבלים דמי מחלה מלאים מהיום הראשון. כמובן, הטבה מסוג הזה, ששוויה עולה ועולה בימים של מגיפה ובידודים, מצריכה רמת אמון גבוהה ביניכם לבין המנהל הישיר שלכם.

הכשרות והשתלמויות על חשבון המעסיק

העולם לא מפסיק להשתנות – והתמורות הטכנולוגיות, החברתיות והכלכליות מחלחלות גם לשוק העבודה. כתוצאה מכך, מקצועות חדשים נוצרים בעוד שמקצועות מסורתיים הולכים ונעלמים.

הקורונה וההאצה הדיגיטלית שנלווית אליה מעצימים את גודל השינוי. בזמן ששוק התעסוקה משתנה ללא הרף, רכישת מיומנויות חדשות יכולה להפוך לנקודת מפנה קריטית. יציאה להכשרות והשתלמויות על חשבון המעסיק יכולה לא רק להוסיף עניין ונפח לתפקיד הנוכחי, אלא גם אולי צפויה לבנות מסלול התפתחותי שיעצב את הקריירה שלכם בהמשך.

שינוי הגדרת התפקיד

גם אם אתם לא מחפשים עבודה חדשה כרגע, סביר להניח שתחפשו בעתיד. חלפו הימים בהם ההורים שלנו עבדו עשרות שנים באותו מקום. כאשר תחפשו עבודה חדשה, הדבר הראשון אליו יופנה מבטם של המגייסים כשהם יפתחו את קורות החיים שלכם, הוא הגדרת התפקיד שלכם - "הטייטל". ל"טייטל" יש השפעה מכרעת על תהליך חיפוש העבודה: הוא יכול לפתוח דלתות – או לסגור אותן. לכן, חשוב לשדרג אותו כבר במקום העבודה הנוכחי. גם אם השדרוג בהגדרה לא יביא עמו שדרוג בשכר בתפקיד הנוכחי, בכוחו לסייע לכם בתפקידים הבאים.

בשורה התחתונה, חשוב להבין שהשכר, על אף חשיבותו הברורה, אינו חזות הכל במשא ומתן על התנאים בעבודה, במיוחד בעולם הגמיש והמשתנה במהירות של החיים לצד הקורונה. אתם חייבים להביא לשולחן המו"מ סל של דרישות במגוון רחב של תחומים, שישפיעו על מצבכם הפיננסי בהווה, בעתיד הקרוב וגם בעתיד הרחוק.

להצטרפות לקרן ההשתלמות של מיטב דש, לחצו כאן >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  רוצה להיתיעץ

  • לפני 2 שנים

   טוב.
   אחלה.
   סבבה.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: לבוא על שכרכם: 6 תנאים שכדאי לבקש ממקום העבודה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.