תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"השווקים עוברים כעת תיקון אלים"

25/12/2018

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, על המצב בשווקים: "הבעיה היא לא מלחמת הסחר, אלא מצוקת הנזילות". "אני נגד יציאה גורפת משוק המניות". "משהו נסדק באמון המשקיעים, שחשבו שמגמת העליות תימשך לנצח"

"ההסבר המקובל הוא שמלחמת הסחר, בעיקר בין ארה"ב לבין סין, השפיעה לרעה על השווקים הפיננסיים. אבל לדעתי הבעיה העיקרית היא דווקא הנזילות בשווקים". כך אומר צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, בראיון וידיאו על המצב בשווקים.

"המשקיעים חשבו שהשווקים ימשיכו לעלות לנצח, אבל אין עליות לנצח. השווקים מדי פעם יודעים לתקן את עצמם"

סטפק מסביר את הסיבה לירידות בשווקים: "הפד (הפדרל ריזרב – הבנק המרכזי של ארה"ב) העלה לפני כמה ימים את הריבית בשיעור של 0.25%, אבל הוא לא מסתפק בכך וממשיך במדיניות של הידוק מוניטרי, שפירושה ספיגת כסף מהשווקים. ברגע שהנזילות בשווקים יורדת, השווקים נפגעים. התמחור של המניות ושל אגרות החוב הקונצרניות נפגע, המניות יורדות וגם אגרות החוב הקונצרניות יורדות. זו הסיבה העיקרית למצב הנוכחי".

"בשבועות הקרובים צריך להסתכל לאו דווקא על הריבית, כי באופן אבסורדי העלאת הריבית והתוצאות שלה בשווקים גורמות לפד לחשוב פעמיים לפני העלאה נוספת, או שתי העלאות נוספות, כפי שדיבר תחילה. העלאת ריבית נוספת פחות מסוכנת כרגע לשווקים, כי ההסתברות שתתרחש קטנה. עם זאת, בגלל בעיית הנזילות צריך יהיה לעקוב האם הפד ימשיך במדיניות אגרסיבית של ספיגת כספים. זה גורם שיכול להשפיע לרעה על השווקים. כמובן, אם גורם זה יתמתן, זה יכול לתרום לשווקים".

האם לפנינו תיקון או שינוי מגמה?

"זה עניין של סמנטיקה. באופן מקובל, לפי המדדים שפותחו בבורסות, זה שינוי מגמה. בעיניי זה יותר תיקון אלים, מסוג התיקונים האלימים שקיבלנו בעבר, אם כי קצת פחות אלים. ב-2014 היו שני תיקונים כאלה, וכך גם ב-2015 וב-2016. ינואר 2016, לדוגמא, התחיל כשנה הכי גרועה במשך 40-50 שנה, עם ירידות חדות מאוד בשווקים".

"אבל, בכל המקרים האלה ובמקרים נוספים, השווקים חזרו לעצמם אחרי חודש, חודשיים-שלושה וכבשו שיאים חדשים. אז השאלה היא לא כל כך שינוי מגמה או תיקון אלים. ברור שהביטחון של המשקיעים, שהתרגלו במשך עשור למגמה רצופה של עליות, עם תיקונים וגם תיקונים אלימים כפי שציינתי, ברור שמשהו נשבר באמון המשקיעים ובתחושת הביטחון שלהם. המשקיעים חשבו שהשווקים ימשיכו לעלות לנצח, אבל אין עליות לנצח. השווקים מדי פעם יודעים לתקן את עצמם".

מבינים בשוק ההון? בחנו את עצמכם:
שאלון לסוחרים מתחילים | שאלון לסוחרים מתקדמים | שאלון לסוחרים מקצוענים

"כרגע, נוצרה רמת מחירים הרבה יותר נוחה להשקעה. במדד ה-S&P 500, המדד המוביל בארה"ב, היחס בין מחירי המניות לרווחיות שלהן, גם אם מניחים שהרווחיות שלהן לא תמשיך להשתפר – היחס הזה הוא היחס הכי טוב מזה כמה שנים טובות. הרבה יותר טוב מהממוצע שלו לאורך עשרות השנים האחרונות. לכן, בוודאי אם הירידות יימשכו, ייווצרו הזדמנויות בשווקי המניות כי בסוף מה שקובע זה רווחיות החברות".

קראו עוד במגזין:

 

 

האם זה הזמן לצאת מהשוק?

"בעיניי, לא קיים בכלל מושג לצאת מהשוק ולא קיים מושג של להיכנס לשוק. אני היום יכול להישאל על ידי לקוחות שונים – 'תגיד, אני מפחד מהשוק, כדאי לצאת?' ולקוח אחר יטלפן כעבור איזה זמן וישאל: 'תגיד, אני מחוץ לשוק, כדאי להיכנס?'

אני ממש נגד פעילות גורפת של יציאה מהשוק. מה זו יציאה מהשוק, למכור את כל התיק? בתיק יש גם אגרות חוב ממשלתיות, שלא סובלות בכלל מהמצב הנוכחי. ובתיק יש גם קרנות נאמנות דפנסיביות, שלא סובלות מהמצב, וכולי.

אם הכוונה היא לצאת משוק המניות, אז גם אני נגד, כי לדעתי צריך להימצא בשוק המניות כל הזמן. השאלה היחידה שמשקיע צריך לשאול את עצמו היא האם רמת הסיכון שהוא קבע לפני מספר שנים מתאימה לו גם כיום".

מה עושים מנהלי השקעות בתקופה כזו?

"להגן על תיק בתקופה כזו זו אמנות, אמנות שכרוכה בניהול סיכונים מושכל. מנהל השקעות טוב נבחן ביכולת שלו לנהל לא רק את התשואות למשקיעים, אלא גם את הסיכונים".

רוצים לקרוא עוד בנושא? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

האמור אינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  צביקה אתה אלוף

 • לפני 5 שנים

  רק ש 2019 תהיה טובה יותר ושוק הון חיובי

 • לפני 5 שנים

  שטויות במיץ השוק ימשיך לעלות אין ברירה אחרת

 • לפני 5 שנים

  ממש מרגיז, שאין לכם בפנסיה קופה בסיכון מינימלי.
  רוב הקרנות המתחרות קראו לקופות שיקליות, אג'ח קצר.
  הסיכון הכי נמוך אצלכם קיים רק קרן אג"ח ללא מניות, שקיים בו סיכון לא קטן במקרה של מפולת אדירה.
  אז אולי אני לא נביא אבל כמו שהייתי בדעה שבסוף 07 יגיע מפולת כך אני בדעה שאנו בתחילתה של מפולת עד לפחות 2020 וחיתוך של 60/70% בשוק ההון והזזתי את הפנסיה לפני חודשיים (לפני הנפילות) לאג"ח וגם עכשיו אני לא רגוע. הייתי מעדיף שהקרן תחזיק יותר פקדונות צמודים/פריים, הרבה יותר דולרים, תתמקד בהלוואות ללקוחות ותחזיק הון נזיל כמו כן תתרחק כמו מאש מהאג'ח של הבנקים coco.

 • לפני 5 שנים

  בבתי ההשקעות השמש תמיד זורחת. אין כזה דבר למכור יש רק לקנות.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "השווקים עוברים כעת תיקון אלים"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.