תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

בפעם הבאה שימליצו לך לקנות קרנות נאמנות

הן מפזרות סיכונים, מנוהלות על ידי מנהלי השקעות, נזילות, סחירות ורובן מאפשרות דחיית מס. עדיין, למרות רשימת יתרונותיהן הארוכה והמרשימה, רבים מאתנו לא יודעים מהן קרנות הנאמנות ואיך ניתן להתחיל לסחור בהן. הגיע הזמן לשים לזה סוף

לאחרונה, חבר קרוב שלי סיפר לי שהטריח את עצמו לסניף הבנק כדי להיפגש עם יועצת השקעות, שהציעה לו לקחת את הכסף ש"שוכב סתם" בעובר ושב ולקנות קרנות נאמנות. על כך הוא ענה לה: "מה זו בכלל קרן נאמנות?" אם גם אתם שואלים את עצמכם מהן אותן קרנות, מומלץ שתכירו אותן.

ציבור המשקיעים בקרנות הנאמנות נהנה משקיפות גבוהה ומפיקוח הדוק של רשות ניירות ערך, במטרה להבטיח את כספו

מהי קרן נאמנות?

מכשיר השקעה וישות משפטית לכל דבר ועניין, שמטרתו השקעה משותפת בניירות ערך מסוגים שונים  - מניות, אגרות חוב, קרנות סל, חוזים עתידיים - בהתאם למדיניות השקעות ידועה מראש ומתוך מטרה להניב תשואה ורווחים למחזיקי הקרן.

כל קרן נאמנות מפרסמת מדי שנה דו"ח שנתי, המפרט את ביצועיה בשנה החולפת, תנאי הקרן (למשל, דמי ניהול), מדיניות ההשקעה של הקרן, שינויים שחלו במטרותיה ובנכסים שבהן היא משקיעה וכו'. כל משקיע מקבל בתמורה לכספו יחידות בקרן, כאשר כל יחידה מייצגת בעלות יחסית על ניירות הערך הכלולים בה. כל עלייה בשווי האחזקות של הקרן תגרום לעלייה במחיר היחידה.

יתרונות ההשקעה בקרנות נאמנות

1. פיזור רחב: כאשר משקיע מבצע קנייה ישירה של נייר ערך (למשל: מניית אלביט מערכות), הוא חשוף אך ורק לכל מה שמתרחש באלביט מערכות, לטוב ולרע, אשר ישפיע על ביצועי המניה. קרן נאמנות, לעומת זאת, מציעה בד"כ פיזור רחב של ההשקעה בניירות ערך שונים ומגוונים, בהתאם למדיניות ההשקעה של מנהל הקרן. הפיזור הזה נועד לצמצם סיכון.

אם יש לכם, לדוגמא, 10,000 שקל להשקעה, אתם לא חייבים להשקיע הכול במניה ספציפית אחת, גם לא בשלוש מניות שונות. ניתן לקנות בסכום זה קרן נאמנות על מדד מניות ת"א 125, ובכך להשיג חשיפה דומה לביצועי רוב המניות המרכיבות מדד זה.

2. בקרנות נאמנות בד"כ אין עמלות קנייה ומכירה: רכישת יחידות בקרנות נאמנות אינה כרוכה בתשלום עמלת קנייה ומכירה (בד"כ), בניגוד לרכישה עצמאית של ניירות ערך ונכסים פיננסיים אחרים, שתעלה למשקיע יותר.

poll questionאיך אתם משקיעים בבורסה?

3. ניהול מקצועי: מאחורי כל קרן נאמנות עומד צוות מקצועי ומיומן, המנהל אותה. הצוות כולל מנהלי השקעות בעלי ידע וניסיון רב בשוק ההון, מחלקת מחקר מקצועית וצוות אנליסטים, הדואגים לבצע באופן שוטף עדכונים וניתוחים בהתאם להתפתחויות. מנהל הקרן פועל במהירות וביעילות רבה, מתוך מטרה להגיב על השינויים בשוק ההון ותוך התאמת מדיניות ההשקעה, ככל המתאפשר, למציאות המשתנה בארץ ובעולם.

4. נזילות וסחירות: ניתן לרכוש, למכור ולממש השקעה ביחידות קרנות הנאמנות בכל יום בו מתנהל מסחר בקרן הנאמנות בבורסה. במילים אחרות: ניתן לסחור בקרן מדי יום ביומו, למעט שישי-שבת, חגים ומועדים שבהם הבורסה סגורה. חלק מהקרנות משקיעות חלק מהנכסים שלהם בחו"ל ונסחרות בימים ב' – ה'.

5. שקיפות: ציבור המשקיעים בקרנות הנאמנות נהנה משקיפות גבוהה ומפיקוח הדוק של רשות ניירות ערך, במטרה להבטיח את כספו. בנוסף, חשוב לציין כי בכל קרן נאמנות קיים "נאמן הקרן" שתפקידו לפקח על הפעילות של מנהל הקרן ולדאוג לאינטרסים של ציבור המשקיעים. על פי חוק, מחויבות קרנות הנאמנות לפרסם את שערי הקרנות בכל יום בו מתקיים מסחר. כמו כן, הקרנות מחויבות לפרסם דו"ח שנתי מדי שנה.

6. מינימום השקעה: ניתן להשקיע במרבית קרנות הנאמנות כל סכום שרוצים, אין רצפה להשקעה.

7. דחיית מס: קרנות נאמנות פטורות ממס, מאפשרות למשקיע לדחות את תשלום המס עד למועד שבו יממש את השקעתו בקרן.

קראו עוד במגזין:

 

 

איך קונים קרן נאמנות?

ניתן לסחור בקרנות נאמנות בשלוש דרכים עיקריות:

 • תיק השקעות בבנק: פונים ליועץ השקעות בבנק ומבקשים ממנו לרכוש קרנות נאמנות, בהתאם לסכום ההשקעה שיש לכם ובהתאם לאופי ולצרכים האישיים שלכם.
 • תיק השקעות מנוהל על ידי הלקוח בחבר הבורסה: כל משקיע יכול לפתוח היום חשבון השקעות בניהולו האישי בחבר בורסה, כמו למשל מיטב דש טרייד. הלקוח או משווק ההשקעות בחבר הבורסה, יוכל לקנות קרנות נאמנות לתיק ההשקעות, בהתאם לבקשות הלקוח.
 • תיק השקעות מנוהל על ידי בית השקעות: ניתן לפתוח תיק השקעות מנוהל על ידי מנהל השקעות מקצועי ומנוסה, ולקבוע מדיניות של השקעה באמצעות קרנות נאמנות. היתרון: ניהול שוטף ובחירה מקצועית של קרנות נאמנות בתיק, בהתאם לתנאי השוק השונים. הלקוח נהנה מבנייה ומניהול אישי של תיק ההשקעות, במטרה להוביל לביצועים מיטביים ולניהול השקעות נכון ואחראי. זה הזמן להכיר את מיטב דש מנג'ר - תיק השקעות החל מ- 25 אלף ₪ בלבד.

אני רוצה לפתוח תיק השקעות במיטב דש מנג'ר >>

האמור אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות ואינו מהווה ייעוץ ו/או תחליף לייעוץ המתחשבים בנתונים ובצרכים של כל אדם.  

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  יפה מאוד. מדוע אין הסבר על קרנות סל?

 • לפני 3 שנים

  יש לי קופת גמל המושקעת באיגרות אג"ח ממשלת ישראל וזה גרם לי לאחרונה הפסדים האם כדאי לי לעבור לקרנות נאמנות

  • לפני 3 שנים

   שלום יצחק,
   כדי לבחון את מצב ההשקעות שלך בצורה מקצועית ואישית, מוזמן לפנות אליי ישירות בדואר האלקטרוני: amitf@mtds.co.il

 • לפני 3 שנים

  זה הלחם והחמאה של יועצי ההשקעות. הם לא יודעים להציע כמעט אף מוצר אחר.

 • לפני 3 שנים

  קרן הנאמנות היא קרן שלמשקיעים אין כל יכולת להתערב בהתנהלותה ולמנהליה יש מנדט לשנות ע"פ רצונם כל מרכיב יסודי מאפיקי ההשקעה עצמם (משאבי טבע,מניות, מטבע זר וכ"ו ) ,אחוזי ההשקעה לפי סיכון (10% מנייתי , 15% מנייתי וכד') ועד לשם הקרן.
  מה מתחיל עם שכנוע לקוחות להשקיע בקרן שמשקיעה באפיק אטרקטיבי יכול להוביל לזניחת האפיק הנ"ל ושינוי להשקעה באפיק אחר כשהקרן מפסידה - ואז הלקוחות שהאמינו באפיק המקורי גם לא יכולים להשאר בו ולחכות לעליות בתחום וגם הובלו לאפיק אחר שהם לא מאמינים בו כל זאת כאשר לא שווה להם לצאת .בנוסף אם גם משנים את שם הקרן קשה יותר לעקוב שהיא הייתה למעשה הפסדית לאורך שנים.
  הקרן מרוויחה מדמי הניהול , כך שלמעשה גייסה כספים , גרמה הפסדים ללקוחות, טישטשה את זהותה אבל לא נגרם לה כל נזק שכן היא חיה ע"ח דמי הניהול.
  יש לי הרגשה שפישמן עשה מזה שיטה - אני אישית חוויתי את זה בקרן ספציפית של תמיר פישמן...בכל מקרה השיטה קיימת

 • לפני 3 שנים

  האם כך אתם מנהלים את הכספים שמושקעים במיטב דש מנג'ר??

  • לפני 3 שנים

   שלום חביב,
   אתה מוזמן להתקשר לכוכבית 2887 ולקבל פרטים על מיטב דש מנג'ר.
   בהצלחה!

 • לפני 3 שנים

  יפה מאוד מיטב דש

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: בפעם הבאה שימליצו לך לקנות קרנות נאמנות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.