תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

ביטחון, צמיחה, חלום: האם אסטרטגיית 3 הדליים של טוני רובינס מתאימה לכם?

הגורו של עולם הקואוצ'ינג יצר אסטרטגיית השקעה שתסייע לכם להבין איפה כדאי להשקיע את הכסף, בהתאם למטרת החיסכון

כולנו כבר יודעים שחשוב לחסוך. השאלה הבוערת כעת היא מה כדאי לעשות עם הכסף שכבר חסכנו. לכל חיסכון יש מטרה אחרת וכדי להשיג אותה עלינו להתנהל בהתאם: אם לדוגמא, הכסף נועד לשמש אותנו בשעת חירום, מומלץ שנתייחס אליו בצורה שונה לחלוטין מכספי השקעה או מחיסכון קצר מועד, שנועדו למלא מטרה נקודתית.

כל משפחה צריכה לחסוך כסף ליום סגריר, בכך אין כל חדש. אירועים בלתי צפויים כמו פיטורים מהעבודה, בעיה בריאותית או הוצאה כספית חריגה, עלולים ליצור כדור שלג שבהיעדר רשת ביטחון יוביל לקטסטרופה משפחתית כלכלית

כדי להגשים את המטרות שלשמן אנחנו חוסכים, יצר טוני רובינס - הגורו של עולם הקואוצ'ינג, את אסטרטגיית שלושת הדליים לחיסכון. לפי רובינס, השאלה "איך לנהוג בכספי החיסכון" חשובה לא פחות מהשאלה "כמה לחסוך". אסטרטגיית החיסכון שלו מנסה להקצות את כספי החיסכון לשלושה דליים: דלי הביטחון, דלי הצמיחה ודלי החלומות. כפי שנראה מיד, החלוקה לדליים מחדדת את המטרות השונות של כל חיסכון, וכוללת כללי אצבע להשקעה בהתאם לאופי החיסכון.

רובינס לא מציין כמה כדאי להשקיע בכל סוג של חיסכון, אבל מונה כמה עקרונות חשובים שיאפשרו לכם להשתמש באסטרטגיית שלושת הדליים בחוכמה.

דלי הביטחון: המקלט הכלכלי של המשפחה

כל משפחה צריכה לחסוך כסף ליום סגריר, בכך אין כל חדש. אירועים בלתי צפויים כמו פיטורים מהעבודה, בעיה בריאותית או הוצאה כספית חריגה, עלולים ליצור כדור שלג שבהיעדר רשת ביטחון יוביל לקטסטרופה משפחתית כלכלית.

אפשר, עם זאת, למנוע את ההידרדרות. קיימות כמה דרכים למנוע משבר כלכלי משפחתי, ומומלץ שבעת צרה ניישם לפחות אחת מהן. אחת מהן היא כמובן חיסכון לשעת חירום. חיסכון כזה יכול להיבנות בהדרגה, שם המשחק הוא התמדה. זוכרים את משל הצרצר והנמלה, את חריצותה של הנמלה שעמלה כל הקיץ כדי להתכונן לחורף? גם חיסכון "בצעדי נמלה", כזה הכולל הקצאה קבועה וממושכת של סכומי כסף קטנים, יצטבר עם הזמן לסכומים משמעותיים. מטבע הדברים, זהו החיסכון החשוב ביותר כי בלעדיו המשפחה עלולה להיקלע למצוקה אמיתית במקרה של אירוע בלתי צפוי.

מה עושים עם דלי הביטחון כשהוא מתחיל להתמלא? היכן משקיעים את הכסף? מכיוון שדלי זה אמור לשמש כעוגן של המשפחה כשהמציאות סוערת, רובינס ממליץ להשקיע בו באפיקים סולידיים, בעלי הסיכון הנמוך ביותר. אמנם, התשואות של חיסכון זה יהיו יחסית נמוכות, אך הכסף שלכם יהיה בטוח גם בתרחישים של תנודתיות בשווקים. בדלי הביטחון נמצא בדרך כלל אפיקים עם תנודתיות נמוכה, דוגמת מסלולי השקעה סולידיים, אגרות חוב, חיסכון פנסיוני, פוליסות ביטוח (למשל, ביטוח חיים) ועוד.

יש לכם כסף פנוי? לחצו כאן ומצאו מוצר פיננסי שיתאים לניהול הכסף שלכם>>

דלי הצמיחה: לתת לכסף לעבוד עבורכם

אחרי שיצרנו רשת ביטחון, אפשר להתפנות ליצירת עצמאות כלכלית באמצעות דלי הצמיחה. פוטנציאל התשואה בדלי זה עשוי להיות גבוה יותר, אך בהתאם עולות גם רמות הסיכון. בשונה ממה שאולי מקובל לחשוב, חיסכון זה אינו מיועד רק לאוהבי סיכון סדרתיים, אלא לכל מי שרוצה לקבל תמורה גבוהה יותר על השקעתו בהשוואה לאפיקים הסולידיים. חשוב להבין שלא מדובר בהכל או כלום:  קיים מנעד רחב של השקעות, ברמות סיכון שונות.

מטבע הדברים, חיסכון מסוג זה חשוף יותר לתנודתיות בשווקים. לכן, חשוב לבחון כל השקעה בו בקפידה. ניתן להיעזר, בין השאר, באסטרטגיות שבהן נוקטים כמה מהמשקיעים המובילים בעולם.  

גם לאחר שמתחילים להשקיע, חשוב לבחון כל החלטת השקעה לגופה ולקבל תמיד החלטות מושכלות. ירידה נקודתית בשער ני"ע כזה או אחר לא תמיד מצדיקה מכירה, ממש כשם שעלייה מתמשכת אינה אומרת שחייבים להחזיק לנצח בהשקעה.

אילו השקעות כדאי לשקול בבואכם להשקיע את הכספים בדלי הצמיחה? על פי טוני רובינס עומדים לרשותכם כמה אפיקי השקעה אפשריים:

 • ניירות ערך - אפשר להשקיע במניות של חברה בודדת, או להשקיע במכשירים עוקבי מדד דוגמת קרנות או תעודות סל, המחקות מדדים כגון מדד ת"א או את מדד הבנקים.
 • סחורות - זהב, כסף, קפה ועוד.
 • מטבעות.
 • נדל"ן.

ההמלצה של רובינס היא לפזר את ההשקעות בדלי הצמיחה, ולא לשים את כל הביצים בסל אחד.

poll questionאיך אתם חוסכים כסף ליום סגריר?

קראו עוד במגזין:

 

 

דלי החלומות: מוסיף טעם לחיים

הגענו לחלק הכיפי: לחסוך למען הדברים שגורמים לנו אושר. אם הדליים הקודמים עסקו בבניית רשת ביטחון ויצירת עצמאות כלכלית, הדלי הזה מוקדש כל כולו לדברים שעושים לכם טוב בחיים. זה המקום לערוך רשימה של החלומות שלכם, קטנים כגדולים – ולהחליט באיזה מהם תרצו למקד את החיסכון שלכם. זה יכול להיות שדרוג רכב, חופשה שנתית לחו"ל, רכישת דירה או קניית מתנת יום הולדת מושקעת לאדם שאתם אוהבים.

לדלי החלומות יש אפקט כפול: ראשית, הוא מאפשר לנו לחלום בעיצומה של השגרה. מעבר לכך, הוא מאפשר לנו לחסוך כדי להגשים את החלום. ככל שהחלום יהיה יותר משמעותי עבורכם, כך הברק בעיניים יהיה בוהק יותר.

ההשקעות בדלי החלומות אמורות להיות ברמת סיכון נמוכה-בינונית, כדי שתוכלו להתקרב בצורה יציבה ובטוחה ככל הניתן אל החלום שלכם. לפי רובינס, קיימות כמה דרכים למלא את הדלי הזה:

 • קבלת סכומי כסף חד פעמיים – לדוגמא, דמי הבראה או משכורת 13.
 • רווחים גבוהים בדלי הצמיחה – ההשקעות שלכם הניבו רווחים נאים? אפשר לנתב חלק מהם לדלי החלומות, בצורה שתאפשר לכם להשקיע אותם בצורה סולידית יותר.
 • חיסכון חודשי – מזכיר במעט את החיסכון לשעת חירום, רק שהפעם החיסכון הוא למטרה הרבה יותר כיפית ומהנה.

השורה התחתונה: שימוש באסטרטגיית שלושת הדליים יאפשר לכם להתאים את התנהלותכם לאופיו של כל חיסכון, לפזר השקעות וסיכונים – ולעשות צעדים משמעותיים בדרך להגשמה עצמית וכלכלית.

מתלבטים מה לעשות עם הכסף הפנוי שלכם?
הצטרפו לעשרות אלפי האנשים שעברו למיטב דש>>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק פיננסי ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פיננסי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  טוני רובינס התותח יש לאמר.
  הייתי בהרצאה שלו בארץ והיה מדהים!!!

 • לפני 4 שנים

  איך מתעשרים

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: ביטחון, צמיחה, חלום: האם אסטרטגיית 3 הדליים של טוני רובינס מתאימה לכם?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.