תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"המצב בשווקים מייצר הזדמנויות של פעם בכמה שנים"

18/03/2020

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, באולפן ynet: "נראה שהמשקיעים מתחילים לאבד אמון בבנק המרכזי של ארה"ב". "הממשלה בישראל צריכה עכשיו לפתוח את הכיס, בלי לעשות חשבון לגירעון, ולסייע לאנשים ועסקים"

"רוב הציבור לא יודע איך להתנהל במצבים כאלה ועושה את השגיאות הכי גסות, כמו למשוך כספים מקופות הגמל וקרנות הפנסיה". כך אמר צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, בשיחה באולפן ynet על השלכות משבר הקורונה על השווקים הפיננסים ועל שוק החיסכון לטווח קצר, בינוני וארוך". 

"הנטל העיקרי ליציאה מהמשבר כיום, גם בישראל, הוא נטל תקציבי. גם אם הנגיד יוריד מחר בבוקר את הריבית ברבע אחוז לאפס, לא זה מה שיושיע, זה אולי יעזור בשוליים. מה שנדרש עכשיו זו הרחבה פיסקלית גדולה"

"הפד האמריקני הקדים את ההחלטה להוריד את הריבית לאפס בשלושה ימים, מה שמשדר רמת פאניקה גבוהה", הוסיף סטפק. "המשקיעים בארה"ב ואולי גם בעולם מתחילים לאבד אמון בבנק המרכזי האמריקני, שחילץ את העולם מהמשבר הפיננסי ב-2008. אט-אט האמון נסדק והשווקים לא מגיבים לצעדים שהיו אמורים ליצור תגובה חיובית".

לפי סטפק, "הנטל העיקרי ליציאה מהמשבר כיום, גם בישראל, הוא נטל תקציבי. גם אם הנגיד יוריד מחר בבוקר את הריבית ברבע אחוז לאפס, לא זה מה שיושיע, זה אולי יעזור בשוליים. מה שנדרש עכשיו זו הרחבה פיסקלית גדולה. אמנם יש גירעון לא קטן, אבל בתקופות כמו עכשיו לא עושים חשבון, משלמים לאנשים ולעסקים כסף. הבעיה העיקרית היא תזרים מזומנים, שעלול להביא לקריסה של חברות. לצערי, הממשלה ובנק ישראל לא פועלים מספיק מהר. במצבים כאלה צריך לפעול בהחלטיות ונחישות. אין כאן בעיה של רווחיות, למרות שגם היא תיפגע כמובן, אבל את זה נעבור. הממשלה צריכה פשוט לפתוח את הכיס".

על הבהלה במשיכות הכספים מאפיקי החיסכון אמר סטפק: "רואים את זה ביציאת כספים מקרנות הנאמנות, שזה כספים לטווח הקצר והבינוני. הנכסים של קרנות הנאמנות ירדו בתוך שלושה שבועות בלבד ביותר מ-20%. אנחנו מזהים את המגמה גם בחיסכון ארוך הטווח, אנשים עוברים שם לאפיקים סולידיים, אם הם לא מושכים את הכסף, שזה כמובן עוד יותר גרוע".

קראו עוד במגזין:

 

 

סטפק חזר על הערכתו כי "המצב בשווקים מייצר הזדמנויות של פעם בכמה שנים, במניות ואגרות החוב הקונצרניות. כשהמשבר הזה ייגמר – ואף אחד לא יודע מתי, אנחנו נפגוש עולם עם ריביות ברמת האפס, כי הריבית לא הולכת לעלות. כשזה יקרה רמת מחירים במניות תהיה כל כך נמוכה שהתיקון יהיה בצורת V, כלומר: ירידה חזקה שהייתה עד עכשיו, אולי היא גם תימשך – ועלייה חזקה חזרה".

לסיכום אמר סטפק, כי "כל מה שקורה עכשיו הוא תוצאה של מחדל מתמשך של ממשלות ישראל לדורותיהן, לאו דווקא הממשלה הנוכחית - שלא הקציבו כסף לחינוך פיננסי של הציבור. רוב הציבור בישראל לא יודע איך להתנהל במצבי משבר כמו עכשיו ועושה לעיתים שגיאות  גסות, כמו למשוך כספים מקופות הגמל וקרנות הפנסיה. זה לא באמת שהציבור במצוקת נזילות של לגמור את החודש. אלה שיש להם חסכונות יכולים לחכות ולא זקוקים כרגע למזומן. אני לא מדבר כאן על המובטלים, שלהם המדינה כמובן צריכה לדאוג".

 

אין באמור לעיל ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ /שיווק כאמור, המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  החכמים מחכים לשפל ומגדילים חשיפה.

 • לפני 4 שנים

  צודק 100%. אני תפסתי את היום הראשון של העליות במשבר של 2008 ועשיתי המון כסף על מניות הבנקים בארה"ב. זו הזגמנות שכנראה לא תחזור אף פעם. מעולם לא קרה שהאמריקאים מכרו גם מניות וגם זהב. הגינו ללתחתית. נקודה. מי שיקנה עכשיו מניות של החברות המובילות בארה"ב יעשה הרבה מאד כסף תוך זמן קצר יחסית. לצערי, מה שיקרה זה שהעניים ימכרו הכל בתחתית ויקנו שוב לאחר העליות. העשירים לעומת זאת כבר שבועות עושים שורט על השוק ועכשיו הופכים פוזיציה ללונג ונהיים עוד יותר עשירים. תחשבו על זה.

  • לפני 3 שנים

   צדקת אחי.

 • לפני 4 שנים

  מה זה משנה שהבורסה כנראה תרד עוד 10% או אפילו 20%?
  הרעיון הוא שאתם בחיים לא תדעו להיכנס בזמן כשהיא תתחיל לעלות ולכן אל תנסו לתזמן כי אתם תפסידו

 • לפני 4 שנים

  לא לשכוח שהוא מייצג את האינטרס של מיטב-ד״ש. כמובן שהוא יציג משיכת כספים מהקרן כ״טעות גסה״, ולדעתי אם היו נותנים לו מספיק זמן, הוא היה ממליץ למשוך כספים, אך רק מקופות מתחרות שלו... אנאליסט, וילין לפידות....


  בכל מקרה, הפעם הזו הוא כנראה צודק, במובן הזה שלאורך השנים, אחד הדברים הבטוחים ביותר - לטווח ארוך - הוא השוק המנייתי. ירידות חדות קורות - ואח״כ יש תיקון בחזרה.

  יש מי שמרגיש עצמו מספיק חכם למכור ולקנות, ולתפוס את הזיגזגים האלה ולהרוויח עליהם כסף --- אבל לאוכלוסיה שאינה עוסקת בקניה ומכירה של מניות, עדיף פשוט לחכות שהזיגזג יעבור.

 • לפני 4 שנים

  למדתי ממר צבי סטפק הרבה תובנות להשקעה, אחת מהן שאם מניה יורדת ברצף אין טעם להתאהב בה
  אלא למכור להמתין קצת ולקנות מחדש במחיר זול יותר.. האינטרס במקרה של המוסדיים שהלקוחות לא יברחו - פחות
  מדאיג אותם מי יפסיד פחות. המשיכה ההמונית מחייבת מכירת מניות כשמנגד אין די קונים ואז נוצרת מפולת.
  בגישה חברתית .. אם מכרת פגעת בחסכונות של חבריך לטווח הקצר.
  כל ירידה נוספת מביאה עוד חוסכים למשוך. גם לקנות מניה או אגח קונצרני מחדש תוך ירידה גורם מפח נפש שהנייר יורד.
  אכן קשה לתזמן מהי התחתית ואין פעמוני אזהרה (כמעט) למפולת. במראה הקורונה התמונות מוואהן היו אמורות
  לתת טריגר למכור הכל ומיד.

 • לפני 4 שנים

  כספי מושקע במטב דש, לארונה הנזק ירידה של כ10% מהקרן, למה זה קןרה בחברת ההשקעות שלך?

  • לפני 4 שנים

   מה זה קשור למיטב דש? כל השוק יורד,ובתור מושקעת בשוק הזה, את לא חסינה. פשוט אל תמכרי

  • לפני 4 שנים

   למה את מסתכלת רק על לאחרונה? תספרי מה היה גם לפני כן

 • לפני 4 שנים

  יש לי קרן השתלמות במיטב דש ולא משכתי שקל אחד צריך במצבים האלו סבלנות וקור רוח בעזרת השם גם הקורונה תעלם הכלכלה תתאושש מהר והכל יעלה שוב ...לאנשים יש הרבה כסף ואין היום איפה להשקיע חוץ משוק ההון וכדומה כך שאלו שברחו יחזרו אבל כמו שאומרים כולם לא ידעו מתי לחזור ויפסידו פעמיים

  • לפני 4 שנים

   רוצה לספר לנו סיפור בני ?

  • לפני 4 שנים

   אתה תבכה עוד עשרות שנים, אחרי שתימחק לגמרי

 • לפני 4 שנים

  רק לקנות דולרים עכשיו

 • לפני 4 שנים

  אין על סטפק, בחור עם ניסיון וידע אדיר, עוקב אחריו כבר שנים

 • לפני 4 שנים


  למה שאנשים יקנו מניות עכשיו אם הבורסה צפויה לרדת עוד 30 אחוז עד שתתחיל לעלות

  • לפני 4 שנים

   זה לא נכון שאף אחד לא חזה את המצב הנוכחי. אמנם איש לא יכל לחזות את מגיפת הקורונה, אולם היו אינדיקציות ברורות למיתון הולך וקרב, כבר מקיץ 2019 (למשל, היפוך עקומת תשואות האג״ח של ממשלת ארה״ב). באה המגיפה והקדימה בכמה חודשים מה שהיה אמור לקרות בשווקים ממילא. לגבי ההמשך - תלוי מאוד בתגובה של הממשלות. אם יזמו תמריץ כפי שצבי סיפק מתחנן, אז הבורסה אולי תשתקם, אבל רק במונחים נומינליים, ולא ריאליים, משום שהדבר יצור אינפלציה גבוהה.

  • לפני 4 שנים

   מנחם העניין הוא שכמו שאף אחד לא חזה את המצב הנוכחי כך גם לא ניתן לדעת מתי יתחילו העליות. השוק צריך לרדת עוד 30 אחוז? למה לא עוד 50 או 60 או 70... ואולי מחר תבוא פריצת דרך רפואית שתסיים את המשבר? קשה לחזות ולכן מי שיש לו כסף רוכש במנות. כמו תמיד - מי שלא מסתכן לא מרוויח ומי שיהיה גרידי מדי ויחכה עוד ועוד - כנראה שיפספס

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "המצב בשווקים מייצר הזדמנויות של פעם בכמה שנים"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.