תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"הגירעון התקציבי בישראל חריג ומסוכן גם בהשוואה לעולם"

אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש: "יצאנו בצורה טובה מהמשבר ב-2008 כי נכנסנו אליו בלי גירעון. הפעם, אם יפרוץ משבר, אנחנו מתחילים אותו מכמעט 4% וזה עלול להידרדר ממש מהר"

לפתיחת תיק השקעות דיגיטלי, לחצו כאן>>

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מנתח בראיון הווידיאו המצורף את ההשפעה האפשרית של הגירעון התקציבי על כלכלת ישראל.

"במשק שצומח, עם אבטלה נמוכה, אנחנו רואים שההכנסות של הממשלה לאחרונה כמעט לא צומחות. השילוב בין שני הגורמים הביא לגירעון גבוה, אפילו מאוד גבוה של הממשלה. וצריך לצפות שהיא תטפל בזה"

ממה נובע הגירעון התקציבי ואיך אפשר לצמצם אותו?

"הגירעון התקציבי של הממשלה הגיע לאחרונה כמעט ל-4%, זה גירעון מאוד גבוה. היעד של הממשלה הוא 2.9%. הגירעון נובע משתי סיבות עיקריות: ראשית, הממשלה הוציאה יותר מדי כסף, במיוחד מתחילת השנה. אגב, התוכניות של הממשלה, ההוצאות שכבר אושרו לשנים הבאות, חורגות כבר מעבר למסגרת שנקבעה על ידי הממשלה עצמה".

"הצד השני הוא קיפאון בהכנסות, אפילו ירידה מסוימת בהכנסות – וזה די מפתיע. במשק שצומח בסך הכול, עם אבטלה נמוכה, אנחנו רואים שההכנסות של הממשלה בחודשים האחרונים, משנת 2018, כמעט לא צומחות. השילוב בין שני הגורמים הביא לגירעון גבוה, אפילו מאוד גבוה של הממשלה. וצריך לצפות שהממשלה תטפל בזה".

מה מצב הגירעון בישראל בהשוואה לעולם?

"הגירעון, כפי שאמרתי, מאוד גבוה. אם נסתכל על העולם, נראה שמבין המדינות המפותחות רק בארצות הברית יש גירעון גבוה יותר מאשר אצלנו. הרבה פעמים אנחנו שומעים שכולם בגירעון, אבל זה לא נכון. כבר דיברנו על המדינות המפותחות, אבל גם במדינות המתפתחות – גירעון יותר גבוה יש רק רק בהודו, דרום אפריקה ואולי עוד מדינה אחת. כך שסך הכול הגירעון שלנו בהחלט גבוה וחריג".

קראו עוד במגזין:

 

 

האם הגירעון משפיע על הכלכלה ומה צריכה הממשלה החדשה לעשות כדי להתגבר עליו?

"מצד אחד, הגירעון תומך בפעילות הכלכלית. אם הממשלה מוציאה יותר כסף או גובה פחות מיסים, זה תומך בפעילות הכלכלית, אבל גירעון גבוה מעלה גם את הסיכון. אפשר להזכיר שישראל עברה את המשבר ב-2008 בצורה כמעט הכי טובה בעולם, לא הייתה לנו אפילו שנה אחת של מיתון. זה קרה, בין היתר, בזכות זה שערב המשבר לא היה גירעון בישראל. הגירעון היה אפס. ולכן, תוך כדי משבר, הגירעון עלה כמובן, אבל זה עדיין היה מאוד בשליטה.

"אם היום, מסיבה כלשהי, ישראל תיכנס למשבר – ומשברים קורים בדרך כלל בלי התראה מוקדמת – אנחנו מתחילים מכמעט 4%. מזה אפשר לעלות ממש מהר לרמות שלא חברות דירוג האשראי ולא המשק יוכלו להחזיק. השקל ייחלש, התשואות יעלו – וזה הסיכון של הגירעון. לכן, חשוב מאוד שהממשלה תטפל בזה דרך העלאת מיסים, קיצוץ בהוצאות או שילוב של השניים".

אני רוצה לפתוח תיק השקעות במיטב דש מנג'ר >>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  כשביבי יסתלק גם הגרעון ישתפר

 • לפני 5 שנים

  נכון, כחלון קטסטרופה שר אוצר פופוליסטי ללא הבנה כלכלית, אבל ראש הממשלה... ראש הממשלה נתן לו לעשות שגיאות במיליארדים ולא צייץ רק כדי להחליש אותו פוליטית, כן ... ועכשיו רוצו לבחור אותו שוב...

 • לפני 5 שנים

  קטסטרופה של כחלון

 • לפני 5 שנים

  שממשל נתניהו הבלעדי תמשיך לממן את מטוס הפרטי של ביבי בעלות שתסתכם במיליארד שקלים לא לשכוח את עליות ההחזקה השוטפת לשנה ועוד מטוס נוסף למקרה חרום בעלות זהה אז מי צריך לחסוך האזרח הטיפש שלו יודע דבר על ביזבוזי ראש הממשלה וחברי הכנסת המתיפיפים על כסאות עור עם משכורות של כ40,000 שקל +הוצאות בערך של 20,000 לכל חבר כנסת על איזה חיסכון או גרעון העם רוצה לשמור ???

  • לפני 5 שנים

   העם לא חייב לממן את השחיתות של נתניהו ורעיתו שרה !!!! נתניהו וחבריו מושחתים , דויד ביטן , אמסלם ,, והחרדים שדואגים רק לכיס שלהם ... 350 אלף ש"ח על ארוחות ? גב" נתניהו !!! העם טפש ואומלל שדואג למחייתו ברמת היום יום ... צריך לדאוג להחליף את המושחתים .. אין אימון בממשלה מושחתת שנשענת על חרדים מושחתים .

 • לפני 5 שנים

  בוא נראה אם אחרי הבחירות החוזרות לא ניתקע עם הסכם קואליציוני שיקח אותנו לגרעון גדול הרבה יותר

 • לפני 5 שנים

  הגרעון זאת הסיבה העיקרית לפיזור הכנסת כי ההסכמים עים החרדים היו מגדילים את הגרעון פי כמה

  • לפני 5 שנים

   אתה צודק בהחלט משתלם ללכת לבחירות במקום לממן את הקואליציה הד.תית הסחתנים

 • לפני 5 שנים

  הכלכלה הנכונה של ביבי וכחלון יתברר כפשלה הגדולה ביותר העובר מרחוק את כפשלה אחרת של ראש הממשלה והקבינט שלו ויפ]גע קשה בכיס של כל אחד מאיתנו.

 • לפני 5 שנים

  מעניין..

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "הגירעון התקציבי בישראל חריג ומסוכן גם בהשוואה לעולם"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.