תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"ועשית הישר והטוב" - מה מציעים לכם מסלולי ההשקעה הכשרים?

לאחר שנים מתחת לרדאר, אפיקי ההשקעה הכשרים תופסים תאוצה, עם השקעות מצרפיות בכ-10 מיליארד שקל. מהי ההגדרה לחברה כשרה? מיהם המוסדות המפקחים? ואיך עוקפים את האיסור להלוואות בריבית?

אפיקי ההשקעה הכשרים, אם במקרה לא שמתם לב, כבר מזמן לא עונים להגדרה של קוריוז או גימיק. חברות ניהול ההשקעות רבות בישראל מנהלות כיום אפיקים כשרים, בסכום מצרפי המוערך ב-5  מיליארד שקל.

אפיקי ההשקעה הכשרים סובלים מסטיגמה מעיקה, שלפיה פוטנציאל התשואה של ההשקעות הכשרות נמוך בהשוואה להשקעות רגילות. התשובה לכך היא "תלוי איך מסתכלים על זה"

אפיקי השקעה הכשרים מושקעים אך ורק בחברות המוגדרות כשרות, כלומר: בחברות שלא פועלות בשבת ומחזיקות היתר עיסקא. היתר עיסקא הוא למעשה מעקף מתוחכם של האיסור ההלכתי על הלוואות בריבית. לפי ההיתר, האג"חים שמנפיקה החברה הכשרה, מוגדרים כשותפות בחברה ואילו הריבית מוגדרת כחלק מהרווחים.

מרבית מהחברות המסחריות הפועלות בישראל מוגדרות כשרות ושומרות שבת. רק כ-60% מהחברות הכלולות במדד ת"א 35 נחשבות כשרות. רוב הישראלים אינם מושקעים ישירות בבורסה, ולכן הנגיעה שלהם לאפיקי השקעה קשורה בעיקר למכשירי השקעה לטווח ארוך כמו קרן פנסיה או קופת גמל. שוק החיסכון הפנסיוני נדרש כבר שנים לתת מענה לציבור חוסכים גדול, המבקש להשקיע את כספו לפי כללים התואמים את ההלכה היהודית. עניין זה עלה שוב לכותרות עם השקת התוכנית הממשלתית "חיסכון לכל ילד", שבמסגרתה מפקידה המדינה 50 שקל בחודש לכל ילד בישראל, בקופת גמל להשקעה או בתוכנית חיסכון בבנק – ולהורים ניתנת האפשרות להכפיל את סכום ההשקעה על חשבון קצבת הילדים.

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו כאן>>

קראו עוד במגזין:

 

 

פיקוח רב-שכבתי

אנו, בבית ההשקעות מיטב דש מנהלים אפיקי השקעה כשרים במוצרי חיסכון רבים, החל מקרנות פנסיה דרך קרנות השתלמות וכלה בניהול תיקי השקעות. מסלולי ההשקעה הכשרים מפוקחים על ידי גופי כשרות שונים, בהם ועד הלכה לקרנות והשקעות (גלאט הון), מכון כלכלה עפ"י ההלכה (הרב דביר), ובדץ העדה החרדית ירושלים. מערך פיקוח זה מאפשר למשקיעים שומרי המצוות להשקיע על פי צו אמונם וערכיהם, ובכך למעשה לפעול על פי הציווי היהודי של "ועשית הישר והטוב".

להצטרפות לקרן הפנסיה של מיטב דש, לחצו כאן>>

אפיקי ההשקעה הכשרים סובלים מסטיגמה מעיקה, שלפיה פוטנציאל התשואה של ההשקעות הכשרות נמוך בהשוואה להשקעות רגילות. התשובה לכך היא "תלוי איך מסתכלים על זה". אמנם, מסלולי ההשקעה הכשרים מדורגים בדרך כלל במקומות נמוכים בטבלאות התשואות, אולם מיקום זה נובע מנטייתם להשקיע בעיקר באג"ח ממשלתיות. 

סברה אחרת, שגם היא רק בגדר סברה, היא שמנהלי ההשקעות שמנהלים את המסלולים הכשרים עושים זאת באופן סולידי יחסית, מאחר שהם מעריכים כי הקהל שלהם שם הוא קהל שבוי, שמעדיף ביטחון על תשואה.

מצד שני, השקעה על בסיס עקרונות, אמונה והשקפת עולם היא בדרך כלל השקעה משתלמת לאורך זמן. בעולם הקפיטליסטי קוראים לזה אחריות תאגידית, ויותר משקיעים מבינים שזהו אחד המפתחות לתשואה יציבה לאורך זמן.

מסלולי ההשקעה הכשרים היו כמעט סודיים במשך שנים, כאשר רוב הציבור הדתי והחרדי פשוט לא ידע קיומם. אולם, המודעות לקיום המסלולים נמצאת במגמת עלייה חדה. יותר אנשים שומעים על מסלולי ההלכה ומעוניינים להצטרף אליהם. סביר להניח שעם התגברות העניין, גופי השקעות נוספים יפנו למסלולים אלה משאבים רבים יותר.

להצטרפות לקרן הפנסיה של מיטב דש, לחצו כאן >>

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פיננסי ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פיננסי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 2 שנים

    כשר זה הכי

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "ועשית הישר והטוב" - מה מציעים לכם מסלולי ההשקעה הכשרים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.