תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"שיתוק של המשק גם אחרי פסח? המדינה לא תוכל לשאת בתוצאות"

26/03/2020

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש: "יש כיום בשוק הזדמנויות גדולות, אולי יהיו אפילו הזדמנויות גדולות עוד יותר. אבל, בתרחיש שבו המשק הישראלי והעולמי יילכו למיתון של כמה שנים, כנראה שנפסיד על קניות שנעשה היום גם בעוד שנה, שנתיים ושלוש"

חושבים שנוצרה הזדמנות? לחצו כאן

"השנה הזו תהיה שנת מיתון, את זה אנחנו כבר יודעים. אבל, אם המשק העולמי ייתקע במיתון ארוך בגלל הווירוס וכל מה שנלווה לו, יכול מאוד להיות שעל קניות שנעשה היום עדיין נפסיד במונחים של עוד שנה, שנתיים ושלוש". כך אומר צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, בסרטון הוידיאו שבו הוא מנתח את השפעתה של מגפת הקורונה על השווקים הפיננסיים בארץ ובעולם.

"האם להמשיך בסגר? בתוך חודש וחצי עד חודשיים, אולי קצת אחרי הפסח, קברניטי המדיניות הכלכלית והפוליטית יצטרכו לקבל החלטה מאוד קשה בין שתי ברירות, שאחת גרועה והשנייה גרועה עוד יותר"

סטפק נשאל תחילה מה הוא צופה לשוק ההון ולכלכלה הישראלית לאחר חג הפסח  - ועונה: "תלוי איפה נעמוד על הגרף מבחינת מספר הנדבקים. זה יקבע האם להמשיך בסגר. בתוך חודש וחצי עד חודשיים, אולי קצת אחרי הפסח, קברניטי המדיניות הכלכלית והפוליטית יצטרכו לקבל החלטה מאוד קשה בין שתי ברירות, שאחת גרועה והשנייה גרועה עוד יותר. אפשרות אחת היא לגרום למשק לחזור לתפקוד מלא, בידיעה שזה יעלה בחיי אדם, בגלל הקורונה. האפשרות השנייה היא להמשיך לשים דגש על חיי אדם, אבל תוך שיתוק המשק. האפשרות הזו כמעט לא קיימת, מכיוון שהמדינה לא תוכל לשאת בתוצאות הכלכליות, החברתיות ואפילו הבריאותיות של החלטה כזו".

מה הבעיה העיקרית במשק כרגע?

"הבעיה כרגע היא לא הרווחיות של הפירמות, אלא תזרים המזומנים שלהן. ברור שגם הרווחיות תיפגע, אבל הבעיה היא של תזרים כיוון שההכנסות יורדות חזק. גם ההוצאות לפעמים יורדות, אבל בטח שלא באותה עוצמה שבה יורדות ההכנסות. נוצר פער בין ההכנסות להוצאות, והתוצאה היא סיכון של פשיטות רגל, סיכון של מחנק אשראי. כל הצרות יכולות לבוא יחד".

poll questionמתי לדעתך הזמן להיכנס לבורסה?

מה משרד האוצר צריך לעשות?

"משרד האוצר עשה עד היום צעדים מינוריים - חשובים, אבל מינוריים. לא מהסוג שעשו במדינות אחרות, רחוק מזה. ומשרד האוצר יודע את זה. הוא צפוי להודיע בקרוב על תכנית יותר גדולה וחזקה ממה שהוא הודיע עד עכשיו, שבמרכזה להערכתי יעמוד נושא הערבויות לבנקים. המדינה תיתן ערבויות לבנקים, כדי שהבנקים לא יחששו לתת אשראי למגזר העסקי. בכך  ינסה האוצר לעודד את חזרת הפעילות העסקית, לא לקדמותה, אבל לפעילות בהיקף יותר גדול".

חושבים שזה הזמן להשקיע בבורסה? לחצו כאן >>

מה הבעיה בשווקים הפיננסיים?

"הירידות בערך המניות, ובעיקר הירידות באגרות החוב הקונצרניות, יצרו מצב שבו יהיה קשה מאוד לפירמות עסקיות לגלגל את החוב. העלות של הדבר הזה מאוד כבדה, זו תוצאה כמובן של מכירות הציבור בקרנות הנאמנות ותיקי ההשקעות, ושל המעבר ממסלולי השקעה מנייתיים למסלולים סולידיים. כל זה יוצר לחץ על השוק, וזו בעיה שצריך להתמודד איתה".

קראו עוד במגזין:

 

 

מה צריך לעשות בנק ישראל?

"כל מה שהבנק המרכזי עשה עד עכשיו לא מספיק. מה עוד הוא צריך לעשות? אפשרות אחת זה להוריד עוד את הריבית, אבל אני לא מייחס לזה משמעות רבה, כי להוריד מרבע אחוז לאפס – לא יהיו לזה השלכות גדולות. מה שבנק ישראל בעיקר צריך לעשות זה להתערב באופן ישיר בשוק אגרות החוב של הפירמות, כדי לשחרר את מחנק הנזילות והאשראי שמסתמן שם. בכסף קטן יחסית של כמה מיליארדים, בנק ישראל יכול לעשות את העבודה הזאת, וזה עדיף בעיניי על ההתערבות שלו בשוק אגרות החוב הממשלתיות, ששם הוא צריך להשקיע הרבה יותר כסף".

האם לדעתך יש הזדמנויות בשוק?

"בהחלט כן. יכול להיות שיהיו הזדמנויות עוד יותר גדולות, כי אף אחד לא יודע האם הירידות הסתיימו. בינתיים, השוק מתאפיין ברמת תנודתיות גבוהה מאוד, יום אחד השוק עולה חזק, למחרת הוא יורד חזק וחוזר חלילה. קשה כרגע לדעת איפה הוא יתייצב עוד שבוע, שבועיים או שלושה, אבל בהחלט יש הזדמנויות".

"עכשיו, איך אתה בוחן הזדמנויות? איך אתה מגיע למסקנה שיש הזדמנויות? אתה פשוט בודק בשוק מה הערך הכלכלי של אותן חברות ויכול לראות מצב שבו מניות נסחרות אפילו מתחת למזומן שיש להן בקופה".

"הבעיה היא שכדי לנצל את ההזדמנויות אתה צריך להיות מנהל השקעות עם המון סבלנות, עם המון משמעת עצמית. אתה עומד בלחצים, הכותרות מסביב מפחידות והלקוחות לפעמים לוחצים. אתה צריך להיות מספיק חזק, כך שאם תזהה הזדמנויות תתפוס אותן בקרניים כמו שאומרים. בעתיד, בעוד חצי שנה או שנה, כנראה שהפעילות הזו תישא פירות, אולי גם לפני כן".

"חשוב לומר: הסטטיסטיקה מראה שכמעט ב-100% מהמקרים זה מה שקורה אחרי ירידות חזקות. זה כמעט ב-100%, אבל לא בטוח שכך יקרה גם הפעם. הפעילות הזו לא תשתלם בתרחיש שבו המשק הישראלי והעולמי ילכו למיתון של כמה שנים. השנה הזו תהיה שנת מיתון, אין מה לעשות, את זה אנחנו יודעים. אבל השוק צופה את פני העתיד ואם המשק העולמי ייתקע במיתון ארוך בגלל הווירוס וכל מה שנלווה לו, אז יכול מאוד להיות שעל קניות שנעשה היום, עדיין נפסיד במונחים של עוד שנה, שנתיים ושלוש".

לחצו ובחרו איך להיכנס לבורסה >>

אין באמור לעיל יעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ / שיווק כאמור המתחשב הנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי. מומלץ להתייעץ עם בעל רישיון פנסיוני על מנת לקבל תמונת מצב שתאפשר קבלת החלטה מושכלת.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  תיקון בכתיב: למר צבי סטפק היקר. מאחחל לך בריאות וחיים טובים וארוכים.

 • לפני 4 שנים

  מר צבי סטפק היקר והניכבד , ללא קשר לתוכן כתבה זו, אני מתרגש לשמוע קולך וגם שמח ששלומך טוב. אני רוצה שהכל יידעו שהינך אדם משיכמך ומעלה, אוהב אדם, רגיש כלפי הזולת, צדיק אמיתי עם לב ענק, מלח הארץ. עינך הטובות והרחמניות מעידות עד כמה אתה אצילי ורגיש. תודה על כל עזרתך ותרומתך הנדיבה לפני הרבה שנים, בימים הכי קשים שלי, ובכך סייעת להחלמתי המלאה. מאחל לך מעומק לבי בכיאו וחיים טובים וארוכים. בהוקרה.

  • לפני 3 שנים

   מרגש

 • לפני 4 שנים

  מה יעזור חזרה לשיגרה בישראל אם בשאר העולם הכלכלות לא דורשות צורך במוצרים אלה כולם מסתגרים בבית
  אתה יכול לייצר אין סוף מוצרים אבל אם לא יהיו לך לקוחות אז הכלכלה תמשיך להתרסק

 • לפני 4 שנים

  אז יהיה פה שיתוק כרגע הבריאות קודמת לכל.כל אדם בר דעת מבין שאם חולה במחלה סופנית יגיע לבית חולים והוא סופר מיליונר ובמידה ויבוא הרופא ויבטיח לו שיש לו תרופה שאיתה הוא יוכל לחיות עוד חצי שנה אבל היא עולה כמה מיליונים ותרושש אותו כלכלית מה היא היה בוחר לדעתכם??לכל אדם כל דקת נשימה היא עולם ומלואו וכל השאר לא ישתווה..אז בוא נקח פרופורציות נבחן את סדר העדיפויות בלי פניקה ונעשה הכל קודם כל שכולנו נהיה בריאים .

 • לפני 4 שנים

  חייבים מיד אחרי הפסח בעוד 10 ימים להתחיל להחזיר את הפעילות הכלכלית למשק כל מי שלא היה חולה לא נדבק ולא הדביק כלומר היה בהסגר במשך כל החודש אחורה לאפשר לו לחזור לעבודה בסביבה בטוחה כלומר בדיקות חום וכדו' בכניסה וביציאה כפפות ואפילו מסכה..

 • לפני 4 שנים

  התנודתיות תמשיך אבל אנחנו קשרים לארצות הברית ברגע שהירידה תפסק שם הבוסות יקפצו.
  בכל אופן מי שלא יצא עד עכשיו עם יש לו נשימה כדאי שיהי סבלני השוק השוק ישנה כוון

 • לפני 4 שנים

  האם אפשר שסיוע מדינה יהיה בקניית מניות? למשל תשובה עומד לקבל 6 מליון סיוע. האם אפשר שהסיוע יהיה בקניית מניות דלק שירדו ב 75 אחוז?

  • לפני 4 שנים

   6 מליארד כמובן

 • לפני 4 שנים

  שיתחילו להיתעורר ולא להכניס את כולם להיסטריה

 • לפני 4 שנים

  צבי כלקוח פנסיה למה אינכם מחזיקים, קרן פנסיה כספית? (תענו בבקשה)
  תנו ללקוח להחליט, כיום אני במסלול אג"ח בלית ברירה. במקום לברבר אני מת מפחד רק מאג"ח coco, מעדיף להחזיק חברות בדרוג c ולא אג"ח שנמחק.
  יש לי הבנה בשוק בתור סוחר ומעולם לא עלה בדעתי להתקרב לסוג כזה של אגחים, ימים יגידו (לטווח בינוני/ארוך). אתם יודעים במפולת מספיק שבוע ואין אג"ח.

  • לפני 4 שנים

   אהרון, לא באגח coco, ולכן מעדיף דרוג נמוך ולא coco, לפעול בשום שכל גם בדרוגים הנמוכים.

  • לפני 4 שנים

   לפני שהאגח יעלם תעלם החברה בעלי האגח ייקחו את החברה

 • לפני 4 שנים

  מתי יקום המנהיג שיפריש קבל עם חלק ראוי ממשכורתו לנדכאים, בפרט בתקופה זו, כאומר: "ממני תראו וכן תעשו"? ביבי? בנט.? גנץ?

  • לפני 4 שנים

   אפילו אם גנץ, בוגי , בנט ואחרים יפרישו 100% משכרם כח"כ/או/ו שרים יוותרו להם פנסיות ורזרבות של עשרות /מאות אלפי שקלים בחודש....

 • לפני 4 שנים

  כל מה שאמר גלעד נכון מאוד כל החברות שהרויחו לא שיתפו אותנו ברווחים מדוע שאנחנו נממן אותם הממשלה זה אנחנו שיורידו מחברי כנסת שמרויחים ממנכלים שמרויחים מאות אלפים בזמנו כשהנכים עשו שביתה לקבל תוספת לא נתנו להם אבל כל חברי הכנסת קיבלו תוספת ולא ויתרו בושה וחרפה דעו לכם שמי שהתנגד לתוספת הם דרעי כחלון וגילה גמליאל אחרת הנכים היו מקבלים

  • לפני 4 שנים

   מה עושים מהתריונים אלפה ממילירדים כסף שמוזרם מיסכר עבודה כל אזרח במדינה לזמן חרום מילחמה או מגפה ורעידת אדמה נימצה בביטוח לאומי רוצים שקיפות אן בעיה לשלם באיגרות חוב למדינה מיכל העם לפי גובה שכר יש הרבה כסף מיפנסיות למינהם העם ישלםלקחת זמנית תיתן איגרות חוב

 • לפני 4 שנים

  מתעניין כיצד כיצד יוצרים קשר עמכם

  • לפני 4 שנים

   שלום משה,


   למענה מנציג שלח דוא"ל Gemel@meitavdash.co.il, מסרון 055-700-3612,
   או וואטסאפ 0546-333-888


   בברכה,
   מערכת האתר

 • לפני 4 שנים

  רבותי היקרים : המצב פשוט , מי שאין לו נכסים ועסקים, לא יכול להפסיד מה שאין מילא ( כי הרי אין כסף -לכן אי אפשר להפסיד כסף שלא בנמצא)
  ולכל העסקים הגדולים, שהרווחתם המון המון לא נתתם לכלל האזרחים מהרווח , לכן לא נכון לממן את העסקים מקופת המדינה .
  הנכון לעשות לתת לכל משפחה שמרוויחה בשנה פחות מ250 אלף שח נטו מענק קורונה של 40-50 אלף שח.
  זה הדבר הנכון לעשות.

 • לפני 4 שנים

  מה שמענים אותו זה עמלות ודמי ניהול - תוציאו את הכספים מכל בעלי החליפות המעונבים - שימו בעו״ד / יותר בטוח

  • לפני 4 שנים

   יש מספיק עורכיי דיןהופקד בידם כסף ונעלמו למדינות אחרות עוברים 7שנים חוק היתישנות מה תעשה בנקים יש להם רשת ביטחון מהמדינהה עורך דין מה יש לו בשנות השמונים הבורסה נפלה ביגלל הרצת מניות המדינ החזירה כסף לאנשים גם לבנקים נתנה שלו יפשטו רגל

  • לפני 4 שנים

   להשאיר את הכסף אצל הבנקים נראה לך טוב יותר? שלא נתחיל בכלל לדבר על המיליארדים שהם מרוויחים עלינו כל רבעון רק מעמלות מומצאות

  • לפני 4 שנים

   ברור כי עו"ד לא לוקח עמלה חחח

 • לפני 4 שנים

  י
  דליה משבר עמוק בכול התחומים למעט מזון, מצב שאבטלה גדולה ירידה בהכנסות צמצום ממשלתי בנוסף לקיצוצם לפני הרוקונה, צבור מבין שזה משבר מסוג אחר כול נותני השירותים בקטנם המושפעים מאי יכולת המזמין הראשי יגרם לקרסה ענקית אובדן ההון ימנע גיוסים שיעצור ואף יפגע בשוק משרדים אי יכולת הסטארטפים להתקיים ירדה מחירים גגדולה במשרדם מעט בדיור, כוח קניה של הצבור יפחת ויבינו שיש לחסוך,

  • לפני 4 שנים

   לכן משרד האוצר יחד עם בנק ישראל צריכים להתערב

 • לפני 4 שנים

  אז אולי שבעלי החברות יוציאו מכיסם? שימו לב, הם "בעלי החברות", אז למה שאנחנו הציבור נממן אותם? יש בעיות תזרימיות? מכרו את הנכסים שלכם, בדיוק כמו שכל בעל מזנון חייב לעשות. אני נוהג בקטנוע כיוון שזה מה שאני יכול להרשות לעצמי כשהיא, אתה נוהג בריינג רובר? המצב קשה? מכור את האוטו.

 • לפני 4 שנים

  קנית דירה נוספת גם עם נותנת מעט אבל עוזרת להתפרנס

 • לפני 4 שנים

  תוכל לתת דוגמאות? אילו מניות ירדו מתחת לשווי המזומנים שלהן?

 • לפני 4 שנים

  מחכים לשמוע מה יעשה משרד האוצר. דיבורים כמו חול ואין מה לאכול

  • לפני 4 שנים

   אמת

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "שיתוק של המשק גם אחרי פסח? המדינה לא תוכל לשאת בתוצאות"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.