תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות בימי קורונה: זה הזמן לעבור מסלול השקעה?

על רקע משבר הקורונה והטלטלה בשווקים, רבים שואלים מהם מסלולי ההשקעה השונים בקרנות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות – והאם כדאי לעבור עכשיו למסלולים סולידיים יותר. המידע הרלוונטי

משבר הקורונה השפיע על כל תחומי החיים שלנו וכמובן גם על שוק ההון. מוצרי חיסכון כמו קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות, שרובם מושקעים בבורסות בארץ ובחו"ל, הושפעו ועדיין מושפעים מהטלטלה העולמית.

החיסכון בקרנות הפנסיה, בקופות הגמל להשקעה ואפילו בקרנות ההשתלמות הינו לטווח של שנים. לכן לא מומלץ לבצע פעולות נמהרות על סמך ירידות או עליות נקודתיות בשווקים

החוסכים, בהם גם לקוחות מיטב דש, מעלים בימים אלה שאלות רבות בנוגע לעתיד חסכונותיהם. בין השאלות והתהיות בולטות אלו הנוגעות למסלולי ההשקעה ואיך כדאי לנווט ביניהם בזמן המשבר.

מסלולי ההשקעה בקרנות הפנסיה

החיסכון הפנסיוני, מטבעו, הינו חיסכון לטווח ארוך, מאחר שחלק גדול מאוד מהכספים המנוהלים בו מיועדים לצורך תשלום קצבאות זקנה. כלל אצבע חשוב בהשקעות אומר שככל שאנחנו מתקרבים למועד שבו נרצה למשוך את הכסף, רצוי לעבור להשקעות יותר סולידיות כדי להפחית סיכונים.

אם נהיה, למשל, חודשיים לפני יציאה לפנסיה, נמשיך להיות מושקעים במסלולים מנייתיים ויתרחשו נפילות בבורסה – סביר להניח שכבר לא יהיה לנו די זמן לתקן את הנזק שייגרם לחיסכון הפנסיוני שלנו. מצד שני, אם אנחנו עדיין רחוקים שנים רבות מיום הפנסיה, ניתן לקחת יותר סיכונים ולהגדיל את הסיכוי לתשואה גבוהה יותר.  

כלל זה עמד לנגד עיניהם של אנשי אגף שוק ההון במשרד האוצר, כשיזמו בינואר 2016 את רפורמת מסלולי ההשקעה תלויי הגיל בקרנות הפנסיה. באוצר קבעו כי מסלולי ההשקעה יתחלפו אוטומטית בהתאם לגיל החוסך ובהתאם לקרבה שלו לגיל הפרישה.

מסלולי ההשקעה תלויי הגיל שקמו בקרנות הפנסיה בעקבות הרפורמה, הם מסלול לבני 50 ומטה, מסלול לבני 50-60 ומסלול לבני 60 ומעלה. מסלולים אלה הוגדרו כמסלולי ברירת מחדל בעת ההצטרפות לקרן, בהתאם לגילו של החוסך, וכאמור נקבע כי יתחלפו אוטומטית עם המעבר של החוסך בין הגילאים. עם זאת, נקבע גם כי כל חוסך יוכל להחליט כי הוא נשאר במסלול שכבר אינו מתאים לגילו, או עובר למסלול שאינו מתאים לגילו.

הגופים שמנהלים את קרנות הפנסיה מפעילים גם מסלולי השקעה שאינם תלויי גיל. בקרן הפנסיה המקיפה של מיטב דש כמו גם בקרן הפנסיה הכללית ישנם עוד מסלולי השקעה כגון איילון מיטב פנסיה מקיפה הלכה - בה יושקעו הכספים בכפוף להוראות הדין ובכפוף לכללי ההלכה היהודית, איילון מיטב מקיפה אג"ח עד 25% מניות - מסלול בו החשיפה למניות לא תעלה 5% מנכסי המסלול וכו'.

מידע נוסף על מסלולי ההשקעות בקרן הפנסיה של מיטב דש ניתן לקבל כאן. בכל מקרה, מומלץ לבדוק כבר עכשיו שמסלול ההשקעות שלכם בקרן הפנסיה מעודכן בהתאם להעדפותיכם ולגילכם.

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, לחצו כאן. 

קראו עוד במגזין:

 

 

מסלולי ההשקעה בקרנות ההשתלמות

קרן השתלמות היא תכנית חיסכון פטורה ממס עד לתקרה הקבועה בחוק, הסגורה לתקופה של 6 שנים לפחות, אלא אם כן תחליטו לממש את הקרן לצרכי לימודים. חשוב לזכור, עם זאת, כי הכספים בקרן לא נועדו אך ורק למטרות השתלמות ולמעשה בתום תקופת החיסכון תוכלו להשתמש בהם כרצונכם, או להמשיך לחסוך אותם.

גם קרנות ההשתלמות מציעות מגוון רחב של מסלולי השקעה. במיטב דש ניתן למנות בין המסלולים הבולטים את המסלול הפאסיבי הכללי (המשמש גם כמסלול ברירת מחדל), מסלול עד 6 שנות ותק - שחשיפתו לני"ע בארץ ובחו"ל לא תפחת מ-20% ולא תעלה על 40%, מסלול הלכה, מסלול מדדי, מסלול מנייתי ומסלול אג"ח ללא מניות. 

להצטרפות לקרן ההשתלמות של מיטב דש, לחצו כאן. 

מסלולי ההשקעה בקופת הגמל

קופות גמל להשקעה הן מכשיר פיננסי, המתאים לכל טווחי ההשקעה: קצר, בינוני וארוך. החוסכים בקופה יכולים למשוך את כספם בכל עת, וגם נהנים מהטבת מס משמעותית של משיכת כספי החיסכון כקצבה חודשית פטורה ממס, אם יתמידו בחיסכון עד גיל 60.

עקב פנייתן למגוון של חוסכים, עם מטרות ויעדים שונים, גם קופות הגמל להשקעה מציעות מספר רב של מסלולי השקעה. במיטב דש אנחנו מציעים מספר מסלולים שונים ומגוונים, בהם המסלול הכללי - שמהווה ברירת מחדל ומושקע 35%-40% במניות והשאר באג"ח ממשלתי וקונצרני. המסלול המנייתי - שמושקע לא פחות מ-75% במניות בארץ ובחו"ל ולא יותר מ-120%. מסלול עד 20% מניות - שמושקע ביותר מ-75% באג"ח ועד 20% במניות. והמסלול הכללי הפסיבי - שמושקע גם הוא 35%-40% במניות והשאר באג"ח ממשלתי וקונצרני, אך בשונה מהמסלול הכללי הרגיל מתמקד בהשקעת מעקב (חיקוי) אחר מדדים מובילים בארץ ובחו"ל.

חשוב לזכור: החיסכון בקרנות הפנסיה, בקופות הגמל להשקעה ואפילו בקרנות ההשתלמות הינו לטווח של שנים. לכן, לא מומלץ לבצע פעולות נמהרות על סמך ירידות או עליות נקודתיות בשווקים. גם אם רוצים לבצע שינויים, מומלץ לשקול אותם בכובד ראש ולהתייעץ לפני כן עם בעל רישיון.

להצטרפות לקופת גמל להשקעה של מיטב דש, לחצו כאן.

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות באמור ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים לכל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. הנתונים והחישובים מתבססים על הנחות אשר נכונות למועד פרסומן ועשויות להשתנות מעת לעת.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    השארתי פרטים להצטרף לקופת השקעה אצלכם ולא חוזרים אלי. אנא תחזרו בהקדם, אני רוצה לפתוח חשבון

  • לפני 1 שנים

    תודה רבה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות בימי קורונה: זה הזמן לעבור מסלול השקעה?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.