תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

מהי בורסה? מדריך למי שבטוח שלא יקנה או ימכור מניות אף פעם

מדורים:
07/05/2018

כמעט כל אזרחי מדינת ישראל מחזיקים ניירות ערך בבורסה, במישרין או בעקיפין * לכן, כדאי לדעת מה קורה במסחר, מהם מונחי היסוד בו ומי השחקנים המרכזיים

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

גם אם לא קניתם או מכרתם מניה מימיכם, גם אם צירוף המלים "הבורסה עלתה" או "הבורסה ירדה" נוגעים לכם כמו שמשיה לאסקימוסי, חשוב שתדעו: נכון להיום, כמעט כל אזרחי ישראל מחזיקים ניירות ערך בבורסה.

גם אם לא קניתם או מכרתם מניה מימיכם חשוב שתדעו: נכון להיום, כמעט כל אזרחי ישראל מחזיקים ניירות ערך בבורסה

איך? או בהחזקה ישירה כמשקיעים (מעטים), או באמצעות גופים מוסדיים שמנהלים את כספי הציבור דרך קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות (כל השאר). לכן, גם אם אינכם מושקעים בה ישירות, חשוב שתכירו, לפחות ברמת המונחים הבסיסיים, מהי הבורסה לניירות ערך ומה קורה בה.

מהי בורסה?

בורסה היא גוף מוסדר, שבו מתקיים מסחר בין מוכרים לקונים. קיימים בעולם סוגי בורסות רבים - סחורות, יהלומים, מטבע חוץ, פרחים, ניירות ערך ועוד.

מהי בורסה לניירות ערך?

גוף אשר מתווך בין מוכרים לקונים בניירות ערך: מניות, אגרות חוב ממשלתיות, אגרות חוב של חברות, כתבי אופציה ועוד. במדינות המערב, מסחר בניירות ערך אפשרי לביצוע רק דרך בורסה לניירות ערך – כלומר: לא באופן ישיר.

בישראל יש בורסה אחת לניירות ערך, הממוקמת בתל אביב והיא חברה מוגבלת בערבות, שבעליה, המכונים "חברי בורסה", הם בנקים וחברים שאינם בנקים. מבנה הבורסה ופעילותה הם בעלי אופי של קואופרטיב ומוסדרים בחוק ניירות ערך (1968), ורשות ניירות ערך היא הזרוע השלטונית הישירה המפקחת על פעילותה. ה-NYSE, הבורסה לניירות ערך החשובה ביותר בעולם, פועלת מניו יורק, ארה"ב.

מהו תפקידה העיקרי של בורסה לניירות ערך?

גיוס הון. למעשה, בורסה לניירות ערך (ני"ע) משמשת כצינור לגיוס כסף ממשקיעים. צינור זה משמש הן חברות מסחריות והן ממשלות. למעשה, בורסה לני"ע היא סוג של מנוע כלכלי שיכול ליצור ואף להגדיל פעילות כלכלית ועסקית על ידי פעולות מסחר בני"ע.  

קראו עוד במגזין:

 

 

מהי מניה?

חברות מגייסות הון בבורסה דרך הנפקת מניות. מניה היא נייר ערך שמקנה לרוכש שלו  אחזקה בחברה.

אני רוצה לסחור עצמאית בבורסה >>

מהי אג"ח?

אג"ח (אגרת חוב) היא נייר ערך שמהווה התחייבות של החברה המנפיקה כלפי המחזיקים באגרות. המנפיק מתחייב לשלם למשקיע את סכום ההשקעה בתוספת ריבית, או ריבית והצמדה למדד כלשהו.

הממשלה מגייסת הון מהציבור באמצעות הנפקת אגרות חוב בלבד, בתמורה להתחייבות לשלם למשקיע את סכום ההשקעה, בתוספת ריבית או ריבית והצמדה למדד כלשהו.

מהי הנפקת ני"ע?

גיוס הון המבוצע על ידי הצעת ניירות ערך לציבור. לאחר ההנפקה מתחיל המסחר בנייר הערך שזה עתה הונפק. המשקיעים בבורסה לניירות ערך מצפים לרווחיות על השקעתם – הן במניות והן באגרות חוב. כמובן, זה לא תמיד קורה.

מה תפקידו של החתם בהנפקה?

החתם משמש כגורם מלווה. תפקידיו לתת אפקט של יציבות, אמון ומכובדות לתהליך ההנפקה, וגם לרכוש את ניירות הערך העודפים שעשויים להישאר בסיום התהליך. לרוב, החתם מתחייב לרכוש את כל העודף או את חלקו – תלוי בהסכם שלו מול החברה המנפיקה.

מי מפקח על בורסות לני"ע?

הבורסות לני"ע מפוקחות בכל המדינות על ידי גוף ממשלתי, בדרך כלל רשות ניירות ערך.

מי מבצע את המסחר בניירות ערך?

המסחר בבורסה לניירות ערך מתבצע על ידי "חברי בורסה" – גופים שיש להם רישיון וסמכות לסחור בניירות ערך עבור לקוחותיהם ומול חברי בורסה אחרים. בארץ חברי הבורסה הם הבנקים וכמה מבתי ההשקעות.

מהם "מבצעים"?

בעבר בוצע המסחר בבורסה על ידי "מבצעים" מטעם חברי הבורסה. תפקידם היה לעמוד בזירות המסחר ולהקריא את מחיר המכירה או הקנייה, שהוגדר על ידי הלקוח שלהם.

כיצד מתבצעת עסקה בניירות ערך?

העסקה מתבצעת לפי כללי ביקוש והיצע, אם יש מפגש בין קונה למוכר באותו המחיר. תהליך המסחר הינו דיגיטלי: המשקיע מעביר הוראה ממוחשבת לחבר הבורסה שלו, שבה הוא מפרט מספר ושם נייר הערך שהוא רוצה לקנות או למכור, כמות היחידות המבוקשת,  מחיר מקסימלי לביצוע עסקת רכישה, או מחיר מינימלי לביצוע עסקת מכירה. חבר הבורסה מבצע בעבור הלקוח את המסחר בנייר הערך בזירה המתאימה לאותו סוג נייר, וגובה עמלה על שירותיו.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי? לחצו כאן >>

האמור אינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 6 שנים

    הסרטון שלכם מצחיק

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מהי בורסה? מדריך למי שבטוח שלא יקנה או ימכור מניות אף פעם
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.