תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

7 נקודות להשוואה בין השקעה בנדל"ן להשקעה בניירות ערך

נושא הנדל"ן ומחיריו הפך לאחרונה לשיחת היום. ניכר כי בעם ישראל יש תובנה, כמעט ברמת האקסיומה, ש"מחירי דירות תמיד בעליה". אמנם זה נכון עובדתית שמחירי הדירות נמצאים מספר שנים בעליה כמעט רצופה. אך היו גם תקופות בעבר, לא מזמן, בהן מחירי דירות ירדו

השוואה בין השקעה בנדל"ן להשקעה בניירות ערך

בהשוואה בין השקעה בנדל"ן לבין השקעה בניירות ערך, יש בעיקר 7 מרכיבים:
1. שינויים במחיר הנכס / בהשקעה פיננסית
2. תשואה שוטפת מהחזקת הנכס / מההשקעה הפיננסית
3. תנודתיות התשואה השוטפת
4. החזקה וטיפול בהשקעה
5. תחושת הביטחון בהשקעה
6. נזילות ההשקעה
7. נושא המיסוי

משקיעי נדל"ן רבים מתייחסים לשינויים במחיר הנכס ומתעניינים פחות, אם בכלל, בשיעור התשואה השוטפת מהחזקתו. בנוסף, לפעמים השקעה בניירות ערך נתפסת כ"וירטואלית" או לא מוחשית. לעומת זאת, נדל"ן נתפס לרוב כמשהו מוחשי.

אנו שומעים שבכוונתו של שר האוצר לגרום לירידה במחירי הדירות, ויחד עם זאת יש משקיעים שמוכנים לספוג ירידה כזאת באם היא תתרחש, ובלבד שיהיו להם "4 קירות". מה שמדהים, שמדובר הרי בנכס שני ומעלה, שהוא מעבר לנכס בו המשקיע גר! במילים אחרות, ישנם משקיעים רבים בעלי סכום פנוי להשקעה, וגם לגביו התייחסותם היא התייחסות רגשית.
ניירות ערך אינם דורשים טיפול ואחזקה. נדל"ן כן מצריך טיפול ואחזקה. נקודה מעניינת נוספת היא שיעור התשואה השוטפת מנכס נדל"ני: ככל שמחיר דירה עולה, ברור שהתשואה השוטפת מהשכרתו יורדת.

משקיעים רבים מעדיפים בפועל, במודע או שלא במודע, ליהנות מתשואה שוטפת קבועה מנכס ולא להיות חשופים לתנודתיות בתשואה השוטפת, כפי שקיים בתיק ניירות ערך. עד כדי כך תופעה זו משמעותית, שישנם משקיעים המעדיפים לעיתים השקעה נדלנ"ית על פני השקעה פיננסית, אפילו אם התשואה השוטפת הממוצעת שהם רואים בהשקעה הפיננסית עשויה להיות גבוהה יותר.

משקיע, שיש בידיו גם נדל"ן וגם תיק ניירות ערך אמר לי לאחרונה שהוא ירצה לקבל תשואה שוטפת קבועה, כי הוא חי מהתשואה הזאת, ולא יוכל להתקיים מתשואה תנודתית של תיק ההשקעות שלו.

שיקולים נוספים בבחירת אפיק השקעה

יש להתייחס גם לשיקול הנזילות. שיקול זה חשוב מאוד: משקיעים נזקקים לעיתים לסכומי כסף גדולים במזומן. מי שמשכיר דירות בלבד, בעצם מגביל את עצמו לנזילות בגובה שכר הדירה אותו הוא מקבל מנכסיו. בתיק ניירות ערך אין הגבלה לאפשרות משיכת כספים בכל עת. מכירה של ניירות ערך הרבה יותר מהירה ופשוטה מאשר מכירה של נכס. באם תצליח משימת משרד האוצר ב"צינון" שוק הנדל"ן, הרי שמכירת נכסים תהיה אפילו יותר איטית, ולא מיידית.

נושא נוסף אשר הפך למשמעותי מאוד לאחרונה בהשוואה בין סוגי ההשקעה האלה, הוא מיסוי. בתיק ניירות ערך קיים מס רווחי הון, אשר מוטל בעת שנמכר נייר ערך. בנדל"ן קיימים מספר סוגים של מסים והיטלים.

על אף ההבדלים בין שני אפיקי ההשקעה, גישה מעניינת ורצינית היא לחלק את ההשקעה בין נדל"ן לבין ניירות ערך וכך למקסם את התועלות והיתרונות מכל אפיק השקעה.

רוצים לקבל מידע נוסף לגבי אפיקי השקעה? 
הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים בנושא.

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק השקעות המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 7 שנים

    מה דעתכם על קופת גמל להשקעה?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 7 נקודות להשוואה בין השקעה בנדל"ן להשקעה בניירות ערך
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.