תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

בני 60 ומעלה? הכירו: תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

16/12/2018

שמו אכן מעורר רתיעה, אבל תיקון 190 הוא אחד מאפיקי ההשקעה המומלצים ביותר לאנשים שעברו את גיל הפרישה. וזה עוד לפני שדיברנו על יתרונותיו שהן בין היתר פטור מלא, או חלקי ממס

הבעיה הגדולה בתיקון 190 היא, כמובן, השם המעצבן שלו שמעורר בדרך כלל תגובות של רתיעה ומחשבות על בירוקרטיה, טפסים, סעיפים ותתי סעיפים – לא משהו שאנחנו רוצים לשמוע כשאנחנו מנסים לפלס את דרכנו בעולם המסובך ממילא של עתידנו הכלכלי.

עד סוף שנת 2007 פעלו קופות גמל שאפשרו לבצע משיכה חד פעמית של סכומי כסף מהחיסכון, דבר שגרר אזרחים "להמר" על רשת הביטחון שלהם בזקנה, לטובת גחמות וצרכים כלכליים חולפים בהווה

ואכן, תיקון 190 הינו "תיקון 190 לפקודת מס הכנסה". אם תביטו מעבר למספר ולשם, תגלו ניסיון, דווקא מוצלח מאוד, לתקן טעויות עבר ולהחזיר לקופות הגמל את מעמדן כפתרון מוביל לחיסכון לטווח בינוני.

קצת היסטוריה

עד סוף שנת 2007 פעלו בישראל קופות גמל שאפשרו לעמיתים לבצע משיכה חד פעמית של סכומי כסף מהחיסכון, דבר שגרר אזרחים לעיתים "להמר" על רשת הביטחון שלהם בזקנה, לטובת גחמות וצרכים כלכליים חולפים בהווה. לכן, בתחילת 2008, עבר תיקון מספר 5 לחוק קופות גמל, שביטל את האפשרות למשיכה חד פעמית של כספים שהופקדו לקופת גמל אחרי תאריך 1.1.08. כספים אלה הותרו למשיכה מתחילת  2008 רק כתשלומי קצבה חודשיים.

שינוי זה חולל תמורות גדולות בשוק: הציבור, שהבין שנחסמה בפניו הדרך למשיכות חד פעמיות, חדל בהדרגה לראות בקופות הגמל פתרון לחיסכון לטווח הבינוני. כתוצאה מכך חלה נסיגה קשה ומתמשכת בקצב הגיוסים לקופות הגמל. בשלב מסוים הפנימו שנוצרה בעיה חדשה והחליטו על שינוי נוסף, תיקון 190, שנכנס לתוקפו ב-2012. התיקון החזיר למעשה את הזכות לבצע משיכה חד פעמית של כסף מהחיסכון בקופת הגמל, בכפוף לכמה תנאים מצטברים.

מתעניינים בתיקון 190? לחצו כאן>>

התנאים לביצוע משיכה חד פעמית מחיסכון בקופת גמל:

 1. העמית הגיע לגיל 60 לפחות.
 2. העמית החל לקבל בפועל קצבה חודשית בסכום של כ- 4,400 שקל (הסכום מתעדכן מדי שנה) - צמוד למדד ובכפוף להוכחה בכתב. מדובר בסכום הקצבה המזערית, כמוגדר על פי דין.
 3. משיכה קצבתית מסכום של 34,400 ₪ שנתי. משיכה חד פעמית של סכומים אלה תתאפשר רק בכפוף להצגת אישור לכך מפקיד שומה, בגיל הפרישה.
 4. משיכה חד פעמית של כספים מיתרת החיסכון, במסגרת תיקון 190 תהיה חייבת במס רווחי הון של 15% נומינלי, בהשוואה למס בשיעור 25% ריאלי בהשקעות אחרות (קרנות נאמנות, תיקי ניירות ערך, פוליסות חסכון ועוד).

קראו עוד במגזין:

 

 

בפני העמית החוסך עומדת, החל מגיל 60, עוד אפשרות מלבד משיכה חד פעמית. הוא או היא, יכולים לבחור למשוך את הכסף כקצבה חודשית, פטורה ממס רווחי הון וממס הכנסה, בכפוף לתקרה.

מה זה אומר? לפני תיקון 190, עמית שקיבל קצבה חודשית מקרן פנסיה, שילם מס על הכנסה חודשית זו לפי מדרגות המס הנהוגות במוצרים פנסיוניים קצבתיים. לעומת זאת לאחר התיקון, העמית יכול להפקיד גם סכומים גדולים, לדוגמא 4 מיליון שקל - ולהתחיל לקבל קצבה חודשית של כ-20 אלף שקל, פטורה כולה ממס!

התקרה המקסימלית להפקדה לפי תיקון 190 מסתכמת במכפלה של ארבע פעמים השכר הממוצע במשק, במקדם המתאים לגיל החוסך. טבלאות המקדמים מתפרסמות מעת לעת. אם גיל החוסך הוא 60 המקדם הוא 217. השכר ממוצע במשק  עמד ב-2017 על 9,845 שקל, כך שסכום ההפקדה המקסימלי יהיה כ-8.5 מיליון שקל.

בשורה התחתונה, תיקון 190 פותח בפני אנשים שאין להם בכלל חיסכון לפנסיה או שיש להם חיסכון בסכום נמוך, את האפשרות להפקיד כספים לקופת גמל ולהתחיל למשוך בגיל 60 קצבה חודשית עם הטבת מיסוי מעולות, עד פטור מלא במשיכה!

אני רוצה לקבל מידע נוסף על תיקון 190>>

להשקעה בקופת גמל נלווים יתרונות רבים, ביניהם ניהול השקעות מקצועי, הטבות של דחיית מס והפחתת מס, מעבר מהיר בין מסלולי השקעה ללא עלות וללא אירועי מס, דמי ניהול נמוכים יחסית למוצרים מתחרים, זכאות להלוואות בריבית אטרקטיבית מול החיסכון ועוד.

עם זאת, ראוי להתעכב על יתרון גדול נוסף: תיקון 190 למעשה פותח כמקלט מס להורשת כספים - פטור ממס, או פטור חלקית ממס – תלוי בגיל בו נפטר העמית. כל זאת, בשני תרחישים:

 • אם העמית נפטר לפני גיל 75, המוטבים זכאים לקבל את הכסף בחיסכון כסכום חד פעמי פטור לחלוטין ממס.
 • אם העמית נפטר לאחר גיל 75, המוטבים יוכלו למשוך את הכספים כסכום חד פעמי ולשלם 15% מס על הרווח הנומינלי (לעומת 25% ריאלי בכל אפיק השקעה אחר) – או לקבל את הכספים כקצבה חודשית פטורה לחלוטין ממס, אם המוטבים עצמם עברו את גיל 60.

בשני התרחישים, מדובר בהטבות מס יוצאות דופן בנדיבותן מצד המדינה. מה שמגדיל עוד יותר את האטרקטיביות של תיקון 190 כיום, במיוחד לחוסכים שצברו מאות אלפי שקלים או יותר, ומעוניינים להביא בשיקולי החיסכון שלהם גם את הדורות הבאים במשפחתם.

רוצים לקבל מידע נוסף על תיקון 190? השאירו פרטים בטופס ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

השאירו פרטים ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  השארתי פרטים וטרם חזרו אלי. מבקש לפנות אלי בנוגע לתיקון 90

 • לפני 5 שנים

  תוכלו בבקשה להסביר קצת יותר את הנושא של הקצבה המזרית?\זה לא כל כך ברור מהכתבה ואני רוצה לבדוק האם אני זכאי גם כן לאפשורת הזו

 • לפני 5 שנים

  יפה מאוד

השאירו פרטים ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אתם קוראים: בני 60 ומעלה? הכירו: תיקון 190 לפקודת מס הכנסה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.