תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

רוצה להיחשף למניות בישראל? 3 מדדים ישראלים שכדאי להכיר

20/01/2019

למיליארדר וורן באפט - מנהל ההשקעות המוערך ומהמצליחים בעולם, יש המלצה קבועה למעריציו: "השקיעו במדדים", הוא אומר. כך תוכלו להיחשף למניות בבורסה בת"א דרך מדדים

המלצתו של באפט מבוססת על ניסיון חיים עשיר המלמד כי השקעה כזו כשהיא נעשית לאורך זמן ובמנות קבועות (למשל – פעם בחודש או ברבעון), יכולה להניב תוצאות טובות. מחקרים אקדמיים רבים שנעשו על השקעה במדדים תומכים בהמלצתו. אחת הסיבות לכך היא שהשקעה כזו מספקת למשקיע פיזור על פני מספר גדול של נכסים, ועל ידי כך מקטינה במידה ניכרת את הסיכון. 

הבנקים מושפעים בין היתר ממצב הריבית במשק. תקופה של עלייה בריבית למשל עשויה לשפר את רווחיותם

כאשר משקיעים ניגשים ליישום של ההמלצה, תמיד עולה השאלה – איך עושים זאת? ובכן, קודם כל צריך להכיר את המדדים ומה הם מכילים, וכיצד ניתן להשתמש בהם. הנה 3 מדדי מניות שיכולים לעניין משקיע בבורסה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

1. מדד תל אביב 35

תל אביב 35 הוא מדד המניות המוביל והעיקרי בבורסה הישראלית. המדד כולל את 35 המניות של החברות הבכירות בבורסה בתל אביב, אלו ששווי השוק שלהן הוא הגבוה ביותר. במדד זה נכללות בין השאר מניות של חברות פארמה, מזון, הבנקים הגדולים ועוד. המניות במדד זה גם סחירות יותר ומחזורי המסחר בהן מדי יום גבוהים בהשוואה לשאר השוק.

השקעה במדד ת"א 35 היא בעצם השקעה בכלכלת ישראל. ביצועי המדד מושפעים באופן הדוק מביצועי המשק. כאשר המשק הישראלי מצוי בשנים טובות, החברות הישראליות הגדולות נהנות מכך. תקופה של צמיחה במשק מתאפיינת בדרך כלל בירידה בשיעורי האבטלה, אינפלציה נמוכה, עלייה בשכר, ושיפור בביטחון הכלכלי של הציבור. תהליכים כאלו מסייעים לחברות הגדולות להגדיל רווחים, דבר שמשפיע לטובה על שווי מניותיהן.

השקעה בתל אביב 35 מושפעת כמובן גם מהמתרחש בעולם שכן רבות מהחברות הישראליות הגדולות פעילות בשוק העולמי.

בעבר הלא רחוק, היה המדד קטן יותר. נכללו בו רק 25 מניות בלבד והוא נקרא מדד תל אביב 25. שם נוסף שלו, הוא מדד המעו"ף (מעו"ף - מכשירים עתידיים ופיננסים).

לפתיחת חשבון למסחר בבורסה, לחצו >

poll questionהאם אתה משקיע במניות?

2. מדד תל אביב 125

תל אביב 125 מכיל את כל 35 המניות של ת"א 35, וכן 90 מניות של חברות נוספות, בעלות שווי שוק קטן יותר. תל אביב 125 נחשב למייצג נאמן מעט יותר של הכלכלה הישראלית לעומת ת"א 35, מאחר והוא מכיל יותר חברות מקומיות. במדד ת"א 125 יש יותר ייצוג לחברות נדל"ן, חברות קמעונות וחברות תעשייה מקומית. כאשר ישראל נהנית מגלי עליה, או מתנועות הון של יהודים עשירים מהעולם הדבר עשוי להגביר את הביקוש לדירות בישראל ולשפר את רווחיותן של חברות נדל"ן למשל. אלו תופעות שאינן קשורות ישירות להתנהגות הכלכלה העולמית.

השקעה במדד תל אביב 125 מפוזרת על יותר מניות ויותר ענפים לעומת השקעה בתל אביב 35, ולכן היא נחשבת למעט פחות מסוכנת. ברוב המקרים שני המדדים מתואמים זה עם זה ונעים באותו הכיוון. עם זאת, ייתכנו תקופות שייפתח ביניהם פער מסוים, הנובע מחשיפה לא שווה לכלכלה העולמית ובשל משקל שונה שיש בכל מדד לענפי המשק השונים.

בעבר נכללו במדד זה רק 100 מניות והוא נקרא תל אביב 100.

קראו עוד במגזין:

 

 

3. מדד מניות הבנקים

לצד מדדי מניות שנקבעים על פי שווי שוק, ניתן להיחשף גם למדדים ענפיים אשר כוללים מניות מענף ספציפי ועשויים להתנהג אחרת משאר השוק בתקופות מסוימות. כזהו למשל מדד מניות הבנקים של תל אביב, המורכב בעיקר ממניותיהם של ארבעת הבנקים הגדולים. מי שנחשף למדד כזה, עושה זאת כנראה מתוך אמונה שעסקי הבנקים ישגשגו בעתיד.

הבנקים מושפעים בין היתר ממצב הריבית במשק. תקופה של עלייה בריבית למשל עשויה לשפר את רווחיותם, משום שהפיקדונות הבנקאיים הופכים לאטרקטיביים יותר עבור הציבור, לעומת תקופה שהריבית היתה אפסית. ייתכן לפיכך מצב בו מניות הבנקים יעלו, בזמן ששאר המניות דווקא ירדו. מנגד, השקעה כזו נושאת בחובה גם סיכון, בגלל הפיזור על פני מספר מניות מועט יחסית.

אני רוצה להתחיל לסחור בבורסה >>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  תוסיפו הסברים על מדדים נוספים. בעיקר מדדים קטנים ומדד הנדל"ן למשל

 • לפני 5 שנים

  תוסיפו הסברים על מדד הביומד או על הטכנולוגיה... דברים קצת יותר מעניינים לסוחרים

 • לפני 5 שנים

  האם מדד ת"א 125 נחשב מדד מידקאפ?

  • לפני 5 שנים

   מדד ת"א-125 הוא מדד הבנצ'מרק החשוב ביותר של הכלכלה הישראלית.
   המדד עוקב אחר 125 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר הנסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב, בכפוף לתנאי סף מסוימים.
   אמנם אין כיום בבורסה בת"א מדד שבהגדרתו מרכז רק מניות MID CAP, אך אם ברצונך להיחשף לביצועים של חברות אלו יש מספר קרנות שיכולות לאפשר לך חשיפה כזו.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: רוצה להיחשף למניות בישראל? 3 מדדים ישראלים שכדאי להכיר
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.