תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

בין עבודות? חוזרים מחל"ת? כך תוודאו שהפנסיה שלכם לא תיפגע

12/07/2021

נשארתם כשנה מחוץ למעגל העבודה? הפגיעה בפנסיה שלכם עלולה להסתכם ביותר מ-100,000 ₪. להלן שלושה צעדים פשוטים שעשויים לסייע לכם להגן על עתידכם

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, לחצו כאן>>

לבדיקה דיגיטלית לאיתור זכאות להחזר מס, לחצו כאן>>

יותר ממיליון ישראלים הוצאו לחל"ת או נפלטו משוק העבודה במשבר הקורונה. רובם הצליחו "להשאיר את הראש מעל המים" בזכות דמי האבטלה. עם זאת, בתקופה שדמי האבטלה זרמו לעו"ש מדי חודש, נפער בור גדול בחיסכון שלנו לעתיד – החיסכון לפנסיה, מאחר וההפקדות לחיסכון הפנסיוני הופסקו בחודשים בהם לא עבדנו.  

מאחר וכספי הפיצויים מהווים חלק נכבד מהחיסכון החודשי לפנסיה, משיכתם עלולה להשפיע על הפנסיה בשיעור של בין 30%-40%

 

קראו עוד במגזין:

 

 

כך הפסקת ההפקדות משפיעה על הפנסיה

שכירים ומעבידים מפרישים לפנסיה הפקדות בשיעור של 18.5% מהשכר החודשי הקובע: 6.5% על חשבון העובד ו-12.5% על חשבון המעסיק. לפי חישוב זה, לדוגמה, במידה והשכר החודשי עומד על סך של 9,000 ₪, ההפקדות החודשיות הן בסך של 1,665 ₪. במידה ולא עבדתם שנה, לצורך הדוגמה שהוזכרה, פספסתם הפקדות שהצטברו לסך של 19,980 ₪.

בנוסף, בשל מנגנון הריבית דריבית, כל שקל שאנחנו חוסכים בגיל צעיר יותר, עשוי להניב  תשואות לאורך השנים ומצטבר לסכום גבוה יותר.

מה ניתן לעשות?

לפניכם שלושה צעדים חשובים, שעשויים למנוע פגיעה בפנסיה שלכם:

גלו עוד על קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש>>

לבדיקה דיגיטלית לאיתור זכאות להחזר מס, לחצו כאן>>

1. להימנע ממשיכת כספי הפיצויים

רוצים לשמור על הפנסיה שלכם? אל תמשכו את כספי הפיצויים. מהם בעצם אותם כספי פיצויים? מתוך ההפקדות החודשיות של המעביד לפנסיה שלנו, שיעור של בין 6%-8.33% מופרש לרכיב הפיצויים. ניתן למשוך את הסכומים המצטברים ברכיב הפיצויים לאחר עזיבת מקום העבודה, אך האם כדאי לעשות זאת? אפשרות המשיכה נועדה לייצר לכם רשת ביטחון עד למציאת עבודה חדשה, אבל חשוב לדעת כי מאחר וכספי הפיצויים מהווים חלק נכבד מהחיסכון החודשי לפנסיה, משיכתם עלולה להשפיע על הפנסיה בשיעור של בין 30%-40%.

poll questionהאם משכתם אי פעם פיצויי פיטורין במעבר בין עבודות?

2. להפקיד לפנסיה באופן עצמאי

יצאתם לחל"ת או שאתם נמצאים בין עבודות? נכון, המעביד כבר לא מפקיד לכם לפנסיה, אבל זה לא אומר שאתם לא יכולים לדאוג לעתיד שלכם בכוחות עצמכם. למרות שדמי האבטלה נמוכים יותר מהמשכורת שאליה הורגלתם, במשך תקופת הקורונה גם חלק מההוצאות דוגמת בילויים ונופש בחו"ל נחסכו. את החיסכון הזה אפשר לנתב להפקדה עצמאית, בין אם מפקידים בחיסכון הפנסיוני או באפיקי חיסכון אחרים.

מה עושים כאשר במצב שבו ההפקדה לפנסיה מופסקת לתקופה ארוכה? אפשר להשלים את החסר באמצעות הפקדה לאפיקים דוגמת קופת גמל להשקעה, ולקבל מהמדינה הטבות מס משמעותיות בעקבות משיכת הכסף כקצבה לאחר גיל 60.

חשוב לדעת: אי חידוש ההפקדות לפנסיה לאורך תקופה ממושכת, עלול לגבות מחיר יקר גם כאשר תחזרו למעגל העבודה. מי שהחל עבודה חדשה ואין ברשותו קרן פנסיה פעילה (למשל כתוצאה מהפסקת ההפקדות לתקופה ממושכת), ייאלץ להמתין חצי שנה עד שהמעסיק יוכל להפקיד עבורו כסף לפנסיה. המשמעות: שישה חודשים נוספים שבהם הפנסיה נפגעת.

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, לחצו כאן>>

3. לשמור על רצף ביטוחי

מעבר למשמעות הכספית, החיסכון לפנסיה כולל גם רכיבים ביטוחיים, שמופעלים במקרה של נכות או מוות. כיסויים אלו נשמרים כל עוד מתבצעות הפקדות שוטפות לפנסיה. בימים כתיקונם, כאשר ההפקדות בקרן הפנסיה מופסקות (למשל, בעקבות חל"ת או הפסקת עבודה), הכיסוי הביטוחי נשמר למשך חמישה חודשים.

עם זאת, במשבר הקורונה הוארך באופן אוטומטי פרק הזמן שבו נשמר הכיסוי הביטוחי בקרן הפנסיה ל-12 חודשים, עבור מי שפוטר או יצא לחל"ת בין יוני 2020 ליוני 2021. בסיום תקופה זו, חשוב להסדיר את המשך הכיסוי הביטוחי. בחלק מהמקרים ניתן להמשיך לשלם רק על הרכיב הביטוחי ולהישאר מוגנים, גם אם החלטתם שלא להפקיד כספים לחיסכון הפנסיוני.

השורה התחתונה: משבר הקורונה המחיש לנו עד כמה חשוב לחסוך כסף. שלושת הצעדים שהכרנו כאן יאפשרו לכם להיערך בצורה טובה יותר לעתיד.

טיפ לסיום: לא מרוצים? עברו לקרן פנסיה נבחרת>>

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  לעשקיע

 • לפני 2 שנים

  נניח שאני פורש לפנסיה עם מיליון שח , עקב המקדם של200 חודשי הפרשה לערך אני אזכה לתשלום חודשי של 5000 שח בחודש , בשנה 60K שהם 6% מסכום הפרישה , במידה ואזכה לחיים ארוכים מאוד יש סיכוי לקבל חזרה את הסכום הנ"ל. אבל אם אוצי את כל כספי הפיטורים וקופות הגמל עד מלא הפתור ואשקיע אותם בקופת גמל סולידית אקבל בממוצע שנתי כ 5% שנתיים - מינוס 25% מס על הרווח יצא 4% בשנה - אבל הקרן עדיין נשארת ברשותי ולא הולכת לאיבוד בכול גיל.
  אז תגידו לי למען השם למה צריך פנסיה שרק משמינה את הגופים המטפלים ולא מתימרת אפילו לדאוג לעתידו של החוסך .
  זה פשע וגזל בחסות הממשלה.

 • לפני 2 שנים

  אני מתקשר ולא עונים תשאיר טלפון נחזור אליך ולא חוזרים
  יש לי אישורים ממס הכנסה לשחרר את הקופה שלי
  תחזרו אלי בבקשה

 • לפני 2 שנים

  מעוניינת לחדש את קרן הפנסיה נא ליצור איתי קשר בטלפון 0504199195 אורית

 • לפני 2 שנים

  שלום החלפתי מקום עבודה ולא רוצה להחליף חברת פנסיה איזה אישור או מכתב אני צריכה לתת בעבודה חדשה?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: בין עבודות? חוזרים מחל"ת? כך תוודאו שהפנסיה שלכם לא תיפגע
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.