תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

זה בטבע שלכם: לאיזו חיה אתם הכי דומים בניהול כסף?

אחת הדרכים להיצמד למטרות ולהצליח להגדיל את החיסכון ב-2020, היא להבין ולהפנים מה הטבע שלכם בניהול כסף ולפעול בהתאם. אז מה אתם: נמלה, סנאי, צ'יטה, נץ או בת יענה?

תחילת השנה (והעשור) זה זמן מצוין להגדרת מטרות וחתירה אליהן. רבות מהמטרות מצריכות כסף. מחיסכון לילד, או ללימודים ועד חיסכון לחופשה המשפחתית או לרכישת דירה. אלא שבחלק גדול מהמקרים התוכניות שאנחנו עושים נשכחות במרוצת השגרה ונדחקות לעדיפות שנייה או שלישית מול הוצאות לא צפויות באמצע הדרך.

עם יד על הלב, רבים מאתנו אוהבים לטמון את הראש בחול כמו בת יענה, בזמן שההוצאות ממשיכות להיערם. בין סייל לסייל, בין פרסומת להשקת מוצר חדש, כמעט בלתי אפשרי להתאפק. הבעיה היא שלצד המוצרים שאנחנו קונים, גם המינוס הולך ונערם

אחת הדרכים לעמוד במטרות היא להכיר את "האני המשקיע" שלכם, כלומר: לדעת ולהבין מה הטבע שלכם בניהול הכסף ובכך להגדיל את חסכונותיכם. אז מה באמת הטבע שלכם – ואיזו חיה הכי מזכירה את ההתנהלות הכספית שלכם?

1. נמלה: בחריצות ובהתמדה

חריצות זה השם השני (או אולי הראשון) שלכם. אתם לא מפחדים מעבודה קשה ואפילו אוהבים אותה, עובדים שעות ארוכות ונותנים את כל מה שיש לכם למקום העבודה. גם בתחום החיסכון, אתם לא מפחדים להציב מטרות ארוכות טווח ולחסוך שקל לשקל. זה לא אומר שאי אפשר להגדיל את החיסכון ולקצר במעט את הדרך.

איך ניתן למקסם את החיסכון? טיפוסים חרוצים כמוכם הם נכס למקום העבודה. האם אתם מתוגמלים כראוי או שאולי הגיע הזמן לשיחה עם הבוס? אחת הדרכים להטיב עם החיסכון היא פתיחת קרן השתלמות. אם המעסיק החליט לפתוח עבורכם קרן השתלמות, מהשכר שלכם יופרש סכום בגובה עד 2.5% ועל כל שקל שתפקידו, המעביד יפקיד עד פי שלושה.

לשם המחשה, אם הפרשתם 3,000 ש"ח בשנה לקרן ההשתלמות, המעביד יפקיד עד 9,000 ש"ח נוספים! זה מה שנקרא נמלה על סטרואידים.

אני רוצה לפתוח קרן השתלמות >>

2. סנאי: ללקט כסף ליום סגריר

כפי שסנאים אוהבים לאגור אגוזים לקראת החורף, כך אתם אוהבים לחסוך ליום סגריר. הסנאים אוהבים קרקע יציבה ולכן בכל הנוגע לחיסכון, הטבע שלכם הוא ללכת על בטוח. לפעמים, הנטייה הזו עלולה לפגוע בתשואת החיסכון שלכם, במיוחד כאשר הכסף שוכב בתכנית חיסכון בבנק עם ריבית נמוכות. נכון שהסיכון נמוך אבל לא רק שאתם לא מרוויחים, הכסף שלכם מאבד מערכו הריאלי (למשל, כאשר הריבית על החיסכון נמוכה מגובה עליית מדד המחירים).

כיצד ניתן למקסם את החיסכון? חפשו אפיקי השקעה שיגדילו את פוטנציאל התשואה (וכפועל יוצא את החיסכון), בלי לקחת סיכונים מיותרים. לשם כך חשוב להכיר את אפיקי החיסכון וההשקעה הסולידיים, וכאלה יש בשפע: מהשקעה באג"ח ועד מסלולי ההשקעה הסולידיים של החסכונות לטווח בינוני וארוך - חיסכון פנסיוני, קופת גמל וקרנות השתלמות.

3. צ'יטה: להסתער על כל הקופה

אתם אוהבים סיכונים, פועלים מהר ואוהבים לחיות על דופק גבוה בכל תחומי החיים וכך גם בתחום החיסכון. היכולת לפעול במהירות מאפשרת לכם להסתער ללא פחד על החיים ולקצור רווחים נאים. באותה נשימה, כדאי להימנע מהחלטות פזיזות שיובילו לסיכונים, להקטנת הסכום המופנה לחיסכון ולהשקעות מסוכנות.

איך ניתן למקסם את החיסכון? אם הסיכון הוא חלק מהטבע שלכם, אפשר לאזן אותו באמצעות פיזור סיכונים והפניית חלק מכספי החיסכון לאפיקים סולידיים יותר. דרך נוספת להתמודד עם הדחף לפעול מהר, היא להציב מטרות ולנסות להיצמד אליהן. כך למשל, אפשר לחסוך לחופשה או ללימודים של הילד בעזרת קופת גמל להשקעה, מכשיר חיסכון המאפשר למשוך את הכסף בכל רגע נתון תוך ימים ספורים (או, אם תעדיפו, למשוך את החיסכון כקצבה לאחר הפרישה וליהנות מהטבת מס משמעותית). בכל מקרה, חיסכון למען מטרה ברורה יאפשר לכם לרסן את יצר ההסתערות.

לפתיחת תכנית חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו כאן >>

קראו עוד במגזין:

 

 

4. נץ: לזהות מציאות שאחרים לא רואים

יש לכם יכולת לראות את המציאות מלמעלה ולהשתמש בראייתכם החדה כדי לאתר מציאות שלאחרים קשה לזהות. אתם כנראה מכירים את אפיקי ההשקעה והחיסכון השונים, חורשים את מדורי הכלכלה ולא חוששים "לצוד" השקעה טובה כשהרדאר שלכם מזהה אותה.

איך ניתן למקסם את החיסכון? אחת הדרכים לעשות סדר בבליל המידע שאליו אתם נחשפים היא ניתוח דו"חות כספיים. ניתוח הדו"חות השונים דוגמת דוח רווח והפסד, המאזן ותזרים המזומנים, יאפשר לכם לקבל תמונת מצב מדויקת ביותר, להבין האם המניה נסחרת מתחת לשווי שלה והאם כדאי לעוט עליה.

poll questionלאיזו חיה אתם הכי דומים בניהול כסף?

5. בת יענה: לטמון את הראש בחול

עם יד על הלב, רבים מאתנו אוהבים לטמון את הראש בחול כמו בת יענה, בזמן שההוצאות ממשיכות להיערם. האמת, איך אפשר להאשים אותנו? בין סייל לסייל, בין פרסומת להשקת מוצר חדש, כמעט בלתי אפשרי להתאפק. הבעיה היא שלצד המוצרים שאנחנו קונים, גם המינוס הולך ונערם. בצורה הזו קשה מאוד לחסוך, על אף שאנחנו מאוד רוצים.

איך בכל זאת ניתן לחסוך? בת היענה ידועה לא רק בשל הנטייה שלה לטמון את ראשה בחול, אלא גם בשל עוצמת הבעיטה שלה ומהירותה המרשימה. גם לכם יש עוצמות גדולות משנדמה לכם! שימוש בכלים הנכונים לצורך הקטנת ההוצאות והפניית כסף לחיסכון, יאפשר לכם לתעל את העוצמות האלה לכיוונים נכונים. כך, למשל, אפשר להיעזר באפליקציות לניהול תקציב לצורך צמצום הוצאות מיותרות, להזמין מצרכים באינטרנט במקום להתפתות לקנייה אימפולסיבית בסופר, לצמצם את מספר כרטיסי האשראי ועוד.

השורה התחתונה: לא משנה לאיזה חיה התחברתם, דבר אחד בטוח - לחסוך זה בטבע שלכם. השאלה היא רק האם אתם מוכנים להתחבר לטבע הזה ולבצע את הפעולות הנחוצות, כדי להגדיל את החיסכון שלכם בשנה הקרובה. בהצלחה!

אני רוצה להתחיל לחסוך >>

האמור אינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. המידע האמור לעיל הינו נכון למועד פרסומו ועשוי להשתנות מעת לעת.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  האם ניתן לחייב מעסיק לשלם קרן השתלמות גם לפנסיונר

  • לפני 4 שנים

   היי אבי,
   אין חובה היום על המעסיק לפתוח לעובדיו קרן השתלמות.

 • לפני 4 שנים

  לקוף!

 • לפני 4 שנים

  הפחדן, שמפחד לאבד את הקצת שיש לו

 • לפני 4 שנים

  חסרה לכם שם חיה
  6.תמני

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: זה בטבע שלכם: לאיזו חיה אתם הכי דומים בניהול כסף?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.