תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

קרן ההשתלמות שלך כבר נזילה? 5 סיבות מצוינות לא למשוך מיד את הכסף

קרן השתלמות היא מוצר פיננסי השופע בהטבות מס ונהנה מתשואות של השקעה בשוק ההון – בניגוד לתשואות הכמעט אפסיות בפיקדונות הבנקים * אז אולי כדאי להמשיך לחסוך בקרן גם אחרי שנפתחת דלת למימוש ההשקעה?

המתנתם בסבלנות רבה, 6 שנים חלפו-עברו והנה בא הרגע שלו חיכיתם: קרן ההשתלמות שלכם, שנועדה לממש חלומות לא זולים של אמצע החיים, הפכה סוף-סוף לנזילה. בשעה טובה!

אתם לא מאבדים את זכותכם למשוך את הכסף, אם לא משכתם בתאריך בו היא הפכה הקרן לנזילה. היא תשאר נזילה עד המועד שבו תחליטו לממש את זכותכם

אבל, לפני שאתם רצים לשלוח טופס משיכה ומממשים את זכותכם, אולי כדאי שתעצרו ותחשבו: אולי זה בכלל לא כדאי? אולי עדיף להשאיר את קרן ההשתלמות ולהמשיך להפקיד אליה כספים? מהם היתרונות שעשויים להיווצר, אם תחליטו לא למשוך את הכסף?

קודם כל, חשוב להבהיר: אתם לא מאבדים את זכותכם למשוך את הכסף, אם לא משכתם את הקרן בדיוק בתאריך בו היא הפכה להיות נזילה. קרן ההשתלמות נשארת נזילה – כלומר, ניתנת למשיכה ללא מס (עד התקרה) - עד המועד שבו תחליטו לממש את זכותכם ותמשכו אותה, גם אם זה יקרה 10 או 20 שנה אחרי מועד הפיכתה לנזילה.

מעבר לכך, קיימות לפחות חמש סיבות מצוינות לא למשוך מיד את קרן ההשתלמות: 

1. מתחילים ספירה חדשה: אם החלטתם למשוך את קרן ההשתלמות בתום שש שנים, בין אם זו משיכה חלקית או מלאה, ההפקדות החדשות יהיו נזילות שוב רק לאחר תקופה של שש שנים נוספות.

2. תפסידו את התשואות: קרן ההשתלמות צוברת תשואות בשוק ההון, לא משנה אם בחרתם במסלול סולידי או במסלול מנייתי. הרווחים פטורים ממס (עד התקרה) ובמקרים רבים הם גבוהים מהריבית הקיימת על פיקדונות בבנקים, בסביבת הריבית הנמוכה כל כך הקיימת בשוק.

לפתיחת קרן השתלמות לשכירים, לחצו כאן >

3. הזכות לבצע החלת ותק/איחוד קופות: כאשר יש כמה קרנות השתלמות ואחת מהן נעשית נזילה לאחר 6 שנים מרגע פתיחתה, ניתן להחיל את הוותק של הקרן הוותיקה על קרנות צעירות יותר. כל זאת, בתנאי שמתקיימים שלושה תנאים:

 • לפחות אחת משתי הקרנות אינה במעמד עצמאי: עצמאי שפתח שנה אחרי שנה קרנות השתלמות, לא יוכל למשוך את הקרנות על סמך הקרן הוותיקה. החלת ותק מתבצעת על קרנות השתלמות במעמד שכיר (משני מעסיקים שונים), או על קרן במעמד שכיר עם קרן במעמד עצמאי.
 • לא בוצעו משיכות: אם ביצעתם משיכה חלקית מהקרן הוותיקה, לא תוכלו להחיל את הוותק על הקרן הצעירה. במלים אחרות: במקרה של משיכה חלקית או משיכה מלאה, הזכות להחלת ותק מתבטלת.
 • אין הפקדות חופפות: כאשר מופקדות הן בקרן הצעירה והן בקרן הוותיקה הפקדות לאותו חודש שכר, לא ניתן לבצע משיכה על סמך החלת ותק.

קראו עוד במגזין:

 

 

4. הלוואות בתנאים מועדפים: כאשר הקרן הופכת לנזילה, ניתן לקבל הלוואה על סכום גבוה יותר ממנה, בתנאים מועדפים המשתנים מגוף זה לאחר. היתרון בלקיחת ההלוואה הוא שמחד ניתן ליהנות מהכסף מיד כשצריך אותו, ומאידך להמשיך להפקיד לקרן ההשתלמות ולצבור בה תשואות, שעשויות להיות גבוהות יותר מהריבית שמשלמים על ההלוואה.

5. הטבות מס: לעצמאים מגיעות מספר הטבות מס על הפקדות בקרן השתלמות. בעת ביצוע ההפקדה אתם נהנים משני סוגי הטבות – זיכוי מס וניכוי מס. זיכוי מס פירושו החזר מס הכנסה בשיעור של 35% מסכום ההפקדה. ניכוי מס פירושו הקטנת ההכנסה החייבת במס בסכום ההפקדה וכתוצאה מכך תשלומים מופחתים לביטוח לאומי ומס הכנסה.   

בנוסף לכך, קיימת תקרת הפקדה שנתית (המשתנה משנה לשנה), שעד אליה כל הרווחים פטורים ממס. על הרווח הריאלי של הפקדה שמעבר לתקרה השנתית תחויבו ב-25% מס רווחי הון.

תקרת ההפקדה השנתית לעצמאים, הפטורה במס, עומדת בשנת 2018 על  18,240 ₪.

אם תפקידו במשך שש שנים עד תקרת ההפקדה בכל שנה,  תצברו כ-109,440 שקל פטורים ממס. אם תחכו 10 שנים ממועד פתיחת הקרן, בחישוב של הסכום המקסימלי, תוכלו לקבל 182,400 ש"ח פטורים ממס.

שווה מחשבה שנייה ושלישית? בהחלט כן.

אני רוצה לפתוח קרן השתלמות >>

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 11 חודשים

  מבקש למשוך 40000 (ארבים אלף ש"ח מקרן מקור החשבון בבנק מסד בכרמיאל.

 • לפני 5 שנים

  אני צריך כסף מזומן יש לי הוצאות אני רוצה להוציא מקרן השתלמות חלק לא הכל האם כדאי להוציא או לקחת הלוואה מהבנק ? אני בבנק מסד בראשון לציון

 • לפני 5 שנים

  לפעמים הקרן גם מפסידה וכספו של החוסך עלול לרדת או להיעלם .

  • לפני 5 שנים

   נדיר שקרן השתלמות מפסידה וגם אם כן, קצת סבלנות וההפסדים נעלמים.

 • לפני 5 שנים

  הסיבה העיקרית היא שהרווחים שנצברים פטורים ממס. להוציא ולהשקיע עצמאית יחייב את הרווחים במס.

 • לפני 5 שנים

  הי עינב , בסעיף ההלוואה כתבת שכאשר הקרן הופכת לנזילה ניתן לקחת הלוואה בסכום הגבוה יותר ממנה....
  זה לא נכון ...
  ניתן לקחת 80% מקרן נזילה ...
  נכון?

 • לפני 5 שנים

  אני מאוד מקווה שמה שכתבת על הזיכוי בסעיף 5 כהטבת מס לעצצאים בהפקדה לקרן השתלמות, כתבת בטעות של תום לב ולא כדי להטעות ולהתפאר במה שלא קיים. א י ן שום זיכוי בהפקדה לקרן השתלמות! יש לעצמאים רק ניכוי שהוא בגובה 4.5% מהפקדה עד התקרה המוכרת לניכוי! לגבי הזיכוי, את מבלבלת עם מוצר אחר, שזה הפקדה לקופה לקצבה ושם אכן יש גם זיכוי, אבל ממש לא בקרן השתלמות.

  • לפני 4 שנים

   אכן כך, אין שום זיכוי בקרן השתלמות
   בכתבה שכחתם לציין את עיקר העיקרים. אפקט הריבית דה ריבית מקפיץ לשמיים את החסכון בחלוף כעשר שנים ולכן לא כדאי למהר למשוך כספי קרן השתלמות.

 • לפני 6 שנים

  מדוע אי אפשר לבחור לבד את המניות שרוצים להשקיע בקרן?

 • לפני 6 שנים

  אני רוצה להעביר אליכם קרן קיימת מהראל. מבקש לקבל פרטים איך אפשר לבצע במהירות

  • לפני 6 שנים

   פיטר שלום,תודה על השארת התגובה
   אשמח אם תשאיר פרטים כדי שנוכל ליצור קשר איתך

 • לפני 6 שנים

  מה דמי הניהול בקרן ההשתלמות שלכם?

  • לפני 6 שנים

   קרמר שלום,תודה רבה על השארת התגובה. אשמח אם תשאיר את פרטייך כדי שנוכל ליצור איתך קשר בנוגע לדמי הניהול

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: קרן ההשתלמות שלך כבר נזילה? 5 סיבות מצוינות לא למשוך מיד את הכסף
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.