תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כל מה שעצמאים חייבים לדעת על פנסיה

31/05/2016

מה אתם יודעים על הפנסיה שלכם? חלק ניכר מהישראלים ובעיקר עצמאים, לא ממש מודעים לזכויות שלהם בנוגע לפנסיה, לא יודעים מספיק על העמלות שהם משלמים, הטבות המס שמגיעות להם ואיך כל הסיפור הזה עובד. בתכנית הזו הצטרף מר אבי מויאל - סמנכ"ל חיסכון ארוך טווח במיטב דש, כדי לספר לנו על כל מה שעצמאים פשוט חייבים לדעת על הפנסיה שלהם. ריכזנו עבורך בסרטון הבא, את כל מה שעצמאים צריכים לדעת בנוגע לחיסכון לגיל פרישה.

מתעניינים בקרן פנסיה? שמעו עוד על קרן הפנסיה הדיגיטלית של מיטב דש. 
לפרטים נוספים, לחצו כאן >>

שלום עצמאים ועצמאיות וברוכים הבאים לפרק נוסף בסדרה "עצמאים חוסכים וחיים טוב" !
היום נדבר איתכם על נושא שבדר"כ לא מגיע לשיחות הסלון שלכם והוא החיסכון לפנסיה! מה אתם יודעים על הפנסיה שלכם? הצטרף אלינו אורח מיוחד, מר אבי מויאל – סמנכ"ל חיסכון ארוך טווח במיטב דש, שיספר לנו כל מה שעצמאים פשוט חייבים לדעת על הפנסיה שלהם.

מוכנים? בואו נתחיל

שאלה 1: מהי פנסיה בכלל? ואיך היא שונה עבור עצמאים

מסתבר שחלק ניכר מהישראלים, ובעיקר עצמאים, לא ממש מודעים לזכויות שלהם בנוגע לפנסיה. לא יודעים מספיק על העמלות שהם משלמים, הטבות המס שמגיעות להם, ואיך כל הסיפור הזה עובד.

זה אמנם לא הנושא הכי מסקרן בעולם, אבל חשוב מאוד לדעת מה מגיע לכם ולתכנן את החיסכון לפנסיה שלכם בצורה היעילה ביותר, לפני שיהיה מאוחר מדי.

שאלה: שלום אבי וברוך הבא. כיף לארח אותך כאן!

תשובה: תודה רבה ושלום לכל הצופים.

שאלה: תסביר לנו קודם כל מה זה בכלל חסכון פנסיוני ומה חשוב שעצמאים ידעו לגביו?

תשובה: ראשית אני אסביר שחיסכון פנסיוני נועד להוות מקור הכנסה לשכירים ולעצמאים, בשנים שלאחר הפרישה מעבודה. כספי החיסכון נצברים בקרן הפנסיה ובגיל הפרישה התשלום של הקרן מתחיל להתקבל כקצבה חודשית, בהתאם לסכום החיסכון שנצבר במהלך השנים ולמשך כל החיים.

בניגוד לשכירים, עצמאים עדיין אינם מחויבים בחוק, להפקיד כספים לקרן הפנסיה. היעדר חיסכון לפנסיה עלול להביא לעוני בגיל הפרישה, ולכן המדינה מתמרצת עצמאים להפקיד כספים בחיסכון פנסיוני, ע"י הטבות מס משתלמות מאוד.

שאלה 2: באילו הטבות מס לעצמאים מדובר?

שאלה: באילו הטבות מס לעצמאים מדובר?

תשובה: מדובר בשתי הטבות מס- 
הראשונה היא זיכוי – החזר כספי מהמס שמשולם בפועל.
והשנייה היא ניכוי – הקטנת ההכנסה עליה משלמים מס.

עצמאי יכול להפקיד עד 16% מההכנסה השנתית החייבת שלו לחיסכון פנסיוני וליהנות מהטבות מס כאשר 5% מההכנסה תזכה בהטבת זיכוי ואילו 11% נוספים שיופקדו מההכנסה יזכו בהטבת ניכוי.

אם ניקח לדוגמא עצמאי שההכנסה השנתית החייבת שלו היא 208,800 שקלים, הוא יהיה רשאי להפקיד עד 33,408 ₪ ולזכות בהטבת מס כוללת בסך 10,776 ₪.

הטבת הניכוי היא בגובה המס השולי של העצמאי, ולפי הדוגמא המס השולי הוא בשיעור של 31%. ככל שהמס השולי של העצמאי המפקיד הינו גבוה יותר, כך הטבת המס לניכוי תגדל.

שאלה 3: לאילו ביטוחים אני זכאי מהפנסיה?

שאלה: מלבד נושא החיסכון והקצבה אותה מעניקה קרן הפנסיה בגיל פרישה, קרן הפנסיה כוללת גם מרכיבי ביטוח. באילו מרכיבים מדובר?

תשובה: יש למעשה שני כיסויים-
הראשון הוא כיסוי ביטוחי למקרה מוות - כיסוי לשארים, כלומר ביטוח שמקנה הגנה למשפחת המבוטח במקרה מוות חלילה. במקרה כזה, אלמן או אלמנה יהיו זכאים ל 60% מקצבת השאירים המלאה ויתום יהיה זכאי לקצבה של עד 40%, עד לגיל 21. בכל מקרה קצבת השארים לאלמנה וליתומים לא תעלה על 120% מקצבת השארים.

עצמאי שנפטר והיה בעל שכר קובע של 12,000 ₪. אשר על פי המסלול בו הוא בחר זכאי לקצבת שארים של 10,000 ₪, אלמנתו תקבל עד 6,000  כל חודש למשך כל חייה וילדו היתום, יקבל עד 4,000  בכל חודש עד גיל 21 .

הכיסוי השני הוא פנסיית נכות - כלומר ביטוח שמקנה הגנה במקרה של מחלה או תאונה, שאינה מאפשרת למבוטח להמשיך לעבוד. גובה קצבת הנכות ייקבע בהתאם לאחוזי הנכות, של העמית החל מ- 25% נכות. נכות מלאה תזכה בעד 75% משכרו של העמית.

לדוגמא עצמאי בעל שכר קובע של 10,000 ₪. במקרה של מחלה או תאונה, בהם נקבעו למעלה מ 75% נכות, יקבל העצמאי תשלום חודשי של עד 7,500  מקרן הפנסיה.

שאלה 4: איך בוחרים קרן פנסיה?

שאלה: איך עצמאים יכולים לבחור קרן פנסיה? מה חשוב לדעת על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה?

תשובה: קודם כל, חשוב לא למהר עם ההחלטה. אני מציע לבצע סקר שוק ואם צריך, להתמקח על דמי הניהול אותם משלמים לקרן.

חסכון של אחוזים בודדים בדמי הניהול, יוכל להגדיל את החיסכון לגיל פרישה בעשרות ואפילו מאות אלפי שקלים.
בנוסף, חשוב לבדוק שהכסף נמצא בידיים טובות, כלומר בחברה גדולה וותיקה, וכמובן מומלץ לבצע השוואה של תשואות קרנות הפנסיה. אפשר לעשות את זה באתר פנסיה-נט של משרד האוצר.

תודה אבי.

עד כאן להפעם, מקווים שלמדתם משהו חדש בניהול החיסכון שלכם!

זה הזמן שלכם לקדם את נושא החיסכון שלכם. אם אתם מעוניינים לדעת מהיכן להתחיל, תוכלו לעשות זאת בבחינה של קרן הפנסיה הדיגיטלית של מיטב דש. לינק לאתר תוכלו למצוא פה בדף. אז קחו אחריות על הפנסיה שלכם.

מאחלים לכם יום עבודה פורה !

מתעניינים בקרן פנסיה? שמעו עוד על קרן הפנסיה הדיגיטלית של מיטב דש. 
לפרטים נוספים, לחצו כאן >>

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם. 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: כל מה שעצמאים חייבים לדעת על פנסיה
  AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.