תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

עולם האופרה: המפתחות של מלכת תכניות האירוח לשגשוג עסקי

מדורים:
14/07/2016

הילדה שגדלה במשפחה עניה, הפכה למורת דרך עבור עשרות מיליוני אנשים ולאחת הנשים המשפיעות בעולם הבידור האמריקאי. מה באפשרותנו ללמוד מההצלחה העסקית של אופרה ווינפרי?

הילדה שעברה ממשפחת אומנה אחת לאחרת, שאפילו מהפנימייה נזרקה בעקבות מחסור במיטות, מצאה בבגרותה בית חם. ליתר דיוק, עשרות מיליוני בתים שבהם היא כיכבה במשך שנים ארוכות על המסכים. 

ההצלחה הסוחפת של אופרה הפכה אותה לאפרו-אמריקאית העשירה ביותר במאה ה 20 והפילנטרופית האפרו-אמריקאית הגדולה בכל הזמנים, עם הון מוערך בגובה 3 מיליארד דולר. אז מה אפשר ללמוד ממלכת תכניות האירוח ואחת הנשים המשפיעות בעולם הבידור האמריקני?

לאתגר את הסטאטוס קוו באמצעות האמת הפנימית

"לא היה לי מושג שלהיות האני האותנטי יכול לגרום לי להיות כל כך עשירה. לו הייתי יודעת, הייתי עושה את זה הרבה יותר מוקדם". אופרה ווינפרי
ווינפרי נולדה לזוג הורים עניים ונאלצה בילדותה לעבור ממשפחת אומנה אחת לאחרת. נתוני הפתיחה של אופרה לא היו מעודדים, בלשון המעטה. היא הייתה צריכה להתמודד עם עוני וכאישה אפרו-אמריקאית, כלומר עם השתייכות לקבוצה הסובלת מאפליה מתמשכת.

כאילו כל זה לא הספיק, בתחילת דרכה הטלוויזיונית פוטרה ווינפרי מתפקידה כמגישת חדשות, כיוון שנטען שהדיווחים שלה מכילים יותר מידי רגש. בנקודה הזו היא יכלה ליישר קו עם הסטאטוס קוו המקובל בעולם החדשות של אותה התקופה, רק כדי לצוף מעל המים ולהשתלב בעולם התקשורת עם כל נתוני הפתיחה המאתגרים שלה.

למרות זאת, אופרה בחרה לאתגר את הסטאטוס קוו המקובל של דיווח חדשותי טכני ולהמשיך ללכת עם האמת שלה. אמת שהעניקה לה תכנית אירוח משלה - "המופע של אופרה ווינפרי" שזכתה להצלחה מהדהדת, בין היתר בשל היכולת שלה לדבר על אירועי היום ממקום אמוציונלי שנגע בלבבות ההמון.

התובנה העסקית: בשוק רווי תחרות, אחת הטעויות הנפוצות של בעלי עסקים היא לחקות את הקולגות ו"ללכת על בטוח". מדוע? כי ברגע שאנחנו מציעים בדיוק את אותו הדבר ומדברים בדיוק אותו הדבר כמו אלפי קולגות, הסיכוי שנצליח לבלוט פוחת משמעותית.

ההליכה אחר האמת הפנימית היא הקלף המנצח שלכם, שאין לאף מתחרה. זה יכול להיות האופן בו אתם מציגים את עצמכם באתר או במפגש נטוורקינג, וזו יכולה להיות גישה שונה לתחום שלכם ביחס לאנשי מקצוע אחרים. חישבו מה הגישה הייחודית שאתם מביאים למקצוע שלכם, והעניקו לה ביטוי משמעותי.

לדעת כמה אתם שווים

אחרי שתכנית האירוח של אופרה נחלה הצלחה ושודרה בפריסה ארצית, ווינפרי יכלה לקבל משכורת יפה בתור שכירה וליהנות מפירות ההצלחה בלי לקחת יותר מידי סיכונים. אך בהמלצת עורך דינה, היא החליטה להקים חברת הפקה משלה ולרכוש את זכויות השידור של התכנית, פשוט כי היא ידעה מה יש לה ביד. מהר מאוד הסיכון שלקחה הוכיח את עצמו ובגדול: לא רק בזכות הצלחת התכנית, אלא בזכות החשיבה היזמית שהובילה להקמת ערוץ טלוויזיה, תכניות רדיו ומיזמים נוספים שהפכו את "אופרה ווינפרי" למותג משגשג.

התובנה העסקית: תמחור לא נכון וקשיים תזרימיים הם שניים מהגורמים המקשים מאוד על ההתנהלות השוטפת של עסקים קטנים. טיפול לא נכון בשני גורמים אלה, נובע לעיתים מהקושי להעריך כמה אנחנו שווים ולבקש תמורה הולמת בגין המוצר או השירות שאנחנו מציעים. לכן חשוב להזכיר לעצמנו מפעם לפעם כמה ערך אנחנו מעניקים לסביבה, למשל באמצעות קריאת חוות דעת שכתבו אודותינו.

ברגע שההערכה העצמית תעלה, יהיה יותר קל לגבות מחיר גבוה יותר עבור הפתרון שאתם מעניקים. באותה נשימה יהיה קל יותר לקבוע את חוקי המשחק בכל הקשור למועד התשלום ואף לגבות את כל התשלום מראש באמצעות סליקת אשראי.

לעצור את הכול

ההצלחה של ווינפרי מולידה סדר יום תובעני במיוחד. אז איך היא שומרת את הראש מעל המים בתוך ים המשימות? זה מה שהיא מספרת: "לפעמים במעבה החיים, כשרשימת השיחות ארוכה יותר מהיום עצמו ואנשים נעמדים בתור לפגישה אחר פגישה, אני פשוט עוצרת. מביטה בעץ. בפרח. בהשתקפות של אור השמש מהחלון. אני שואפת, נושפת וחוזרת לעבוד". לקיחת פסק זמן (ולו הקצר ביותר) מהמירוץ המתמשך, מסייעת להיכנס לפוקוס ולעבוד בצורה יעילה יותר.

התובנה העסקית: מידי יום עלינו לקבל עשרות החלטות חשובות, החלטות שנוגעות ללקוחות, לשיווק, להוצאות, להצעת המחיר ועוד. לכל החלטה השפעה רבה על העשייה העסקית ולכן חשוב לקבל את ההחלטות האלה ממקום רגוע ושקול. 
לכן, צרו לעצמכם הפוגות - זו יכולה להיות הפסקת התרעננות כל שעתיים, התנתקות מהמייל והפייסבוק אחרי שעות העבודה, יום אחד בשבוע בו מסיימים לעבוד מוקדם או יום חופש. הפוגות קצרות כארוכות יסייעו לנו לקבל החלטות נכונות בצורה שקולה, לראות את התמונה הגדולה ולהיות יותר פרודוקטיביים במהלך העשייה.

להעיר את התשוקה

"המפתח הוא לא לדאוג לגבי ההצלחה, אלא להתאמץ להיות משמעותי ואז ההצלחה תגיע באופן טבעי".
אופרה וינפרי.
ההצלחה הגדולה של ווינפרי לא נבעה רק מהרצון שלה לעשות הרבה כסף. הצלחה כלכלית הייתה אולי אחת המוטיבציות, אך התשוקה הגדולה שלה הייתה להתעניין בחיים של אנשים אחרים, לרגש ולהתרגש. התשוקה הזו יצרה את סימני ההיכר של אופרה: היכולת לשאול את השאלות הנכונות ולגעת ברגש. וכאשר היא מימשה את התשוקות שלה, גם ההצלחה המטאורית של תכנית האירוח הגיעה – וכל השאר היסטוריה.

התובנה העסקית: עפ"י אופרה (וגם לפי תורות השפע), ההצלחה אינה המטרה המרכזית. חישבו מה גורם לכם לקום מהמיטה מידי יום? כיצד אתם משפיעים על אנשים באמצעות העשייה העסקית, וכיצד תרצו להשפיע יותר? השאיפה למצוינות ולמתן ערך משמעותי לזולת תוביל באופן טבעי להצלחה המיוחלת.

"עבורי, מזל הוא מוכנות שפוגשת הזדמנות. אין מזל בלי שתהיה ערוך לאותו הרגע של הזדמנות. כל דבר שקרה לך בחיים מכין אותך לרגע שעתיד להתרחש".
עבודה קשה, התמדה ויישום דרכי הפעולה שהפכו את אופרה ווינפרי לאגדה, יסייעו גם לנו להצליח בגדול גם בלי לחכות לשיחה מאראלה.

 לקריאת הכתבה הקודמת - האיש שמאחורי המסכה: איירון מן (האמיתי) יסייע לעסק שלך לפרוץ

הכתבה עניינה אתכם? רוצים לקרוא את הכתבה הבאה בסדרה?
הירשמו לאתר וקבלו אותה ישירות לתיבת המייל!

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פיננסי המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: עולם האופרה: המפתחות של מלכת תכניות האירוח לשגשוג עסקי
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.