תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

אימון אישי ועסקי ותרומתו לעסק

23/08/2016

עסק קטן נשען בדרך כלל על כתפיו הצרות של אדם אחד, לעיתים של צמד אנשים או קבוצה קטנה. הוא נבנה לאט, לרוב בדרכים עקלקלות ולא תמיד ברורות מראש. במהלך התהליך הזה, שהוא תהליך אישי לא פחות מעסקי, אנחנו מתמודדים עם לא מעט אתגרים

לעיתים קרובות, האתגרים האלו נוצרים מתוך חסמים אישיים, חששות או מעצורים אחרים שמונעים מאיתנו להתקדם עם העסק, להביא אותו למקום שראינו בעיני רוחנו כאשר התחלנו את המסע. ליווי של מאמן אישי או עסקי יכול לסייע לא מעט לבעלי עסקים קטנים שרוצים לפתור את הבעיות האלו ולאפשר לעצמם, ובכך – לעסק שבנו, להתקדם הלאה ולצמוח. בין שלל היועצים, חברות השיווק והאסטרטגיה, מומחי הדיגיטל ושאר המדריכים, אנו מתקשים לראות לא פעם את החשיבות של אימון אחד על אחד.

במה יכול לתרום מאמן אישי? כיצד הוא משתלב כמוליך את העסק? איך זה קורה בפועל? מה ההבדל בין אימון אישי לאימון עסקי? על כך נשפוך אור במאמר זה.

אימון אישי ועסקי – קווים לדמותם

כדי להבין את החשיבות של כלי האימון לבעלי עסק קטן ולעצמאים בכלל, צריך להבין מהי מהות האימון. בניגוד לפסיכולוג שחוקר את העבר שלנו ועוזר לנו לנתח אותו על מנת לפתור בעיות, המאמן יוצר תהליך מוגדר יותר. למעשה, הוא מאמן אותנו בכדי להגיע למטרה מסוימת.

הוא לומד להכיר את הרקע שלנו, אך לא נמצא בעבר אלא שם דגש על ההווה ובעיקר על העתיד. הוא יוצר, במספר מפגשים מוגדרים מראש, תהליך פרקטי מאד שבו אנו מגיעים לתובנות לגבי ההתנהלות שלנו ומוצאים את הפתרונות בתוך עצמנו. אלו שאנו יכולים לעמוד בהם לאורך זמן.

אימון אישי נוגע במטרה אישית- לדוגמה, אם המטרה של בעל עסק היא להפסיק לפחד מהתקדמות ולהתחיל ליזום תוכניות חדשות בנוגע לעסק שלו, יתמקד האימון בהגדרת המטרה הזו, יברר איפה נמצאים הקשיים ולמה מתעוררת החרדה וילמד כיצד לפצח את המצבים שבהם מתעוררת החרדה ולהוציא אותם מהמערכת.

אימון עסקי נוגע במטרות עסקיות- הוא מסייע לבעל העסק להגיע להשגים מוגדרים, לרוב בתוך עסק שהוא כבר פעיל. במהלך אימון עסקי מתמקדים יותר במטרות העסק מאשר בחסמים האישיים של אותו אדם, אך לרוב באות לידי ביטוי גם שאלות אישיות.

כך למעשה ניתן לראות ששני סוגי האימון יכולים לתרום לבעל עסק חדש או קיים ולהוביל אותו למסלול הצלחה שבו הוא לא מרגיש מעצורים ויודע כיצד להתמודד עם שאלות.

שוקלים להשתמש באימון אישי ועסקי לעסק ומעוניינים בתכנים נוספים במיוחד לעצמאים?
הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים שיעזרו לכם בניהול העסק שלכם.

שגרת האימון ומה היא דורשת מאיתנו

כשאנחנו נכנסים לשגרת האימון אנחנו מתחייבים. התהליך מתחיל במפגש עם מאמן. לרוב מתקיימת פגישה ראשונית שבה סוקרים את המצב. בפגישה זו מקבל המאמן את הרקע על המתאמן, שומע על ההיסטוריה שלו ולומד להכיר את אופיו. זוהי פגישת סקירה שעוסקת בעבר, אך מכאן והלאה יעסוק האימון בעתיד.

הפגישות הראשונות הן לרוב פגישות של מחקר. המאמן מוביל את המתאמן למצוא מטרה מוגדרת שבה הוא רוצה להתמקד במהלך האימון. בהמשך, בכל מפגש ידונו בצעדים הבאים ויגיעו להחלטות לגבי המשך הדרך, על מנת להשיג את המטרה.

המאמן יודע לשאול שאלות שמנחות את המתאמן, נותן לו שיעורי בית ומשתמש בתרגילים שונים כדי לשקף מצב קיים ולהביא לפתרון.

לדוגמה – מתאמן שרוצה לשפר את יכולת התקשורת שלו עם לקוחות, יוכל להגדיר את המטרה הזו בתחילת הדרך. לאחר מכן, בכל פגישה, ידון עם המאמן בדרכים להפיכת התקשורת לטובה יותר.

המשימות יכולות להיות ליצור קשר עם לקוחות ולשאול אותם איפה התקשו בתקשורת עם בעל העסק, להכין תסריטי שיחה שיקלו על התקשורת או להזמין לקוח לפגישת אחד על אחד כדי לקדם את הנושא ולשפר את יכולת השיחה. המאמן יוביל את המתאמן לבדוק איפה הבעיה נמצאת אצלו, לשבור אותה לחלקים ולמצוא פתרון לכל חלק. פתרון שקיים בתוכו.

כמה טיפים לבחירת מאמן אישי או עסקי:

 • המאמן האישי או העסקי חייב להיות בעל הכשרה מתאימה. כלומר – בעל תעודה המוכיחה שלמד לימודי אימון מתקדמים במוסד מוכר.
 • כדאי לבחור מאמן שיש לו תעודה של לשכת המאמנים, אשר מאגדת ומגדירה את הסטנדרטים הדרושים ממאמנים מוסמכים.
 • צרו מלכתחילה מסגרת מחייבת – האימון חייב לקרות אחת לשבוע או שבועיים, או כל טווח זמן קבוע שאותו מגדירים מראש ומתחייבים לו.
 • השאירו לעצמכם אפשרות לדון בהמשך הדרך, לא תמיד המאמן והמתאמן משדרים על אותו כיוון ולכן חשוב להיות עם היד על הדופק.

אימון אישי ועסקי הם כלים יעילים מאד שנוגעים דווקא בנקודות הרגישות של בעל העסק, יותר מאשר בעסק עצמו.
דווקא נקודות אלו יכולות להוות מכשול גדול בדרך להצלחה ולעבודה סדירה בעסק ולכן מדובר בשירות בעל ערך.
עם זאת, חשוב להפעיל שיקול דעת ולבחור במאמנים בעלי הכשרה מתאימה, רקע נכון וניסיון מתאים באימון. ממש כמו יועץ עסקי, משווק או כל נותן שירות אחר, אנחנו חייבים לעבוד מול אדם שיכול לתת לנו את המענה שאנחנו מחפשים. אם נעשה זאת, זה יהיה תהליך מרתק, מחזק ומהנה.

מעוניינים בטיפים נוספים לניהול נכון של העסק? 
הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: אימון אישי ועסקי ותרומתו לעסק
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.