תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כל מה שצריך לדעת על קרן השתלמות לעצמאים

הכסף שלכם יכול לעבוד בשבילכם בהשקעה במגוון מסלולים בשוק ההון, הטבות מס משמעותיות ואפקט הריבית דריבית, מהם שלושת היתרונות הגדולים של קרן השתלמות לעצמאים – ואיך בוחרים אחת כזו?

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב, הקליקו לפרטים >>

עצמאים או שכירים, כולם מדברים על קרן השתלמות, אותה תוכנית חיסכון לטווח בינוני שמאפשרת לנו לחסוך לכל מטרה ולמשוך את הכספים לאחר שש שנים מבלי לשלם מס על הרווחים; או כבר לאחר שלוש שנים, אם הכסף מיועד למטרת לימודים והשתלמויות.

מדובר במנגנון פשוט ורווחי להפליא, במסגרתו התשואה שנוצרת מניבה תשואה נוספת, שמושקעת חזרה ומייצרת תשואה נוספת, שגם היא מושקעת ומייצרת תשואה נוספת וכך הלאה.

קראו עוד במגזין:

במידה ואתם שכירים, פתיחת קרן השתלמות נתונה לשיקול דעתו של המעסיק שלכם ולרוב היא חלק ממשא ומתן על תנאי השכר. לעומת זאת, כל עצמאי יכול לפתוח קרן השתלמות לעצמאים וליהנות מיתרונותיה הרבים. לפניכם שלושת היתרונות הגדולים ביותר: 

הטבות מס משמעותיות

הפקדה לקרן השתלמות לעצמאים מאפשרת לכם ליהנות משתי הטבות משמעותיות:

 • הטבה במועד ההפקדה - הקטנת תשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי: הפקדה לקרן השתלמות מעניקה הטבת ניכוי, שעשויה להפחית את גובה המס שצריך לשלם למס הכנסה וביטוח לאומי. במסגרת הטבה זו, ניתן להפקיד עד 4.5% מההכנסה השנתית החייבת ועד לתקרה שעומדת נכון לינואר 2022 על 270,000 ₪. הפקדות אלו יחשבו כהוצאה מוכרת - הוצאה שאפשר להזדכות עליה לצורך הקטנת תשלומי המס, לעיתים באלפי שקלים.  

לשם המחשה, אם ההכנסה השנתית החייבת היא בגובה 270,000 ₪, ניתן להפקיד 4.5% שייחשבו כהוצאה מוכרת, כלומר 12,150 ₪ בשנה. בהנחה שגובה מדרגת המס השולי ברמת הכנסה זו עומד על 35%, סכום ההטבה יעמוד על 4,252 ₪ בשנה. המשמעות: במסגרת תרחיש זה המדינה למעשה מחזירה לנו יותר משליש מהסכום המקורי שהפקדנו לקרן ההשתלמות.

מגוון מסלולי השקעה לבחירה

בדומה לאפיקים מנוהלים אחרים (דוגמת כספי הפנסיה שלנו), גם קרן ההשתלמות היא אפיק השקעה מנוהל, המושקע באחד ממגוון מסלולי השקעה לבחירה: ממסלולים שבהם רמת הסיכון נחשבת לנמוכה יותר דוגמת מסלולי אג"ח, עד מסלולים שבהם פוטנציאל התשואה ורמת הסיכון גבוהה יותר, דוגמת מסלולים מנייתיים מסוגים שונים. ניתן לבחור במסלול המתאים ביותר בשבילכם ולעבור ללא הגבלה בין מסלול למסלול.

עדיין לא הצטרפתם לקרן ההשתלמות של מיטב? זה הזמן >>

poll questionהאם יש לך קרן השתלמות?

האפקט שגורם לכסף לעבוד יותר

כעצמאים, אתם לבטח עובדים קשה בשביל הכסף. הגיע הזמן שגם הוא יעבוד קשה בשבילכם, והדרך לשם עוברת דרך אפקט הריבית דריבית. מדובר במנגנון פשוט ורווחי להפליא, במסגרתו התשואה שנוצרת מניבה תשואה נוספת, שמושקעת חזרה ומייצרת תשואה נוספת, שגם היא מושקעת ומייצרת תשואה נוספת וכך הלאה.

בזכות אפקט הריבית המצטברת, ככל שהתשואה שמניבה קרן ההשתלמות גבוהה יותר וככל שהכסף מושקע לזמן ארוך יותר, כך הרווחים עשויים לגדול.

כיצד בוחרים קרן השתלמות לעצמאים?

מכיוון שהכספי החיסכון מושקעים באחד מתוך מגוון מסלולים לבחירה, חשוב לבחור בית השקעות בעל ניסיון מוכח בניהול השקעות. קריטריון חשוב נוסף בבחירה הוא מגוון מסלולי ההשקעה העומד לרשותכם, והביצועים של מסלולים אלו לאורך זמן. לצד תשואות  המסלולים, חשוב לא פחות לבדוק את גובה דמי הניהול ולוודא שאתם לא משלמים יותר ממה שצריך: על פי החוק, דמי הניהול המקסימליים בקרן השתלמות עומדים על 2% מהצבירה. לעומת זאת, קרן ההשתלמות של מיטב מאפשרת לכם ליהנות מדמי ניהול בגובה 0.7% מהצבירה בלבד – כשליש וקצת מדמי הניהול המרביים. ככל שסכום ומשך החיסכון גדלים, הבדל שעשוי להיות משמעותי.

כיצד פותחים קרן השתלמות לעצמאים? כל שצריך הוא למלא טופס דיגיטלי קצר – ולהתחיל ליהנות מכל היתרונות שיש לקרן ההשתלמות להציע לכם.

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב, הקליקו לפרטים >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  שלום
  אני כרגע מובטל שמקבל דמי אבטלה ולוקחים מס מזה ולכשאסיים את האבטלה אני אקבל פנסיה שממנה לוקחים מס הכנסה .
  האם אוכל להפקיד לקרן השתלמות קיימת מהעבר תשלומים חודשיים ומה התקרה החטדשית/שנתית שאוכל להעביר לאטתה רופה שהיא דרך אגב נזילה

  • לפני 1 שנים

   שלום רחמים,
   הפקדה לקרן השתלמות במעמד שכיר יכולה להתבצע אך ורק באמצעות המעסיק, תוך ניכוי סכום חודשי ע"ח העובד והפקדה ע"ח המעביד, לא תוכל לבצע אליה הפקדות באופן עצמאי.

 • לפני 2 שנים

  אם הכל כל כך טוב ויפה ומבטיח כמו שמופיע בכתבה, איך זה שקרנות ההשתלמות שלי בשנה האחרונה הראו תשואות שליליות ???????????
  יש לי הוראות קבע לשתי קרנות במיטב דש האמורותאם כך לגדול בהתמדה. והנה בהצצה אחרונה לפני ימים ספורים "גיליתי" שלא רק שלא גדלו, הם הצטמצמו ! (אני לא מחשיבה את הכסף שמשכתי מאחת הקרנות ).

  • לפני 2 שנים

   אלון

 • לפני 2 שנים

  יש לי תוכנית חיסכון ואני רוצה לקחת הלוואה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כל מה שצריך לדעת על קרן השתלמות לעצמאים
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.