תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

גם אתם קיבלתם מרואה החשבון שלכם תזכורת להפקיד לפנסיה עד סוף השנה?

22/12/2020

על אף שבישראל קיימת חובת הפקדה לפנסיה, עצמאים רבים נמנעים מביצוע ההפקדות ופוגעים בביטחון הכלכלי שלהם. המחשבות על העתיד עוד לא שכנעו אתכם? שימו לב להטבות המס שתקבלו אם תתחילו להפריש לפנסיה

סוף השנה הוא מועד מצוין להתחיל לחסוך לפנסיה כעצמאים, אולי אפילו להגדיל את ההפקדות הקיימות. אם אתם עצמאים, לבטח שמעתם שהחל משנת 2017 חלה עליכם חובת הפקדה לפנסיה, עם קנסות שנתיים בסך של 500 ש"ח למי שלא יפרישו את המינימום הנדרש. 

עם זאת, הקנס אינו העניין המרכזי כאן: אם לא תצברו חיסכון פנסיוני, אתם עלולים למצוא את עצמכם [לא מובן], במצב לא נעים בגיל מבוגר שבו כבר הייתם אמורים לפרוש מהעבודה. נכון, לא קל לשים כסף בצד למטרות חיסכון בכל חודש, בטח שלא כסף שמיועד לטווח ארוך ואסור לגעת בו במשך שנים, אבל זה בדיוק מה שכדאי לעשות בהקדם האפשרי.

להצטרפות לקרן הפנסיה לעצמאים של מיטב דש, לחצו>>

גובה ההטבות עשוי להשתנות מעצמאי לעצמאי, בהתאם לגובה ההכנסות וההפרשות והנתונים האישיים של כל עובד. עם זאת, באופן כללי מנגנון ההטבות פועל כך: כל עצמאי רשאי להפקיד לפנסיה עד שיעור של 16.5% מהכנסותיו, עד גובה תקרות ההפקדה ולקבל הטבות מס

לא להסתפק במינימום ההפקדה

כדי להקל עליכם ולעודד אתכם לחסוך, המדינה העניקה שורה של הטבות לחוסכי הפנסיה העצמאיים. בואו נבדוק מהן ההטבות? רגע לפני כן, בהחלט כדאי לברר: כמה בדיוק אתם צריכים להפקיד? מהו מינימום ההפקדה?

המנגנון שנקבע כולל שתי מדרגות:

 1. בסכום של עד מחצית השכר הממוצע במשק (כ-5,275 ₪ בחודש), תידרשו להפקיד בשיעור של 4.45% מהכנסתכם.
 2. מעל מחצית השכר הממוצע במשק ועד לשכר הממוצע עצמו (10,551 ש"ח) - תידרשו להפקיד בשיעור של 12.55% מהכנסתכם. 

לשם המחשה, עובד עצמאי שמרוויח 15 אלף ש"ח בחודש צריך לבצע הפקדת מינימום חודשית שמחושבת לפי 235 ש"ח למדרגה הראשונה ו-662 ש"ח למדרגה השנייה. כלומר, הפקדה כוללת בסך 897 ש"ח בחודש. 

עצמאים רבים מסתפקים ברף המינימום הזה של ההפקדות לפנסיה, מאחר שקשה להם להפריש יותר מכך. זה מובן והגיוני, על אחת כמה וכמה בעיצומו של משבר בריאותי וכלכלי עולמי. עם זאת, כדאי שתדעו כי הטבות המס שמעניקה המדינה ניתנות גם על החלק שמעל לאותו רף מינימום, עד לתקרת ההפקדה. לכן, מומלץ להפקיד יותר מהמינימום הנדרש. 

poll questionעצמאי/ת, האם אתם מפקידים לפנסיה?

הטבות זיכוי וניכוי – למה זה משתלם?

איך זה עובד? גובה ההטבות עשוי להשתנות מעצמאי לעצמאי, בהתאם לגובה ההכנסות וההפרשות והנתונים האישיים של כל עובד. עם זאת, באופן כללי מנגנון ההטבות לעצמאים פועל כך: כל עובד עצמאי רשאי להפקיד לפנסיה עד שיעור של 16.5% מהכנסותיו, עד גובה תקרות ההפקדה - ולקבל הטבות מס משני סוגים עיקריים:

 1. זיכוי מס - קבלת החזרת כספי מהמס ששולם בפועל.
 2. ניכוי מס - הקטנה ההכנסה המחויבת במס. 

עצמאים יקבלו הטבה בשיעור של 5.5% לזיכוי מס ושיעור של 11% לניכוי מס. כל עצמאי יכול להפקיד עד שיעור של 3.5% נוספים מהכנסתו (ועד תקרת הכנסה חודשית של 2.5 פעמים השכר הממוצע במשק) ולרכוש כיסוי ביטוחי לאובדן כושר עבודה. אם ינצל העצמאי גם את הטבת המס הזו, יוכרו לו 16% מההכנסה החייבת במקום 16.5%. 

קראו עוד במגזין:

 

 

נמחיש בדוגמא: אם את או אתה, עצמאים שמרוויחים 10,000 ש"ח בחודש, תוכלו להפקיד לפנסיה 1,650 ש"ח בחודש ולקבל זיכוי של 550 ש"ח וניכוי של 1,100 ש"ח. מאחר שהטבת המס לזיכוי היא בגובה 35%, תקבלו במקרה זה הטבת מס בסך 193 ש"ח. הטבת הניכוי, לעומת זאת, נגזרת מגובה המס השולי של העצמאי, מה שאומר שלא תשלמו 20% מס על סכום של 1,100 ש"ח ותזכו בהטבת מס בסך 220 ש"ח.

לסיכום, משתלם לבצע הפרשות כמוזכר לעיל, מאחר והמדינה  מעודדת כל עצמאי להפריש סכום של 1,650 ₪ לפנסיה מדי חודש לחיסכון הפנסיוני שלו – ומחזירה לו  413 ש"ח באמצעות מס הכנסה.  

להצטרפות לקרן הפנסיה לעצמאים של מיטב דש, לחצו>>

אין לראות באמור ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים לכל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 11 חודשים

  אני נעזרת ברייזאפ, שזה כלי נהדר להתנהלות כלכלית. זה מאד עוזר להבין על מה אני מבזבזת כמה. "לעלות" על הוצאות שלא ידעתי שאני מוציאה עליהן, כמו עמלת כרטיס אשראי למשל. עוזר לי להבין איפה אני יכולה להוריד ואיפה לא. למשל- הוצאתי 800 שקל החודש על אוכל בחוץ? עדיף שאשתדל לבשל יותר בבית וכו'. ככה אני מצליחה לחסוך הרבה יותר ממה שחסכתי בעבר, יש שם גם המון טיפים וזה ממש נחמד... בקיצר 45 שקל בחודש שאני משלמת ששוים הרבההה יותר. אגב מי שרוצה לנסות יש הטבה של חבר מביא חבר- חודשיים ניסיון חינם
  https://riseup-friends.link/cmr?icrc=Jt1dkj92y ממליצה בחום!

 • לפני 2 שנים

  איך אני מבצעת טכנית את ההפקדה? לאיזה מספר חשבון? איך אני. קבלת אסמכתא על כך שהפקדתי?

  • לפני 2 שנים

   שלום שירי,

   פרטי חשבון הבנק להפקדה בהעברה בנקאית זמינים באזור האישי שלך באתר מיטב דש - https://customers.meitavdash.co.il/v2/login/loginAmit יש לבחור מהתפריט שמימין ב-"הנחיות להפקדה".

 • לפני 2 שנים

  איך יוצרים קשר כדי להפקיד כסף בקרן השתלמות

 • לפני 3 שנים

  שלום, אני הפקדתי השנה כל חודש 250 ש"ח עבורי ועבור אשתי לכל אחד בנפרד, שנינו עצמאים.
  כמה כדאי לי להפקיד עד סוף שנה במקס', אם ההכנסות שלי סביב 100,000 ושלה סביב 35000?

  אשמח להבין את החישוב

  תודה רבה!

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: גם אתם קיבלתם מרואה החשבון שלכם תזכורת להפקיד לפנסיה עד סוף השנה?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.