תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

מדריך מקוצר: חוק פנסיה חובה לעצמאים

23/12/2018

עצמאים? אין לכם רגע לנשום ובטח שלא כסף לבזבז על הפקדות חודשיות? כדאי שתמשיכו לקרוא. חבל לפספס הטבות מס וגם לספוג קנסות

זוכרים את הרגע שבו החלטתם להיות עצמאים? בין אם זה קרה לכם כאנשים צעירים מאוד, מיד לאחר שחרורכם מהצבא, ובין אם משבר גיל ה-40 דחף אתכם לשנות סטאטוס, זה לא באמת משנה. בשני המקרים קיבלתם החלטה אמיצה, והלכתם על זה. החלטתם שתייצרו בעצמכם את ההכנסה השוטפת ותהיו הבוסים של עצמכם.

כדי למנוע מצב בו עצמאים מחליטים לא להפריש לפנסיה, קבעה המדינה סנקציה: עצמאי שלא יפריש בהתאם לחוק פנסיה חובה לעצמאים, צפוי לקנס שנתי בסך 500 שקל

כל אחד, עצמאי או שכיר, חולם "לעשות את המכה" שתסדר אותו ואת בני משפחתו להמשך חייו. חלומות זה יפה וחשוב, אבל אם נהיה ריאליים רק מעטים יגשימו את החלום, בעוד כל האחרים, הרוב הגדול, צפויים לעמוד בפני שגרת התמודדויות ואתגרים, ביניהם גם התכנון הפנסיוני.

בניגוד לעובד השכיר, שזוכה להשתתפות המעסיק בהפרשות החודשיות לפנסיה, העצמאי נושא לבד בנטל ההפרשה הזו, בנוסף כמובן לתשלום המסים.

בשנה שעברה (2017) נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה לעצמאים*, שמחייב כל עוסק עצמאי להפריש כספים לפנסיה. מטרת החוק היא להבטיח למגזר העצמאים רשת ביטחון סוציאלית כלשהי, גם אם לא הדוקה ותפורה היטב כמו רשת הביטחון של העובדים השכירים. המדינה ביקשה למנוע מצב שבו מאות אלפי עצמאים בישראל נאלצים, בזקנתם, להסתמך אך ורק על קצבאות הזקנה של המוסד לביטוח לאומי.  

אני רוצה להצטרף לקרן פנסיה לעצמאים 

בואו נברר, בסדרה קצרה של שאלות ותשובות, מה אומר חוק פנסיה חובה לעצמאים, מה מטרותיו ואיך כדאי לכם להתנהל מולו.

מי צריך להפריש לפנסיה - וכמה? כל עצמאי (עוסק פטור, או עוסק מורשה)  מחויב להפקיד כספים לפנסיה – קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל - בהתאם להכנסותיו.

האם ההפרשה לפנסיה כוללת גם מרכיב ביטוחי של אובדן כושר עבודה? התשובה תלויה במוצר הפנסיוני אליו תבחרו להצטרף, כעצמאים. לכן, רצוי להתייעץ עם בעל מקצוע לפני קבלת החלטה.

זכרו: הכיסוי הביטוחי לאובדן כושר עבודה עשוי להיות קריטי לכם כעצמאים, בעיקר אם אתם לב העסק. במקרים כאלה, פגיעה בכושר העבודה שלכם עלולה לחסל את העסק  ולגרום פגיעה כלכלית קשה בכם ובמשפחתכם.

למידע נוסף על קרן פנסיה לעצמאים לחצו כאן

כמה צריך להפריש? על הכנסה בגובה של עד מחצית השכר הממוצע במשק  (4,953 שקל, נכון ל-2018), יש להפקיד 4.45%. עבור הכנסה מעל מחצית השכר הממוצע במשק ועד גובה השכר הממוצע במשק (9,906  שקל), יש להפקיד 12.55%.

בנוגע להכנסה שמעל השכר הממוצע במשק, אין חובת הפקדה.

קראו עוד במגזין:

 

מה בנוגע לתשלום דמי ניהול? החברה שבה תבחרו לנהל את החיסכון הפנסיוני שלכם תגבה דמי ניהול, המהווים נתח שעשוי להיות בעל השפעה ניכרת על החיסכון שתצברו במשך השנים. לכן, כדי שתבחרו בדמי ניהול נמוכים יחסית. רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, במשרד האוצר, בחרה באמצעות מכרז בקרנות פנסיה נבחרות, כאשר קרן הפנסיה של מיטב דש היא קרן הפנסיה הנבחרת הגדולה בישראל**. כעת, גם אתם יכולים להצטרף לקרן הפנסיה במהירות ובקלות.

אפשר דוגמא? בבקשה. שירה, מעצבת גרפית בת 32 מהרצליה, יצאה לעצמאות לאחר שעבדה בחברה גדולה. הכנסתה בחודשים הראשונים לעצמאותה היא כ-4,500 שקל (שירה כמובן מאוד מקווה שהכנסה זו תגדל בהמשך). חובת ההפקדה המקסימלית, בהתאם לרמת השכר של שירה, היא 204.75 ₪.

לעומת זאת אורי, מהנדס חשמל מהרצליה שעובד כחשמלאי, נהנה מהכנסה הגבוהה מהשכר הממוצע במשק. חובת ההפקדה המקסימלית על פי החוק עבורו היא 846.96 ₪. 

כמובן, גם לשירה וגם לאורי מומלץ לשקול להגדיל את ההפקדות להסדר הפנסיוני, כדי לשפר את רשת הביטחון שייצרו לעצמם לקראת גיל הפרישה מהעבודה.

poll questionהאם יש לכם קרן פנסיה?

האם יש הטבות נוספות? כדי להקל בעומס התשלומים שיוצרת חובת ההפקדה לפנסיה על העצמאים, החליטה המדינה להפחית את דמי הביטוח הלאומי לעצמאים בעלי הכנסה נמוכה. כמו כן, אחוז ההפקדה המרבי המזכה בהטבת מס הכנסה בהפקדה לקרן פנסיה עלה מ-16% ל-16.5%, בתנאי שהטבת המס לא נוצלה לרכישת ביטוח לאובדן כושר עבודה. 

האם כדאי להפריש מעבר למינימום? כספי הפנסיה מהווים את מקור ההכנסה העיקרי לאחר הפרישה מעבודה. בנוסף לכך, מדובר בחיסכון  לטווח ארוך שמזכה את החוסכים בהטבות מס ובהקלות נוספות.

חוק פנסיה חובה לעצמאים דורש הפקדות של סכומים קטנים יחסית. אולם, אם ברצונכם לשמור על רמת חיים דומה לזו שהורגלתם אליה גם לאחר הפרישה לגמלאות, רצוי לשקול הפרשה גדולה יותר מהמינימום הקבוע בחוק וכך, על הדרך, גם לנצל את מלוא הטבת המס.

מה יקרה אם לא אפקיד כספים לפנסיה כעצמאי? כדי למנוע מצב שבו עצמאים רבים עושים דין לעצמם ומחליטים לא להפריש לפנסיה, קבעה המדינה סנקציה: עצמאי שלא יפריש בהתאם לחוק פנסיה חובה לעצמאים, צפוי לקנס שנתי בסך 500 שקל.

להצטרפות לקרן פנסיה לעצמאים - לחצו כאן

*חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום המדיניות הכלכלית לשנות התקציב 2017 ו-2018), תשע"ז-2016. ** איילון מיטב פנסיה מקיפה הינה בעלת היקף הנכסים המנוהל הגדול ביותר מבין קרנות הפנסיה הנבחרות על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון בהליך קביעת קרנות פנסיה נבחרות שתוצאותיו פורסמו ביום 14.10.18 וזאת נכון ליום 30.09.18. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: מדריך מקוצר: חוק פנסיה חובה לעצמאים
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.