תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

האוצר של עליבאבא: איך הפך המורה לאנגלית לאחד מעשירי תבל?

מדורים:
29/06/2016

מהם סודות ההצלחה של האנשים המצליחים בעולם? והפעם הסיפור על ג'ק מא - מייסד ענקית המסחר עליבאבא, שנכשל פעם אחר פעם והרוויח 12 דולר בחודש. מה הוא עשה כדי לחולל מהפך בחייו, ומה אפשר ללמוד ממנו?

"אם לא אהיה מיליונר עד גיל 35, תהרגו אותי". ג'ק מא

עד שנות ה- 30 לחייו, האיש הסיני קטן הממדים נכשל פעם אחר פעם. הוא נכשל בבחינות הכניסה ללימודי הוראת אנגלית פעמיים, במדינה שבה כישלון בבחינות היא בושה עבור האדם ועבור משפחתו. הוא ניסה להתקבל לעבודה בלא פחות מ- 30 חברות שונות, ונדחה שוב ושוב. אפילו שכבר נחל הצלחה והקים חברה שכונתה "דפי הזהב של סין", הוא איבד כעבור שנה את השליטה בה לטובת הממשל הסיני.

אז איך למרות כל הסטירות שחטף, המורה מהעיר האנגזו הסינית שהרוויח 12 דולר בחודש, שינה את הדרך בה אנשים סוחרים והפך לאחד מהאנשים העשירים בעולם?

"סומסום היפתח": זיהוי הזדמנויות חדשות

כבר מגיל צעיר הלך ג'ק מא אחרי התשוקה שלו: לדבר אנגלית. בגיל 11, כאשר הוא יודע להגיד באנגלית רק את המילים "שלום", "בוקר טוב" ו"שב", רכב מא באופניו לבית מלון בעיר בו שכנו תיירים, פשוט כדי לדבר איתם באנגלית. מאז, במשך 9 שנים, הוא הגיע למלון מידי בוקר, וערך לתיירים סיורים בחינם כדי לתרגל את האנגלית שלו. מא מעיד שהשנים האלה היו משמעותיות ביותר עבורו, כי הן הפכו אותו ליותר גלובלי מרוב הסינים ופתחו עבורו את השער להזדמנויות חדשות.

אחת ההזדמנויות ששינו את חייו התגלתה בסיאטל, בעת ביקור חתנו של מורה אמריקאי שלימד בהאנגזו. באותו ביקור בשנת 1995 הוא נחשף לפלא האינטרנט ונגע לראשונה בחייו במחשב. אחרי שהקים דף אינטרנט לסוכנות התרגום שהקים וקיבל כעבור שעות ספורות 5 מיילים, הוא החליט ש"צריך לעשות משהו עם האינטרנט הזה". במרוצת השנים, ה"משהו הזה" הפך למכונת מסחר אלקטרוני משומנת, בשווי 168 מיליארד דולר.

התובנה העסקית: התחרות הצפופה בשוק מקשה על בעלי עסקים רבים לצוף מעל המים. התחרות הגבוהה על כל משרה הקשתה גם על ג'ק מא להתקבל בתחילת דרכו לאינספור משרות. אחת הדרכים לבלוט היא לאמץ חידושים הנהוגים בתחום שלכם (או אפילו לאמץ חידושים מתחומים אחרים). בצורה הזו בדיוק רתם מא את האינטרנט שנחשב בזמנו לחדשני, כדי לשנות את הדרך בה אנשים סוחרים.

אחת הדרכים להתעדכן בחידושים היא להשתתף בהשתלמויות מקצועיות. אפשר גם להתעדכן במגמות חדשות בלי לקום מהכיסא, באמצעות למידה מהמומחים המובילים בתחומכם. מאחר וחידושים רבים מגיעים אלינו מחו"ל, מומלץ לעקוב אחר אתרים בינלאומיים בתחום, לזהות מגמות חדשות ולשקול דרכים לשלבן בפעילות העסקית שלכם כדי לייצר בולטות.

התמודדות עם כישלון

"ויתור הוא הכישלון הגדול ביותר".
ג'ק מא

האנגלית של מא אמנם התחדדה בעקבות המפגש התכוף עם התיירים, אך בבחינות הקבלה ללימודי אנגלית באוניברסיטה שבעיר מגוריו הוא נכשל פעמיים, בגלל הקושי שלו במתמטיקה. וכאילו זה לא מספיק, פעם אחר פעם גם ניסיונותיו למצוא עבודה עלו בתוהו.

כישלונות אלה יכלו לשבור אותו, אך במקום זאת מא עבר לבסוף בהצלחה את הבחינות במכללה ללימודי הוראה, הצטיין והפך לאחד המורים האהובים. לצד זאת, המסלול התעסוקתי שלא הצליח להמריא כשכיר, הוביל אותו להקמת סוכנות תרגום משלו – בעקבותיה נסע לסיאטל ונחשף לאינטרנט ששינה את מסלול חייו. כל אלה לא היו מתאפשרים ללא היכולת של מא להתמודד עם הכישלון ולצמוח ממנו.

התובנה העסקית: מייקל ג'ורדן אמר פעם: "החטאתי מעל 9000 זריקות בקריירה שלי. הפסדתי כמעט 300 משחקים. ב 26 הזדמנויות סמכו עלי לקחת את הזריקה המכרעת במשחק... ופספסתי. נכשלתי שוב ושוב ושוב בחיי, וזו בדיוק הסיבה שהצלחתי".

לפעמים היכולת להצליח תלויה ביכולת שלנו להתמודד עם הכישלונות שבדרך. ולכן, צורבים ככל שיהיו, הנה כמה דרכים להתמודד עם כישלונות בדרך להצלחה הנכספת:

 • לקחת אחריות – כשהתוצאות לא טובות, הנטייה הטבעית היא להאשים אחרים. דווקא לקיחת אחריות על הכישלונות שלנו ברגעים הכי פחות נעימים, היא זו שתסייע לנו ללמוד מה צריך לעשות אחרת, כדי שהמאמצים יישאו פרי בעתיד.
 • ניתוח הכישלון – יאפשר לנו לנהוג בצורה חכמה יותר בפעמים הבאות באמצעות שאילת שאלות נכונות, כגון: מה עשינו טוב? אילו טעויות ביצענו? מהן המסקנות שאפשר לגזור להמשך?
 • לנסות, לנסות, לנסות – היכולת להתמיד ולא לוותר, תוך למידה מהתנסויות קודמות, תקדם אותנו עוד צעד (ועוד אחד) אל עבר היעד הנכסף.

חיפוש האוצר שמתחת לאף

"כולם מכירים את הסיפור של עליבאבא. אדם צעיר שמוכן לעזור לאחרים". ג'ק מא
את ההיכרות שלו עם עולם האינטרנט תיעל מא להקמת "דפי זהב הסינית". למרות שהוא נאלץ להיפרד ממנה תוך זמן קצר לטובת הממשל הסיני, השימוש בטכנולוגיית האינטרנט הוביל אותו ליצירת הדבר הגדול הבא, שעתיד לשנות את עולם המסחר האלקטרוני: ב- 21 לפברואר 1999 הוא הקים את חברת עליבאבא, שבאופן דומה לסיפור האגדה, הוקמה כדי לסייע לאחרים – במקרה הזה לבעלי עסקים מקומיים במציאת לקוחות בארצות אחרות. בהמשך הדרך, הקימה חברת עליבאבא אתר שמתמקד במכירות לצרכנים. כיום 80% מהקניות המקוונות בסין נעשות דרך אתרי קבוצת עליבאבא, ששוויה נאמד בכ- 168 מיליארד דולר.

התובנה העסקית: בספר "האלכימאי" של פאולו קואלו, יוצא הגיבור למסע בקצה השני של העולם לחיפוש אחר אוצר, שהיה חבוי כל אותו הזמן מתחת לאף שלו. באופן דומה, לפעמים הנכסים הגדולים ביותר של העסק נמצאים מתחת לאף שלנו, בדמות הכישורים והניסיון שצברנו לאורך השנים.

כך למשל ההצלחה של ג'ק מא וחברת עליבאבא מבוססת במידה רבה על צמתים בחייו של מא: על לימודי האנגלית והחשיפה לתרבויות חדשות, על הכרת טכנולוגיית האינטרנט והטמעתה בדפי זהב הסינית ועל הדבקות שלו במטרה למרות כל המכשולים שבדרך. באופן דומה, גם אנחנו יכולים למפות את החזקות והכישורים שרכשנו לאורך השנים, ואשר יכולים לתרום לפעילות העסקית. כך למשל בעל עסק שהיה מטפל בעברו וכיום עוסק בשיווק, יכול להתמקד בייעוץ שיווקי למטפלים.

לסיכום, מומלץ לערוך רשימת חזקות אישיות ולבחון דרכים לבטא אותן בפעילות העסקית כדי למקסם תוצאות. בעל עסק יצירתי יכול למשל לחשוב על דרכים יצירתיות להציג את עצמו במפגשי נטוורקינג כדי למשוך תשומת לב. אדם טכנולוגי שאוהב חידושים יכול לבחון דרכים לשילובה בפעילות העסקית שלו (ממש כפי שג'ק מא עשה).

ניהול העסק כרוך באתגרים רבים – ולכן השאלה היא לא האם נתמודד עם קשיים, אלא כיצד נצלח אותם. הסיפור של ג'ק מא ממחיש מהו הפרס שעשוי לחכות לנו בהמשך הדרך.

לקריאת הכתבה הקודמת - האיש שמאחורי המסכה: איירון מן (האמיתי) יסייע לעסק שלך לפרוץ

הכתבה עניינה אתכם? רוצים לקרוא את הכתבה הבאה בסדרה?
הירשמו לאתר וקבלו אותה ישירות לתיבת המייל!

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: האוצר של עליבאבא: איך הפך המורה לאנגלית לאחד מעשירי תבל?
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.