תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

אז מה הילד יהיה? עו"ד, רופא או מנהל צי רובוטים?

איך תסייעו לילדיכם להיערך בצורה טובה למקצועות העתיד? * ומה יהיה המפתח להצלחה ויציבות בשוק העבודה העתידי?

איך תיראה המציאות העתידנית בעולם התעסוקה? סטודנט שנכנס לאקדמיה היום אמור לקבל החלטות משמעותיות שיעצבו את הקריירה שלו בהמשך חייו, אבל איך הוא אמור לדעת אילו מקצועות יעצבו את שוק העבודה בעוד 10, 20 ואפילו 30 שנה מהיום? ואיך אתם ההורים תוכלו לסייע לו להיערך לכך?

כולנו מכירים את הטענה שבעתיד רובוטים ישלטו בשוק העבודה ויהפכו אותנו למיותרים. למה להשקיע בעובד, אם רובוט יכול לעבוד 24/7 מבלי להתלונן על התנאים?

רובוטים ישתלטו על שוק העבודה?

כולנו מכירים את הטענה שבעתיד הלא רחוק רובוטים ישלטו בשוק העבודה ויהפכו אותנו, העובדים, למיותרים. למה להשקיע בעובד, אם רובוט יכול לעבוד 24/7 מבלי להתלונן על התנאים? האם זה העתיד שמצפה לנו? ובכן, לא בדיוק. לאורך ההיסטוריה, נוצרו טכנולוגיות שייתרו את הצורך בעבודה ידנית. אבל התברר כי מהפכות טכנולוגיות דווקא מייצרות יותר מקומות עבודה חדשים, לרוב כאלה שלא היו קיימים לפני כן.

אוטומציה אכן מייתרת משימות ותפקידים סיזיפיים במקומות העבודה, אך גם מייצרת הזדמנות לעובדים להתמקד ולהקדיש את זמנם לאפיקים פרודוקטיביים ויצירתיים יותר.

המשרות החלומיות של 2035?

אילו מקצועות או מאפיינים מקצועיים יגדילו את סיכוי ילדיכם למצוא עבודה בעתיד? אפשר רק לנחש. אבל דבר אחד ברור: ההתפתחות המואצת מייצרת שוק תעסוקה ענקי, שממשיך להתרחב מבחינת עושר התפקידים שהוא מייצר. להלן 5 דוגמאות:

1. טכנאי/ת בתים חכמים: תחום האינטרנט של הדברים (IoT), שפירושו כי חפצים סביבנו יהיו מחוברים לאינטרנט ובאמצעותו אלה לאלה, מייצר כבר היום שוק מתפתח של בתים חכמים, שמאפשרים לבעליהם לשלוט בפונקציות שונות בבית ישירות מהסמארטפון, או באמצעות פקודות קוליות. בעתיד הבתים והמשרדים יהפכו למתחמים חכמים. כמו שהיום אנחנו רגילים להתקשר לאינסטלטור, או חשמלאי, בעתיד נקרא לטכנאי בתים חכמים שיסייע לנו בהתמודדות עם תקלות.

2. מנהל/ת תחום Voice: שוק העוזרים הדיגיטליים החכמים (כגון אלקסה של אמזון, גוגל הום, סירי של אפל) נמצא בנקודת רתיחה. גופי הטכנולוגיה הגדולים מתחרים על תחום שלהערכת אנליסטים ייעשה מרכזי בחיינו המקצועיים והאישיים. ההערכות הן שעד שנת 2020 כ- 50% מהחיפושים עבור מידע ברשת יבוצעו באמצעות חיפוש קולי. המשמעות: ארגונים יצטרכו לייצר לעצמם זהות קולית ((Audibility, במטרה להנגיש את השירותים שלהם עבור הלקוחות ולסייע להם לתקשר עם הארגון בצורה קלה וידידותית.

קראו עוד במגזין:

 

 

3. מנהל/ת רשת חברתית פנים ארגונית: כבר היום, העבודה הפנים ארגונית שואבת השראה מהרשתות החברתיות. נדמה שארגונים "שכחו" שתיבת הדוא"ל שלנו בעבודה לא נועדה להחליף את התקשורת הבינאישית. לכן, תפקידו של "מנהל קהילות פנים ארגוני" הוא לנהל תקשורת ישירה בין עובדים, בעיקר כשמדובר בקבוצות עבודה שיתקשרו דרך מערכות חברתיות בתוך הארגון. סטארטאפים משתמשים בפלטפורמות כאלה כבר כיום ובעתיד נראה ארגונים גדולים יותר מאמצים כלים דומים.

4. מנהל/ת רובוטיקה: המרכזים הלוגיסטיים של אמזון ידועים, בין היתר, בשימוש נרחב ברובוטים שמעבירים מוצרים, חבילות וציוד ביעילות רבה. בעתיד, נראה הרבה יותר רובוטים, שינועו ברחבי המשרד/מפעל ויבצעו משימות מגוונות. לכן, כל ארגון יצטרך להעסיק גורם שינהל את צי הרובוטים שלו מבחינת תפעול, פתרון תקלות, תחזוקה ועוד.

5. מנהל/ת צי כלי רכב אוטונומיים: ההתעוררות בתחום היא עובדה קיימת, עם נוכחות מסיבית של ענקיות טכנולוגיה (כגון טסלה, אובר), כמו גם של רבות מיצרניות רכב מסורתיות. מנכ"ל יצרנית מכוניות גדולה העריך לאחרונה, כי המודל העסקי של החברה ישתנה, כיוון שצרכנים כבר לא ירכשו מכוניות אלא ישכירו שירותי הסעות דרך אפליקציה, במודל דומה לזה של אובר. אם זה יקרה, ייווצר צורך בגורם שינהל את פעילות הרכבים הללו, עבור החברות (ניידות של עובדים ומנהלים), או בהיבט העירוני (במנגנונים שיחליפו את תחנות המוניות של היום).

תלמידים נצחיים

ניתן להעריך כי למידה מתמשכת תהיה מפתח חשוב להצלחה והבטחת תעסוקה בשוק העבודה העתידי. כך קובע דו"ח חדש של הפורום הכלכלי העולמי (WEF)*. גם המעסיקים יצטרכו לשנות גישה ולהשקיע יותר זמן ומשאבים בהכשרה קבועה של כוח העבודה ובפיתוח הון אנושי. דווקא היכולות האנושיות, שסובבות סביב מה שהרובוטים עדיין לא יודעים לעשות, יעניקו לנו את ההזדמנויות המעניינות והמרגשות ביותר בשוק העבודה העתידי, בתנאי שנדע להתעדכן, להשתפר וללמוד ללא הפסקה.  

poll questionאיך אתם מחנכים את הילדים שלכם להתנהלות כלכלית חכמה?

העתיד מתחיל בתכנון פיננסי

אסור לנו, כהורים, להרשות שילדינו יגיעו אל העתיד לא מצוידים, מבולבלים ונטולי רשתות ביטחון. ההיערכות חייבת להתחיל עכשיו - בחינוך, בהכוונה ובתכנון פיננסי. אם הילדים היו חוזרים אלינו מהעתיד, נאמר משנת 2040 להיום, אין ספק כמעט שהיו מודים לנו על שהתעקשנו לדאוג להם לחיסכון, שנפתח כשהיו עוד ילדים.

במיטב דש השקנו את מיטב דש קידס, מכשיר חיסכון במיוחד לילדים, המאפשר ליהנות משלל יתרונות, ובין היתר מנזילות מידית. כלומר אפשרות "להיפגש עם הכסף" מתי שתרצו. הצטרפות למיטב דש קידס והפקדה חודשית לחיסכון של ילדיכם, יכולה לסדר להם עתיד טוב יותר.

למה דווקא מיטב דש קידס, כמוצר פיננסי המשמש כחיסכון לילדים?

 1. נזילות מידית – כבר אמרנו. 
 2. ניהול השקעות מקצועי של מומחי ההשקעות של מיטב דש.
 3. מגוון רחב של מסלולי השקעה, עם אפשרות למעבר מהיר ביניהם וללא אירוע מס.
 4. דחיית מס: כל עוד ילדיכם ימשיכו לחסוך עד לגיל פרישה, תשלמו אפס מס. אירוע מס על רווחי ההון? רק במשיכת הכסף.
 5. עלויות ניהול אטרקטיביות, 0.7%  לשנה בלבד מהצבירה.

הצטרפו עכשיו למיטב דש קידס!

*את הדו"ח של הפורום הכלכלי העולמי ניתן למצוא כאן. 
האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  מה בדיוק אטרקטיבי ב0.7% מהצבירה? גם ככה הערך המוסף של מכי השוק, אם בכלל, הוא כ-1%...

 • לפני 6 שנים

  לדאוג לשים בשבילם כסף בצד צריך לעשות בלי קשר למה שהם ירצו להיות בעתייד. כל הורה עם קצת ראש על הכתפיים צריך לדאוג לזה כבר כשהם צעירים

 • לפני 6 שנים

  בשביל ללמד ילדים חייבים לספק להם חוויות. דמי כיס הם דרך מצייינתבשביל ללמד.
  אגב, אני מקווה שגם הילדים שלי יהיו תלמידים נצחיים

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: אז מה הילד יהיה? עו"ד, רופא או מנהל צי רובוטים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.