תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

מה זאת מניה ומדוע שאשקיע בה?

בתקופה הנוכחית, בה הריבית בישראל אפסית, משקיעים רבים מתלבטים לגבי אפשרויות ואפיקי השקעה, כדי להשיג רווחיות בהשקעות שלהם

מה זאת מניה?

המושג מניה הפך למטבע לשון מוכר ונפוץ כשמדברים על השקעות ועל ניירות ערך. מניה או תעודת מניה, היא בעצם בעלות בעסק, או בעלות בחברה. מדובר במכשיר פיננסי בעזרתו חברות מגייסות הון, דרך בורסות לניירות ערך, כדי לממן את הוצאותיהן, בעיקר לצורך פיתוח ומחקר. בתמורה, החברה מכניסה את המשקיע אשר רוכש את מניותיה כמעין שותף או כבעלים בחברה, אשר זוכה להתחלק ברווחיות עסקי החברה אך גם בהפסדיה.

כלל מקובל בשוקי ההון, הוא שלרוב, התשואה הממוצעת לאורך שנים של השקעה במניות, גבוהה מהתשואה הממוצעת בהשקעה באג"ח

מסחר במניות

מניה היא נייר ערך לכל דבר, כלומר נסחרת יום יומית בבורסה לניירות ערך, ומשקיע יכול לרכוש או למכור את המניה, לפי השער שלה במסחר בבורסה. משקיע יכול לרכוש מניה דרך המסחר בבורסה על ידי מתן הוראת קנייה במסחר, או באמצעות דרך נוספת, במצב בו חברה מתחילה או מרחיבה פעילות של מניה, ע"י הקצאת מניות חדשות בתהליך אשר נקרא "הנפקה"- אירוע בו חברה מציעה דרך הבורסה את מניותיה לציבור, והמסחר במניות החדשות מתחיל מאותו יום.

מה ההבדל בין מניה לאג"ח?

בניגוד לאגרת חוב, למניה אין התחייבות לתשלום סכום ההשקעה / רווח מובטח / ריבית או הצמדה כלשהיא למדד. בדיוק כפי שלעצמאי הפותח בית עסק, אין ערבות או הבטחה לעתיד לגבי רווחיות העסק, כך גם במניה של חברה - אין ביטחון בהשקעה. המשקיע במניה משתתף בסיכוני החברה בצורה מלאה. תמורת הסיכון, משקיעים במניות מצפים לתשואה גבוהה, אשר תצדיק את השקעתם.

תשואות

כלל מקובל בשוקי ההון, אשר מוכח גם מחקרית, הוא שלרוב, התשואה הממוצעת לאורך שנים של השקעה במניות, גבוהה מהתשואה הממוצעת בהשקעה באגרות חוב. ניתן להסביר כלל זה בכך שגם הסיכון הממוצע בהשקעה במניות, גדול מאשר סיכון הממוצע בהשקעה באגרות חוב. זו הסיבה העיקרית ששוק אגרות החוב מכונה "השוק הסולידי", ולעומתו שוק המניות מכונה "השוק הספוקלטיבי".

קראו עוד במגזין:

 

 

הצלחה בהשקעה במניה

המשקיע במניה הופך לחלק מבעלי החברה, אשר לוקח על עצמו גם את הסיכונים העסקיים של אותה החברה. ברור שלבעלים של חברה אין בטחון להמשכיות או להצלחת העסק. לעומת זאת, משקיע באגרת חוב אפילו של אותה החברה, בעצם מלווה כסף לחברה בתנאי החזר מסוימים ואין לו עקרונית כל קשר לרווחיות החברה ולתפקודה כעסק.

למניה באופן עקרוני אין תאריך סיום. כל עוד החברה קיימת ופעילה, מניותיה נסחרות בבורסה. למשקיעים בניירות ערך חשובים שיעור התשואה (הרווחיות) וכן הסיכון בהשקעה. בדרך כלל משקיעים עושים לעצמם חישובי תשואה - אל מול הסיכון, ולפי יחס זה מקבלים החלטות השקעה.

poll questionהאם אתה משקיע במניות?

סיכונים בהשקעה במניות

הסיכונים העיקריים בהשקעה במניות הם סיכון התנודתיות, וסיכון סכום ההשקעה.
סיכון תנודתיות הוא הסיכון לגבי שיעורי העלייה והירידה של המניה. למשקיעים אין בדרך כלל בעיה עם עליות, אבל היכן שיש עליות חדות, סביר שגם תהיינה ירידות חדות.

סיכון סכום ההשקעה מתבטא בכך שחברה יכולה לסיים את פעילותה בשל כישלון עסקי. במקרה כזה ייתכן שמניותיה תפסקנה להיסחר. עקרונית, גודל ההפסד המקסימלי של המשקיע יכול להגיע עד לסכום ההשקעה שהשקיע.

פיזור השקעה במניות

בהשקעה במניות חשוב שההשקעה תהיה מפוזרת, ע"י אחזקה של מספר רב של מניות, בתחומים עסקיים שונים ופיזור על פני שווקים שונים בעולם. ככל שיש יותר פיזור בהשקעה מנייתית, קטן הסיכון לנפילה בשווי תיק המניות בשל מניה ספציפית, סקטור עסקי מסוים, או בשל נפילה של שוק כלכלי מסוים בעולם.

רווחים ממניות

רווח ממניה מושג בשתי דרכים עיקריות: עליית שער המניה וחלוקת דיבידנד. חלוקת דיבידנד היא החלטה של חברה לחלק את הרווחים שהיא צוברת לבעלי מניותה. בעל מניה יקבל סכום כספי, בהתאם לשיעור האחזקה היחסי שלו במניות החברה.

קביעת שערי מניות

שערי מניות נקבעים על ידי ביקוש והיצע במסחר בבורסה. ההשפעות על שערי מניות נובעות משני פרמטרים עיקריים, אשר משולבים אחד בשני. הראשון הוא השווי הכלכלי והרווחיות החזויה של החברה. השני הוא צד "פסיכולוגי" של תמחור מניה, לפי תחושות של המשקיעים.

הכתבה עניינה אתכם? רוצים לקרוא עוד בנושא זה?
הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

 האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פיננסי המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  למה שבעלי חברה יהיו מוכנים לחלק דיבידנדדים?

 • לפני 4 שנים

  צריך גם הסברים קצת יותר מתקדמים. למשל איך רוכשים מניות מבחינה טכנית? מה זה ספר פקודות, סוגי הוראות וכן הלאה

 • לפני 4 שנים

  מה עם מי שכבר יודע מה זה מניה? צריך גם הסברים לסוחרים. איך רוכשים מניה, איך בוחרים מניה?

 • לפני 4 שנים

  ומה עם אופציות על מניות? תסבירו גם על זה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מה זאת מניה ומדוע שאשקיע בה?
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.