תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"ארה"ב וסין לא יכולות להרשות לעצמן לפוצץ את הסכם הסחר"

22/05/2019

אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש: " עד עכשיו 2019 היא אחת השנים הטובות בבורסה מזה עשרות שנים, אך אם נחבר אליה את 2018 נקבל עלייה מתונה". "אפשר להביט קדימה באופטימיות זהירה, הסיכונים עדיין קיימים"

למסחר בבורסה, לחצו כאן>>

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מנתח בראיון הווידיאו המצורף את המצב בבורסות בארץ ובעולם ומסביר מה עומד מאחורי העליות בשווקים.

מה עשו מדדי המניות העיקריים בחודשיים האחרונים?

זבז'ינסקי: "2019 היא אחת השנים הטובות בבורסה עד כה, מזה עשרות שנים. לא ראינו פתיחה כזו של עליות מזה שנים. יחד עם זאת, צריך לקחת דברים בפרופורציה. אם ניקח את 2018 ו-2019 יחד, כי 2018 הרי הייתה שנה לא טובה, נראה שהתשואה הכוללת בשנתיים האלו לא הייתה מאוד גבוהה, אלא מתונה יחסית".

מה היו הכוחות שדחפו את הבורסה למהפך?

"בסוף 2018 ראינו ירידות חדות בבורסה. החשש היה שהכלכלה הסינית הולכת ונחלשת. מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין החריפה והבנק המרכזי האמריקני העלה את הריבית. בהמשך, אותן סיבות שהביאו לירידות בבורסה הביאו גם לעליות: כלכלת סין התחילה להתאושש בזכות צעדים שנקט הממשל הסיני. הממשל הסיני באמת נקט צעדים מאוד אגרסיביים: הזרמת כספים, הורדת מיסים ורפורמות שונות. ארה"ב וסין נכנסו למשא ומתן לקראת הסכם סחר, וגם זה כמובן עודד את המשקיעים."

"הייתה תחושה שאם הנושא הזה ייפתר, אי הוודאות תפחת. גם הבנק המרכזי בארה"ב, שהעלה ריבית ארבע פעמים במהלך 2018 ודי הפחיד את המשקיעים, עצר בתחילת השנה וכרגע בכלל משדר שהריבית עומדת במקום ולא הולכת להשתנות".

קראו עוד במגזין:

 

 

מה צפוי עכשיו ומהו הסיכון המאיים על המשך העליות?

"נכון לתקופה האחרונה, אנחנו שוב רואים החרפה ביחסים בין ארה"ב לסין. אותו משא ומתן, שהפרשנים העריכו שהוא מתכנס לקראת הסכם, נקלע למבוי סתום, פיצוץ אפשר להגיד. ארצות הברית חזרה להטיל מכסים על מוצרים סיניים, והסינים מחזירים בצעדים דומים, גם כן בהטלת מכסים על היבוא האמריקני."

"כרגע יש אווירה קצת של משבר, מה שבא לידי ביטוי לאחרונה גם בבורסות. יחד עם זאת, אם נסתכל קדימה, אפשר להעריך ששני הצדדים, גם ארצות הברית וגם סין, לא יכולים להרשות לעצמם שההסכם הזה לא ייחתם. כי אם ההסכם לא ייחתם והמשבר ימשיך ויחריף, הכלכלה האמריקנית, שכבר מראה סימני היחלשות, תרגיש את זה יותר ויותר, עם ירידה משמעותית בצמיחה."

"גם הסינים יסבלו מאוד מזה שהשוק הגדול שלהם, שהם מוכרים לו מוצרים במאות רבות של מיליארדים, בעצם ייסגר בפניהם. לכן, מבחינה רציונלית, הצדדים אמורים לחזור אל שולחן המשא ומתן ולהגיע להסכם. כשזה יקרה, הסיכון העיקרי יפחת ונחזור לראות את הנתונים שראינו קודם. במבט קדימה, אפשר להיות עם אופטימיות זהירה, אבל קיימים  עדיין סיכונים. אנחנו עוד לא יודעים מה יחליט בסוף נשיא ארה"ב דונלד טראמפ – והוא הבן אדם שקובע".

למסחר במניות, לחצו כאן>>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  תמיד ישנן הזדמנויות השקעה, גם בשוק יורד.
  אבל כדי לאתר אותם, יש לשכור שירותיו של כלכלן מנוסה בהערכת שווי חברות שהינו בלתי תלוי.
  לא כל ירידת מחיר חדה, מעידה על "הזדמנות השקעה" - חלק לא קטן מהירידה במחירי המניות נבע מכך ששוויין היה גבוה מלכתחילה, לפני הקורונה. בנוסף, חלק מהחברות ה"טובות" עלולות להיקלע לחדלות פירעון בשל בעיית תזרים.

 • לפני 5 שנים

  שטויות במיץ . האמריקנים מתנהגים כמנצחים ...הסינים מתחילים לחפש פתרונות למשל העברה שלחברות העל שלהם להיסחר מחוץ לארה"ב וחבירה לאומות אחרות שגם איתן טראמפ הרס את היחסים למשל בריטניה .סופו של עניין עשוי לקרות ברגע שיעיפו את טראמפ אבל אז ארה"ב תהיה בעמדת נחיתות בולטת או שהעם האמריקני לא יוכל לשאת את הירידה ברמת החיים ואז יעיפו את טראמפ וחוזר לתרחיש הראשון...שורה תחתונה ההגמוניה הכלכלית בעולם עוברת לסין וארה"ב יורדת ממעמדה מה שראוי שיקרה למדינה שבוחרת נשיא הזוי סוציופת ופסיכופאט ...

 • לפני 5 שנים

  אצל טראמפ never say never

 • לפני 5 שנים

  לא יכולות, לא יכולות, אבל בינתיים זה מה שהן עושות

 • לפני 5 שנים

  ניתוח מקצועי, תודה! לדעתי טראמפ משוגע ועוד צפויות לנו הפתעות

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "ארה"ב וסין לא יכולות להרשות לעצמן לפוצץ את הסכם הסחר"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.