תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

העולם שאחרי הקורונה: אילו חברות יובילו?

30/03/2020

מהם השינויים המבניים שצפויים להתרחש בכלכלה העולמית אחרי המגפה – ואיך הם ישפיעו על המגמות והסקטורים בשווקים העולמיים. אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש, מנתח: מי יזנק, ידשדש או יתרסק

מגפת הקורונה טלטלה את העולם במהירות ובעוצמה. בדיעבד, די מוזר להיזכר שעד השבוע השלישי של פברואר 2020, העולם המערבי התנהל כאילו אין קורונה בעולם. הכלכלה הסינית - השנייה בגודלה בעולם, הייתה כמעט סגורה. כבר התחילו להופיע מקרי הידבקות ואפילו מוות מחוץ לסין, כולל באירופה וארה"ב, אך הבורסות המשיכו לעלות כאילו אין שום סיכון שמה שקורה בסין יגיע לארה"ב או לאירופה.

לפני משבר הקורונה, היה מקובל להניח שהיתרון של המדינות המערביות טמון בעוצמת המוסדות שלהן. המשבר חשף שדווקא הממשלות האסיאתיות היו הרבה יותר יעילות בכל מה שנוגע לניהול, התארגנות וכמות המשאבים

בניסיון לתקן את קוצר הראייה ממנו סבלו השווקים בתחילת המגפה, חשוב היום להסתכל קדימה ולנסות לראות איך ייראה העולם אחרי הקורונה. אילו שינויים מבניים צפויים להתרחש בכלכלה העולמית אחרי שהמגפה תחלוף.

חושבים שזה הזמן להשקיע בבורסה? לחצו כאן >>

מגמה 1 - חוזרים הביתה

ההאטה במגמת ההתרחבות של שרשרת האספקה הגלובלית, בהיקף המסחר בסחורות, החלה עוד לפני הקורונה. עליית השכר במדינות המתפתחות, שהורידה את האטרקטיביות של הקמת מפעלים שם, כמו גם גידול בביקוש הפנימי במדינות אלה, הובילו לפיתוח שרשרת אספקה מקומית שיועדה יותר ויותר לאותם ביקושים פנימיים במקום לייצוא. במקביל, האוטומציה כרסמה ביתרון של כוח העבודה הזול. מלחמת הסחר ומדיניות הפרוטקציוניזם קירבו עוד את המפעלים למקום שבו נמצא הביקוש העיקרי.

המגפה חשפה את פגיעותם של ספקים מרוחקים, וצפויה להאיץ את מגמת חזרתם של מפעלים רבים של חברות מערביות למדינות שלהן, במיוחד של מוצרים חיוניים כגון תרופות, ציוד רפואי ומזון.

 

ההשפעות העיקריות הצפויות על החברות

 

 • האצה בהקמת מפעלים במדינות המערב, תוך שימוש מוגבר בטכנולוגיות אוטומציה. חברות טכנולוגיה שקשורות לאוטומציה של תהליכי הייצור צפויות לקבל דחיפה, כמו גם חברות בנייה, שמתמחות בהקמת מפעלים מודרניים.
 • מפעלים שיסתמכו עדיין על ספקים מרוחקים, ייאלצו להגדיל מלאים למקרה של הפסקת אספקה פתאומית, מה שיפגע ביעילות וכתוצאה מזה ברווחיות.
 • מפעלי ייצור במדינות מתפתחות שנסמכו על ביקושים במדינות מפותחות, יאבדו נתחי שוק.
 • גידול בעלויות המפעלים יגרום לעלייה במחירי התוצרת לצרכנים. בכלל לא בטוח שאנו הולכים לעולם דפלציוני.
 • ייצור בהדפסת תלת-ממד המאפשר לייצר מוצר עם תלות נמוכה בספקי חלקים, יקבל דחיפה.
 • ענף ההובלה, בעיקר הימית, צפוי לסבול מירידה נוספת בהיקפי הסחר בסחורות.
 • תגדל ההשקעה בתשתיות, כדי שמערכות חיוניות כמו מים, חשמל ותקשורת ימשיכו לפעול כמעט בכל מצב.

poll questionמתי לדעתך הזמן להיכנס לבורסה?

מגמה - 2: שעתן הגדולה של המדינות האסייתיות

לפני משבר הקורונה, היה מקובל להניח שהיתרון של המדינות המערביות טמון בעוצמת המוסדות שלהן. המשבר חשף שדווקא הממשלות האסיאתיות היו הרבה יותר יעילות בכל מה שנוגע לניהול, התארגנות וכמות המשאבים. היתרון בהתנהלות אפיין לא רק את סין הטוטליטרית, אלא גם את הונג קונג, סינגפור, טאיוון, קוריאה ויפן.

עוד לפני המשבר המדינות באסיה צמחו הרבה יותר מהר, והממשלות שלהן היו הרבה פחות עמוסות בחובות (למעט יפן). נראה שאחרי המשבר פערי הצמיחה יגדלו לטובת אסיה ופערי יחס החוב לתמ"ג - לרעת המערב. זאת בעקבות תכניות חילוץ חסרות תקדים שמושקות באירופה, ארה"ב, קנדה ואוסטרליה. גם הירידה החדה במחירי הסחורות, במיוחד של הנפט, מטיבה עם הכלכלות האסייתיות.

חושבים שנוצרה הזדמנות? לחצו כאן

ההשפעה על החלטות ההשקעה

השווקים באסיה נחשבו עד כה יותר מסוכנים במשברים וספגו ירידות חזקות יותר מהשווקים במערב. משבר הקורונה הראה שאין לזה ממש הצדקה. מנהלי השקעות צפויים לתת מעתה והלאה משקל גדול יותר בתיקים לשווקים באסיה. 

מגמה 3 - עוברים לעשות דברים מרחוק

רק כ-4% מהעובדים בארה"ב עבדו מהבית בימים שלפני משבר הקורונה, והמעבר היה איטי. המשבר חשף כי שיטת עבודה מהבית לא רק אפשרית להרבה יותר עובדים, אלא גם במקרים רבים עדיפה לעובדים ולמעסיקיהם. עובדים מהבית לא מבזבזים זמן בפקקים ובאינטראקציה חברתית בתוך המשרד, שלעיתים גוזלת זמן רב מדי. הם גם גמישים יותר מבחינת שעות העבודה. המעבר לעבודה מהבית מקטין את זיהום האוויר ומשחרר מקומות חניה באזורים צפופים. מסתבר שגם הרבה דברים אחרים, כמו לקנות, ללמוד ואפילו להשתתף בשיעור התעמלות, אפשר בקלות לעשות מבלי לצאת מהבית וזה גם בטוח יותר.

 

ההשפעה על החלטות ההשקעה

 

 • שיפור רווחיות חברות: חברות שרוב העובדים שלהן עובדים כיום במשרדים, יוכלו עם מעבר העובדים לעבודה מהבית לצמצם הוצאות השכרת משרדים, חניה ורכב צמוד.
 • שווי החברות שמפתחות פתרונות לפעילות מרחוק צפוי לעלות.
 • התרחבות חברות המסחר אונליין תואץ.
 • חברות הטכנולוגיה שיכולות לקרב חוויה מחוץ לבית אל תוך הבתים כגון Virtual Reality (VR) , Augmented Reality (AR), Streaming live - צפויות להרוויח.
 • חברות הלוגיסטיקה, בעיקר משלוחים עד הבית, צפויות ליהנות אחרי הקורונה.
 • חברות נדל"ן למגורים, שבונות מחוץ למרכזי הערים, ייהנו מהעבודה מהבית ומעשיית דברים מרחוק.
 • מחירי הנדל"ן במרכזי ערים צפויים לרדת או לעלות בקצב איטי יותר ביחס למחירים בפריפריה.
 • יצרניות המכוניות יפגעו מהמעבר לעבודה מהבית.

מגמה 4 - זרם השקעות לשירותי בריאות ופארמה

המשבר חשף חוסר מוכנות של מערכות הבריאות ומחסור במשאבים ברוב מדינות המערב. עקב כך, השקעות במערכות הבריאות במדינות השונות צפויות לגדול באופן משמעותי, בדגש על פיתוחים טכנולוגיים לטיפול מרחוק בחולים. פלטפורמות לשיתופי פעולה בתחום המחקר הרפואי, שהתחזקו מאוד בזמן המשבר, ימשיכו להתרחב.

קראו עוד במגזין:

 

 

מגמה 5 - אל תספידו את התיירות והתעופה

ענף שירותי התיירות והתעופה האזרחית קיבל מכת מחץ במשבר הקורונה, שמעמיד בסימן שאלה המשך קיום של חברות רבות. גם אם המשבר יסתיים יחסית, אנשים לא יחזרו לטייל וליהנות בהיקף מלא עוד זמן רב.

עם זאת, הטבע האנושי בסופו של דבר יחזיר אנשים לטייל ולנפוש. גם אחרי אסונות טבע כמו רעידת אדמה וצונאמי באסיה, דליפת כור גרעיני ביפן או מחלת הסארס בסין, התיירות ותנועת האנשים חזרו לשגרה. אף אירוע לא חיסל תיירות ונופש. לכן, יתכן שכדאי לנצל את השפל אליו מגיעות מניות של חברות רבות בשני הסקטורים הללו.

מגמה 6 - הטכנולוגיה היא (שוב) המלכה

אלמלא המהפכה הטכנולוגית שהתרחשה בשנים האחרונות, ההתמודדות עם משבר הקורונה הייתה קשה הרבה יותר. חשוב להגביר חשיפה לתחום הטכנולוגיה בתיקי ההשקעות בתקופה זו של שפל בשווקים, על חשבון הענפים שהמשבר מאיץ את דעיכתם.  

לחצו ובחרו איך להיכנס לבורסה >>

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב דש השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב דש השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב דש השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב דש השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצן ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.          

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  ברור שרוב המדינות לא היו מוכנות למשבר הקורונה . אין כל היגיון להשקיע במוכנות לארוע בריאותי שמגיע (אולי) כל 100 שנים.
  אגב - מוכנות לרעידת אדמה היא משהו אחר .קודם כל - תלוי במיקום. בנוסף לכך, כשמדובר בחיזוק מיבנים ההשקעה נמוכה יחסית וזניחה כשמדובר בבניית מבנה חדש.

 • לפני 2 שנים

  אחרי הקורונה ביום שאחרי התקווה שנשרוד את עוולות ועושק השכירים במדינתנו
  על כול השכירים המפוטרים להרים ראש ולהחליט עד כאן !
  מספיק לנו והרי דרישותינו
  1. שכר מינימום 7500 ש"ח .
  2. הורדת שכ"ד שעלה ב-10 שנים אחרונות יותר מ 70% . דירה של 3 חדרים צריכה לעשות גג 3500 ש"ח (כולל מעלית)
  3. הורדת מחירי הירקות והמזון ברשתות השיווק . ריבוי מרקולים שכונתיים במימון הממשלה . איסור על חקלאים ורשתות ביצוע עסקאות מעל כמות מסוימת .
  כול כך קל היה למעסיקים לזרוק אותנו ולפטר אותנו . לנו השכירים אין גב חזק ,לרובנו אין חיסכון כלל .וזאת בגלל הסיבה ששכר המינימום מספיק לנו לאכול מהיד לפה . ותו לא .
  על זה כדאי להיאבק וזה דורש שינוי בסיסי ומהותי . הבנה של כול הצדדים ובעיקר של יותר ממילון מובטלים . שחייבים ,חייבים לשנות את המצב ,כעת שברור לנו שבלעדינו , אין תחבורה ציבורית , אין קניונים , אין בעלי כוח וכסף וממון יכולים להרוויח .

  • לפני 2 שנים

   צודק בכל מילה דואגים לבעלי העסקים ולעצמאים שצמיד מרוויחים יותג משכיר ממוצע וכעט לרבים אין שום מענק או הכנסה

 • לפני 2 שנים

  מאנפאור טוענת זראני מתחזה לאקדמאי

 • לפני 2 שנים

  קורונה זה רק ההתחלה. חכו יש עוד בדרך....

  • לפני 2 שנים

   תשנה את השם לוירוס

 • לפני 2 שנים

  כל העולם המערבי יתחיל לקלוט ולעודד טכנולוגיות, ותעשיה בתחומם .בכדי לא להגיע למצב שמדינה אחת שולטת בכל אמצעי תעשיה וחומרי גלם .
  יחדשו תעשיה למטרת מקומות עבודה לכלל האכלוסיה .
  אפריקה .תנושל מכל המחצבים שלה ,על די ממשלת סין .זה מה שקורה היום .דבר שממשלות המערב הזניחו .יעלה ביוקר לכל ובכל העולם ....

 • לפני 2 שנים

  שום מילה על הגדלת ההשקעה במחקר ופיתוח של תרופות ומחלות?
  חוקרים שלמדו כל חייהם מקבלים עדיין שכר בזיוני.

 • לפני 2 שנים

  כמו כן מגדלי משרדים וחללי עבודה יהפכו לפילים לבנים

 • לפני 2 שנים

  העולם משתנה לנגד ענינו
  המגמה לעבודה מהבית תצבור תאוצה מהסיבות שפורטו( ולא רק )
  המזרח יתרחק ממה שהוא ותהיה העדפה לסחורות זמינות ממפעלים קרובים לשם האצת פעילות וביטחון באספקה.

 • לפני 2 שנים

  בסופו של דבר צריך חקלאות כדי לגדל מזון וצריך מפעלים כדי לייצר מוצרים אי אפשר רק לעבוד מהבית ממחשב משהוא צריך לעבוד כדי שיהיה מה לאכול ואיפה לגור

 • לפני 2 שנים

  העולם הגלובלי יצתמצם מדינות יסמכו על עצמם פסי ייצור יחזרו למדינות המקור הייצור בסין יקטן משמעותית ההשקעה בחברות התרופות ופיתוחי חיסונים תגדל משמעותית סין תצתרך לתת דין וחשבון איך בתחומה התפתחו כמה מהמגפות הקטלניות ביותר ומדוע אין פיקוח חקלאי אצלה

 • לפני 2 שנים

  יומרני בהחלט אך מעורר מחשבה לגבי מספר כיוונים. מעניין.

 • לפני 2 שנים

  כתבה מאוד מגמתית. הרבה דברים ישתנו בהמשך. קודם כל ייתכן שנצטרך לחיות עם קורונה כמו שחיים עם נגיף השפעת או מחלת הסרטן. אוליי לא יהיו אירועי ספורט המוניים . אוליי לא יקומו מפעלים גדולים....
  נחיה ונראה

 • לפני 2 שנים

  הכותב קצת סותר את עצמו. מצד אחד טוען שהמגמה העתידית תהיה להחזיר את הייצור הביתה (כלומר לעובדי כפיים) ומצד שני המגמה תהיה לעבוד מהבית. לא הבנתי איך עובדי ייצור יעבדו מהבית אלא אם נחזור לתמונות מהודו שבתי החרושת בתוך הבתים...

  • לפני 2 שנים

   אף אחד לא אמר שלא יהיו יותר עבודות כפיים. הוא גם כתב שתהיה חזרה הביתה לצד מפעלים שיושתתו על טכנולוגיה ולכן גם יהיו פחות פועלים

  • לפני 2 שנים

   באמת לא הבנת, להחזיר הביתה למערב, זה להחזיר מהמזרח. עבודה מהבית למי שמתאפשר יקרה במקביל

 • לפני 2 שנים

  כתבה מענינת ויסודית. ניתוח שפוי וממצא, מסכים בעיקר עם ההשפעה על התעשיה רק איני בטוח לגבי ההשקעה על נדלן מניב לתעשיה (בניני משרדים) שבעשור הקרוב אמור להיות המנוף הנדלני המשמעותי ביותר

 • לפני 2 שנים

  הקורונה באה והוכיחה לנו שאנחנו חיים בבואה .
  מחירי הדירות לא פרפרציונאליות לעולם.
  שכ"ד כנ"ל.
  מיסים על מכוניות .
  הכל צריך לחזור לשפיות .
  כמה חודשים כאלה והכל מרוסק לחלוטין.
  ומה אנחנומשווים בכלל ..וירוס קטן ואנחנו כלום

  • לפני 2 שנים

   אתה חי בגואה תלמד לכתוב

 • לפני 2 שנים

  לא ישתנה כלום בקרוב נחזור ללחיות עבור הדברים מפורסמים בטלוויזיה ולשעות עבודה רגילות במשרד ! כמו שאף אחד אפילו לא זוכר על מה היה המשבר ב 07-08 נשכח שהיה משבר כלכלי גם בקורונה אלא רק פגיעה בבריאות !

  למה אחרי כלכך הרבה מבצעים צבאיים משהו השתנה ?

 • לפני 2 שנים

  איזה חברות ?
  אלו, שהעובדים בהם לובשים בגדי עבודה כחולים.
  נוותר על העניבות, נתחיל לייצר, לחזור למקורות.
  מספיק עורכי דין, רואי חשבון, סוכני ביטוח ומנהלי עסקים.
  רהוטה, לעבודה

 • לפני 2 שנים

  היה מעניין לקרוא, תודה !

  • לפני 2 שנים

   מסכימה. היה מעניין מאוד. תודה רבה

 • לפני 2 שנים

  חחח נבואה ניתנה לשוטים ...
  ראינו שחברות עמידות ויציבות במשק קרסו ואילו חברות שלא המנו שישרדו שרדו ותגו לכם שהכל בזכות מעשים טובים של ההנהלה, תורומות, מעשרות ויחס טוב לעובדים
  רק משמים יחליטו מי ישאר ומי לא לא אנליסטים או פרשנים

 • לפני 2 שנים

  העבודה מהבית לא יעילה,התפוקה נמוכה.

  • לפני 2 שנים

   מבחינתי התפוקה גבוהה יותר, אני יכול לקום בשעה מאוחרת יותר ולהיות יותר עירני, אני מוכן לעובד יותר שעות בכיף ולא מבזבז זמן בדרכים

  • לפני 2 שנים

   ממש לא נכון...נהפוך הוא

 • לפני 2 שנים

  לדעתי אחרי הקורונה עולם כמנהגו ינהג, חברות יחפשו איך להרוויח ולכן וימשיכו להזמין סחורות ולייצר במדינות במזרח או זולות יותר ולא לבנות מפעלים במדינות מערביות בהן הנדלן יקר יותר מה גם שאחסון מלאי עולה כסף

 • לפני 2 שנים

  אני לא צופה חזרה לעבודה ככ מהר מה שישפיע מאוד על מחירי המשרדים שיהפכו למגורים ומעסיקים יבינו שלעבוד מהבית הרבה יותר יעיל ולפעמים לא תהיה ברירה אני חושב שמי שיקים מערכות לניתור פעילות עובדים כדי לדעת כמה זמן הם באמת עובדים מהבית יזכו לעדנה

 • לפני 2 שנים

  איזה מדינה מחסלת ייצור של טקסטיל של בנייה של מפעלים שהיו בעבר בשנות ה70 משגשגים ונמכרו הוא עברו לייצור בסין הוא בטורקיה.. במקום לשמור ולייעל ייצור עצמי מקרים את כל המדינה.... היו פה בשנות ה70 מפעלים משגשגים רק בגלל פוליטיקאים לא יוצלחים שרואים רק כסף מכרתם את המדינה

  • לפני 2 שנים

   הטקסטיל היה נוח לקליטת עליה לא מיומנת ופיזור בעיירות פיתוח. (אתא היתה עוד הרבה לפני) כבר במיתון 65 לא היה עתיד לטקסטיל. ששת הימים נתן לו עוד כמה שנים הנשמה מלאכותית בדמות עובדים/ות זולים. שנקר הוקמה בדיוק בזמן שהיה צריך לסגור אותה אם היתה קיימת לפני כן.

  • לפני 2 שנים

   אולי זו שעתה הגדולה של תוצרת.מקומית. טורקיה וסין מייצרות.הכול ויש לנם כלכלות מעולות. ובכן חזון ביבי שרחט כל דבר והרס תעשיות.חשובות תתגלה כטעות....

 • לפני 2 שנים

  מתי יקימו מדד ו- ETF על כל מה שצפוי לעלות בעקבות הקורונה בעולם?

 • לפני 2 שנים

  לרגל הפיצוצים הצפויים מציע לרכוש מטבע חזק כגון פרנק שוייצרי

  • לפני 2 שנים

   חחח פרנק שוייצרי! מה זה בדיחה... רק דולר איזה שאלה.

  • לפני 2 שנים

   מטבע חזק זה דולר אמריקאי

 • לפני 2 שנים

  מה יקרה לחברות הנדל"ן הישראליות?

  • לפני 2 שנים

   הגיע זמן

  • לפני 2 שנים

   להיכן ילכו האנשים חייבים לשלם שכירות יקחו עבודה נוספת וישלמו כמו ילדים טובים במקום לטחון נטפליקס במיטה לא נורא...

  • לפני 2 שנים

   נדלן למגורים בקריסה.
   הרבה דירות יתפנו מחוסר יכולת לשלם דמי שכירות.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: העולם שאחרי הקורונה: אילו חברות יובילו?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.