תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

אוקטובר בשווקים - חדשות טובות או רעות לשוקי ההון?

לשוקי ההון יש השפעה גדולה על חיינו בין אם אנו סוחרי יום, או משקיעים לטווח ארוך. מדי יום התנודות בבורסות משפיעות באופן ישיר על עושרנו הנוכחי והעתידי ומשנות את שווי החסכונות שלנו (תיקי השקעות, קרנות השתלמות, קופת גמל וכו')

בין תנודה למפולת

בתקופות של תנודות חריפות בבורסות בעולם, מממשלות ובנקים מרכזיים נוקטים באמצעים מיוחדים שמשפיעים על כלל האוכלוסייה ולא רק אלו המושקעים בשוקי ההון. כך למשל בתקופה של האטה כלכלית בנק ישראל יכול להוריד את גובה הריבית במשק, דבר שמשפיע על הריביות שנשלם על הלוואות, נקבל על העו"ש ואפילו על תשלום המשכנתא החודשי. לדוגמא אם המצב הביטחוני הנוכחי בארץ יימשך לאורך זמן ואף יחמיר סביר להניח שהדבר יעמיס על תקציב המדינה, בכדי לשמור על מאזן תקציבי יהיה על המדינה לקצץ במקום אחר כמו ביטול הורדת המע"מ שרק החלה לאחרונה.

בשנים האחרונות בכלל ומתחילת השנה בפרט, היו חששות רבים בשווקי ההון מהרגע שבו תעלה הריבית בארה"ב, יש שהאמינו שזה יהיה הטריגר לתחילתו של גל ירידות בבורסות ברחבי העולם. החשש הזה נבע מההשקפה שאחד הגורמים המשמעותיים ביותר לעליות בשנים האחרונות הייתה סביבת הריבית הנמוכה המונהגת כיום במדינות רבות אשר הופכות אפיקי חסכון סולידיים ללא אטרקטיביים. 

בפועל ההחלטה של הבנק המרכזי בארה"ב (הפד) לא להעלות את הריבית בספטמבר גרמה לתנודתיות רבה בשווקים שפירשו את הדחייה כעדות להאטה משמעותית של הכלכלה העולמית שתשפיע לרעה על תוצאות העסקיות של חברות. ובספטמבר אכן נרשמו ירידות חדות בבורסות בארץ ובעולם, בין השאר בעקבות דחיית מועד העלאת הריבית בארה"ב על ידי הפד, אך גם על רקע החששות הגוברים ממצבה של סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב וסיבות אחרות.

השפעות חיצוניות על הכסף שלנו

בעוד שבספטמבר ההחלטה של הפד על דחייה זעזעה את השווקים, באוקטובר ראינו סיפור אחר לחלוטין כאשר ראינו ראלי בכמעט כל נכסי הסיכון, המניות והאג"ח העיקריים. וכל לזאת למרות נתונים כלכליים המעידים על המשך החלשות כלכלות העולם והורדות של תחזיות צמיחה ע"י גופי מחקר ובנקים מרכזיים. אז מדוע בחודש אוקטובר הבורסות תרגמו את הנתונים הכלכליים הרעים כחדשות טובות לשוקי ההון? 

הרציונל מאחורי דפוס התנהגות זה של "הפוך על הפוך" נובע מהאמונה שהנתונים הכלכליים החלשים מחסלים כמעט סופית את הסיכוי להעלאת ריבית השנה ע"י הפד. בכך בעצם נשמר הסטטוס קוו של סביבת ריבית נמוכה. כמו כן עונת הדוחות של הרבעון השלישי שנפתחה החודש הפתיעה לטובה עד כה לעומת הציפיות, חברות גדולות כמו מייקרוסופט, גוגל, בנק אוף אמריקה ואמזון רשמו דוחות טובים אשר נתנו רוח גבית לעליות של 11.17% בנאסדאק, 8.3% S&P ו8.5% בדאו ג'ונס באוקטובר.

באירופה, הגדיל לעשות הבנק האירופאי המרכזי (הECB) - כשהעביר באוקטובר מסר שהוא מתחייב לפעול עוד השנה בכל הכלים העומדים לרשותו על מנת לשמור על מגמת ההתאוששות בכלכלת אירופה. ההנחות בשווקים הן ה ECB שוקל לפעול במהלך שמשלב הורדת הריבית יחד עם הרחבת תוכנית רכישות האג"ח הנוכחית שלו. השווקים אהבו מאוד את הערנות והנחישות של הבנק המרכזי מול סימני ההאטה הנ"ל ושלחו את הבורסות באירופה לעליות של 11.2% ו-9.44% בדאקס הגרמני ובמדד הקאק הצרפתי בהתאמה.

התיקון בשוקי ההון גם לא פסח על ישראל, למרות גל הפיגועים שהחל בתחילת אוקטובר מדד המעוף רשם עלייה חודשית של 5.54%. למרות הדיסוננס אציין שזה לא חדש שהבורסה בת"א עולה על רקע לחימה, בשנים האחרונות היו לצערנו מספר הזדמנות למשקיעים בבורסה בארץ להוכיח שהם יודעים לבצע הפרדה בין אירועים ביטחוניים נקודתיים לבין חוזקם של השקל והבורסה הישראלית בטווח הבינוני-ארוך. 

למרות ההיסטוריה הנ"ל והעליות שרשם מדד המעוף באוקטובר חשוב לציין שהמצב הביטחוני כבר משפיע על הנכונות של הצרכן הישראלי לצאת מהבית ולרכוש מוצרים ושרותים חדשים. עוד מוקדם להתנבא לגבי עומק הפגיעה בצריכה הפרטית אשר מהווה את אחד ממנועי הצמיחה של מדינת ישראל, אך כפי שציינתי בפתיחה אם המצב הבטחוני הנוכחי בארץ יחמיר או ימשך לאורך זמן יכול להיות שלא רק שוקי ההון אלא כולנו נרגיש את השפעתו. עכשיו כשמובן לנו ההשפעות הישירות והעקיפות של שוקי ההון על חיינו חשוב שכולם יעקבו ברמה חודשית לפחות אחר הנעשה בשווקים.

הכתבה עניינה אתכם? 
הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים בנושא.

לכותב עניין אישי בפרסום זה. האמור אינו מהווה שיווק / ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מידע תומך החלטה הינו שירותי שיווק השקעות על פי דין, וכפוף לחתימה על הסכם התקשרות. מוגש באדיבות מיטב דש טרייד בע"מ.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: אוקטובר בשווקים - חדשות טובות או רעות לשוקי ההון?
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.