תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

השוק תנודתי? איך לנהל השקעות בתקופה זו?

השקעות בשוק ההון זה עסק מורכב, אשר יכול להניב רווחים גבוהים אך יכול גם לגרום להפסדים אם אינו מתבצע נכון. כשאנו מזהים סכנה שעלולה לפגוע בנו, הנטייה המידית היא לפעול מתוך הרגש – להילחם או לברוח. בכתבה זו נבחן איך כדאי לפעול ולהגיב להשקעות שלנו בעתות משבר, או תנודות בשוק ההון

שנת 2017 התחילה ברגל ימין בבורסות בת"א וברחבי העולם. מדד ת"א 125 עלה מתחילת השנה ועד לתאריך 15.6 אמנם רק ב 0.06%, בעיקר בגלל הנפילה של טבע (17.5%- מתחילת השנה) ופריגו (18.1%- מתחילת השנה), אך רוב המניות המרכיבות את המדד נמצאות דווקא במגמת עלייה. מדד ת"א 90 עלה ב 13.48% ומדד ת"א בנקים עלה ב 8.99% מתחילת השנה. גם בארה"ב המגמה חיובית, עם עלייה של 8.21% בדאו ג'ונס, עלייה של 14.28% בנאסד"ק ועלייה של 8.68% במדד S&P500. גם באירופה, למרות אירועים תנודתיים (המצב הפוליטי במספר מדינות כמו בריטניה וצרפת, הבחירות בבריטניה ובגרמניה ומשבר החוב היווני) המגמה חיובית: מדד הדאקס עלה מתחילת השנה ב 11.08%, מדד פוטסי עלה ב 4.49%, מדד יורוסטוקס 50 עלה ב 7.7% ומדד קאק 40 עלה ב 8.25% מתחילת השנה.

בתקופות מסוימות, המניות ידהרו ואגרות החוב ידעכו, ובתקופות אחרות המניות ידעכו ואגרות החוב יעלו

לצערנו, אין אדם, מתוחכם ככל שיהיה, שיכול לנבא מה יקרה בשווקים בשנה מסוימת. ההיסטוריה מראה כי מי שנצמד לשוק המניות לאורך זמן, עשוי לזכות בתשואות טובות יותר מאלה שישיג בשוק האג"ח, במיוחד בעידן של סביבת ריבית אפסית ברחבי העולם. אולם, כדי ליהנות מתשואות טובות צריך לשמור על משמעת ועל עקרונות השקעה ברורים ולבצע כמה פעולות שמטרתן להפחית סיכונים ולמקסם תשואה בתיק בטווח הארוך וחלקן אף יסייעו למשקיע לנצל לטובתו את התנודות בשוק ההון.

איזון תיק ההשקעות

כל אדם המשקיע בתיק ההשקעות נדרש קודם כל לקבוע את הרכב תיק ההשקעות שלו ולהחליט מהו המשקל היחסי בתיק שהוא מקצה לאפיקים השונים (מניות, אג"ח, נדל"ן, מט"ח). זאת בהתאם לאופי ההשקעה, טווח ההשקעה ומידת הסיכון של תיק ההשקעות. בשל אופיים השונה של הנכסים, כל אחד מהם יניב תשואה שונה לאורך זמן. בתקופות מסוימות, המניות ידהרו ואגרות החוב ידעכו, ובתקופות אחרות המניות ידעכו ואגרות החוב יזהרו ויעלו.

שינויים אלו גורמים להסטה של משקל הנכסים בתיק. אם משקיע מחליט לפזר את ההשקעה בין 30% מניות לבין 70% אג"ח, לאחר שנתיים שבהן שוק המניות עולה, עשוי מרכיב המניות לתפוח ל 40% ומשקל האג"ח יירד לכ 60%. שינוי זה מחייב את המשקיע לבצע איזון – כלומר, למכור ולממש חלק מהרווחים של המניות, כדי לחזור לחשיפה של 30% מניות ובתמורה להגדיל את מרכיב האג"ח כדי לחזור לחשיפה של 70% אג"ח. איזון מחדש של תיק ההשקעות יגרום למשקיע לשמור על רמת הסיכון אותה הגדיר בתחילת דרכו.

קראו עוד במגזין:

 

 

היצמדות לאסטרטגיה שהוגדרה בתחילת הדרך

משקיעים רבים בשוק ההון מבצעים פעולות הנובעות מרגשות, מהחלטה רגעית ומכתבות ופרשנויות של אתרים כלכליים. כל אלו, עלולים לערער את הביטחון של המשקיע באסטרטגיית ההשקעה שנקבעה מראש ולגרום לפעולות קנייה ו/או מכירה על סמך אמוציות זמניות. העצה הטובה ביותר היא להימנע מנקיטת פעולות על בסיס "רעשי רקע", שמסתיימות בדרך כלל במכירה של ניירות ערך "בזול" ברגעי משבר ובקנייה ביוקר כאשר השוק עולה.

פיזור נכסים

פיזור תיק ההשקעות הוא תורה פשוטה למדי, אך רבים מתקשים ליישם אותה ומבצעים בדרך לא מעט טעויות. בלי קשר לרמת הסיכון של כל משקיע בתיק ההשקעות, כל קבוצת נכסים נוטה לשגשג בתנאי שוק שונים. למשל, אג"ח ממשלתיות צמודות מדד נוטות לשגשג בתקופה של תעסוקה מלאה, כאשר שוק הנדל"ן תוסס ובמדינה נוצר לחץ אינפלציוני. אג"ח שאינן צמודות עשויות דווקא לרדת בסביבה כזאת בשל חשש מהעלאות ריבית. בתקופה בה הריבית אפסית, שוק המניות נהיה אטרקטיבי יותר, לעומת תקופה של עליות ריבית אשר מעלה את האטרקטיביות של אפיקים מסוכנים פחות.

כאשר יש תנודות בשוק ההון, קשה מאוד לדעת איזו סביבה כלכלית תשרור ואלו נכסים ישגשגו יותר ומתי. יש שיגידו שאחת הדרכים המרכזיות להתמודד עם מצב כזה היא להחזיק שיעור מסוים בכל אחד מסוגי הנכסים המרכזיים: מניות, אג"ח (מדינה, חברות ומקומי), סחורות (מתכות יקרות כמו זהב וכסף, מתכות תעשייתיות, נפט וסחורות חקלאיות), מזומן ושווי מזומן (פיקדונות קצרים ומק"מים) ומט"ח (חשיפה לדולר, לאירו וכו').

poll questionאחת לכמה זמן אתם בוחנים את תיק ההשקעות שלכם?

פיזור מטבעי וגאוגרפי

את כל אחד מהנכסים שצוינו מעלה, ניתן לרכוש במטבע אחר ובמדינה אחרת. למשל, ניתן לקנות אג"ח צמוד לדולר, מניה הנסחרת באירופה וכו'. כיוון שמטבעות נוטים לעיתים לנוע בכיוונים מנוגדים זה לזה, הפיזור המטבעי יכול לסייע להפחתת התנודתיות ולהשגת תשואות גבוהות יותר.

תיק השקעות שמבוסס כולו על מניות ואג"ח ישראליות לא ייחשב לתיק מפוזר במיוחד. בתקופה של משבר במדינת ישראל, תיק כזה יכול לרדת בצורה חזקה. החזקה של נכסי השקעה מפוזרים מחוץ לגבולות מדינת ישראל, יכול להעניק לתיק ההשקעות גידור (=הגנה) מסוים מפני משברים ומצבי חירום, כיוון שמשבר במדינה אחת, לא בהכרח ישפיע על מדינות אחרות. כלומר פיזור גאוגרפי יכול לתרום להרחבת קשת האפשרויות העומדות בפני המשקיע לשם התמודדות בתרחישי קיצון.

לסיכום, תיק השקעות מפוזר יכול לסייע להקטין תנודתיות בתיק ולעיתים גם לשפר תשואה לאורך זמן. תיק מפוזר מבטיח במידה רבה שבכל רגע נתון, גם בשעה שחלק מהתיק יורד, יהיה חלק אחר שלא יינזק ואף עשוי לעלות בערכו. בעתות משבר בשוק ההון, ניהול סיכונים נכון יכול להקטין את הנזק. מומלץ לא לתת לדחפים אמוציונליים להשתלט עליכם ולקבל החלטות במקומכם. התכנית והחשיבה לטווח ארוך צריכים לגבור על חשיבה קצרת הטווח. זכרו, כי אם אתם מתקשים לעמוד במצבי לחץ או סובלים ממחסור בביטחון בעת משבר, תוכלו לשוחח עם יועץ השקעות, או מנהל השקעות, אשר יבנה וינהל עבורכם תיק השקעות בניהול מקצועי, נכון ואחראי.

 הכתבה עניינה אתכם? רוצים לקרוא עוד בנושא זה?
הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

 האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פיננסי המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 5 שנים

    בשביל להתנהל בשוק תנודתי, כדאי ללמוד להתעסק עם שורטים

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: השוק תנודתי? איך לנהל השקעות בתקופה זו?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.