תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

דומות אך לא זהות: מה ההבדל בין ריבית לתשואה?

28/11/2018

צרכני השקעות מהציבור הרחב נוטים לבלבל בין "ריבית" ל"תשואה", שני מונחים דומים למדי, הקשורים לרווחיות ממוצרי השקעה. בואו נעשה סדר

אם גלשתם אי פעם לאתרים שעוסקים בכלכלה ובשוק ההון, מן הסתם נתקלתם במאמרים ובכתבות שעניינם השקעות ובמונחים מעולם ההשקעות ושוק ההון. מונחים אלה לרוב אינם מוכרים, או אינם ברורים מספיק לציבור הרחב.

באיגרת חוב, הרוכש הוא זה שמלווה כסף למנפיק האיגרת. בפיקדון ובתכנית החיסכון הבנקאית, הלקוח מלווה כסף לבנק

לפעמים, קיימים מונחים דומים, אך אינם זהים. זה מה שניתן לומר על "ריבית" ו"תשואה", שני מונחים הקשורים לרווחיות ממוצרי השקעה. אותה רווחיות עומדת ביסוד כל עסקה, כל מכירה, בכל תחום. הרי משקיעים קונים ומחזיקים ניירות ערך כדי להפיק מהם רווח, כלומר ששער המכירה יהיה גבוה יותר מאשר שער הקנייה. "לקנות בזול ולמכור ביוקר" – זו התורה כולה.

מהי ריבית?

המונח "ריבית" קשור בדרך כלל להשקעות סולידיות, בעיקר במוצרי השקעה כמו אגרת חוב, פיקדון בנקאי (פק"מ), או תכניות חיסכון. הריבית היא סכום הכסף הנוסף, המשולם על ידי לווה למלווה תמורת הזכות (שנותן המלווה ללווה) להשתמש בסכום כסף מסוים, לתקופת זמן מסוימת. הלווה משלם למלווה את הריבית, בנוסף להחזר הקרן.

ואכן, זה בדיוק מה שקורה בהשקעות הסולידיות: באיגרת חוב, הרוכש הוא זה שמלווה כסף למנפיק האיגרת. בפיקדון ובתכנית החיסכון הבנקאית, הלקוח מלווה כסף לבנק.

מהי תשואה?

תשואה היא מונח רחב יותר מאשר ריבית. למעשה, היא כוללת גם את המונח ריבית. תשואה היא  היחס בין ערכים של השקעה, בנקודות זמן שונות. השינוי בערך ההשקעה יכול לנבוע ממקורות שונים: ריבית, רווח מעסק, רווח הון ועוד. גם הריבית וגם התשואה יכולות להיות קבועות, משתנות או צמודות למדד כלשהו – לדוגמה, מדד המחירים לצרכן.

קראו עוד במגזין:

 

 

מה ההבדל בין ריבית לתשואה?

באיגרות חוב, ההבדל בין ריבית לבין תשואה משמעותי: איגרת חוב מעניקה תשלומי ריבית קבועים, אחת לתקופה (כל רבעון, כל חצי שנה, כל שנה), בעוד שתשלום הריבית נקבע באופן חוזי על ידי תשקיף, לפני תחילת המסחר בבורסה באיגרת החוב. המקרה היחידי כמעט, בו ריבית של איגרת חוב זהה לתשואה של האיגרת, הוא כאשר קונים את האיגרת ביום ההנפקה ומחזיקים אותה עד לפדיון, כלומר: עד סיום ההלוואה.

ברוב המקרים, המצב הזה תיאורטי בלבד. משקיעים נוטים לרכוש איגרות חוב לא ביום ההנפקה, אלא במהלך המסחר היומיומי. לרוב, המשקיעים גם אינם ממתינים עד לפדיון אגרת החוב, אשר יכול לקרות שנים רבות לאחר ההנפקה, אלא מוכרים את האיגרת בבורסה לפני כן, כלומר: לפני סיום ההלוואה.

במצב כזה, של רכישה שאינה ביום ההנפקה, מחשבים לרוב את התשואה לפדיון של האיגרת,  תשואה שמשקללת את שער הרכישה של האיגרת, שקלול של הריביות אשר יתקבלו במשך תקופת האחזקה ופרמטרים נוספים.

מונח הריבית משמעותי גם בהשקעות שאינן נסחרות בבורסה ואינן תנודתיות, כגון פיקדון בנקאי או תכנית חיסכון בנקאית. הבנק מתחייב למלווה (הלקוח שלו) לתת לו סכום כסף נוסף - ריבית על הקרן.

תשואה לעומת זאת, היא מונח רלוונטי לכל סוגי ההשקעות, לאו דווקא להשקעות סולידיות או השקעה באגרות חוב. מקובל להשתמש במונח התשואה גם לגבי רווח המתקבל מהשקעה במניות, מט"ח או סחורות.

רוצים לקרוא עוד בנושאי השקעות? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

האמור אינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. 

 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  ריבית בנק ישראל = ריבית פריים????

 • לפני 5 שנים

  לא ממש ברור

 • לפני 5 שנים

  לא ממש ברור

 • לפני 5 שנים

  ההבדל הוא שכולם רוצים תשואה גבוהה אבל בקושי מקבלים ריבית חיובית

 • לפני 5 שנים

  הסרטון קורע

  • לפני 5 שנים

   יאיר בירן

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: דומות אך לא זהות: מה ההבדל בין ריבית לתשואה?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.