תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"הנחת העבודה של השווקים היא שמשבר הקורונה יימשך עוד כמה חודשים"

12/03/2020

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש: "שוקי המניות ירדו משיאם בין 15% ל- 25% ובעצם החזירו אחורה כמה שנים טובות של עליות, פרט אולי לשוק האמריקני"

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, מדבר בסרטון הווידיאו המצורף על השפעת וירוס הקורונה על השווקים הפיננסיים בעולם.

"נוצרו הזדמנויות השקעה מעניינות - לא בכל המניות, לא בכל הענפים. זה קרה לא רק בגלל שהמניות ירדו, צריך להסתכל איזו הערכה אתה נותן לשווי המניות במחירים החדשים שנוצרו, האם יש להן ערכים כלכליים אמיתיים, או שהמחירים מנופחים"

כמה ירדו השווקים לעומת השיא?

"כמובן שהשיעור שונה משוק אחד למשנהו, אבל באופן כללי אפשר לומר כי שוקי המניות ירדו משיאם בין 15% ל-25% ובעצם החזירו אחורה כמה שנים טובות של עליות, פרט אולי לשוק האמריקני".

מדובר במפולת?

"מפולת זה עניין של הגדרה, בדרך כלל מקובל לומר כי מפולת מתרחשת כאשר השווקים מאבדים יותר מ-20% מהשיא. במונחים האלה, זו אכן מפולת, אבל זו פרשנות מילולית. היו כאן ירידות מאוד חדות ובתוך פרק זמן קצר מאוד. כלומר, זה היה תיקון אלים מאוד כלפי מטה".

האם רק המניות ירדו?

"לא, ממש לא. המניות ירדו ויחד איתן ירדו גם אגרות החוב הקונצרניות, אג"ח של פירמות עסקיות. הסיבה היא שבנסיבות שנוצרו יש חשש מפני אפשרות של האטה כלכלית ואולי גרוע מזה - מיתון, מה שגורם למשקיעים להטיל ספק ביכולת של החברות להחזיר את חובותיהן. הירידות באג"ח הקונצרניות היו בעיקר בפירמות שנחשבות בעלות דירוג נמוך ובינוני, אגרות החוב של הבנקים נפגעו פחות".

קראו עוד מגזין:

 

 

יש אפיקים שעלו?

"כן, יש נקודת אור אחת עיקרית. האפיק המרכזי שעלה הוא אגרות החוב של ממשלת ארצות הברית. האג"ח לתקופה של 10 שנים עלו בכ-8% ונטרלו בתיק חלק מהירידות של המניות, קצת איזנו את ההפסדים. גם הזהב עלה – ואלה היו בעצם שני האפיקים שעלו בתוך כל הכאוס הזה. הם עלו משום שהמשקיעים בתקופה כזו מחפשים אפיק השקעה שנחשב בעיניהם בטוח, שנתפס בעיניהם כמקלט ליום סגריר. חלק מהכסף שיצא מהמניות נכנס לאגרות החוב, הייתה כאן נהירה להשקעות בטוחות".

האם נוצרו הזדמנויות השקעה?

"נוצרו הזדמנויות השקעה מעניינות – לא בכל המניות, לא בכל הענפים. זה קרה לא רק בגלל שהמניות ירדו, אתה צריך להסתכל איזו הערכה אתה נותן לשווי המניות במחירים החדשים שנוצרו, האם יש להן ערכים כלכליים אמיתיים, או שהמחירים מנופחים. והתשובה היא שיש להן ערכים כלכליים אמיתיים – להרבה מאוד חברות, לא לכולן כמובן. המחירים ירדו ברוב המקרים לרמה שהייתה לפני כשנתיים, בזמן שבשנתיים האחרונות החברות בכל זאת הרוויחו כספים, זה לא שהן דרכו במקום. המחירים נראים עוד יותר אטרקטיביים כשמשווים אותם לאפיקי השקעה אחרים".

האם ירידת הריבית בעולם משפיעה על מחירי המניות?

"ברגע שאני יכול לקבל במזומן אפס ריבית וברגע שאם אני קונה אגרות חוב ממשלתיות אני מקבל כמעט אפס תשואה – יש מדינות אפילו עם תשואה שלילית, אז האפיק של המניות - שמייצג ערכים כלכליים אמיתיים, נראה הרבה יותר אטרקטיבי. כלומר, יחס הסיכוי-סיכון הרבה יותר טוב בפרופיל הזה של המניות לעומת אגרות חוב ממשלתיות".

האם נכון לרוץ ולמכור את החסכונות?  

"השאלה הזו עושה לי פלשבק לשנת 2008, אז זה קרה אפילו בעוצמה יותר גדולה מהיום, כי אז היה מדובר גם במשבר הרבה יותר גדול מאשר כיום, לפחות לפי מה שאנחנו יודעים ברגע זה. אנשים פדו כספים בקרנות הנאמנות, שברו תוכניות חיסכון, קופות גמל או קרנות השתלמות, שילמו מס, הכירו בהפסד ואמרו לעצמם שיחזרו ברגע שהשוק יירגע. אבל, אין חיה כזו, כי ברגע שיצאת מהשוק והכרת בהפסד, ייקח לך הרבה זמן להחליט שאתה חוזר לשוק וזה יקרה רק אחרי שהמניות או אגרות החוב הקונצרניות יעשו כברת דרך גדולה כלפי מעלה. לפחות ב-90% מהמקרים אנשים שחזרו לשוק, חזרו אחרי שהמחירים היו כבר הרבה יותר גבוהים מהמחירים שבהם הם מכרו את המניות או האג"ח הקונצרניות שלהם".

עוד כמה זמן צפוי להימשך משבר וירוס הקורונה?

"הנחת העבודה של השווקים היא שהדבר הזה יימשך וישפיע על החיים הכלכליים עוד כמה חודשים. אם היינו יודעים שזה אכן עניין של כמה חודשים, אז נכון לפעול נגד המגמה, אבל אם זה עניין של שנים חס וחלילה, אז אנחנו בסרט אחר לגמרי. ואז יהיה לנו דברים אחרים לדאוג מהם, לא רק הכסף".

מה אומרת הסטטיסטיקה?

"קודם כל שהשקעה לטווח ארוך במניות, אם עשית אותה בזמן שמחירי המניות היו סבירים, זו השקעה שמנצחת כל השקעה אחרת. הסטטיסטיקה אומרת גם שבמצבי משבר נכון לפעול נגד המגמה. הסטטיסטיקה אומרת עוד, שכאשר הפאניקה בשיאה ומדד הפחד בארה"ב נמצא בשיאו או קרוב לשיאו – מי שקנה מניות בכל פעם שזה קרה בארצות הברית, הרוויח כעבור שנה בלבד תשואה ממוצעת של 30%. זה קרה ב-96% מהמקרים שבהם הפאניקה הייתה בשיאה".

"בתקופה מהסוג הזה ניתן להסתמך גם על הסטטיסטיקה, כי כאשר היא כל כך חד משמעית יש בכך גם אמירה חיובית להגדיל השקעות בפרק זמן כזה, כשנוצרות הזדמנויות. לעצום עיניים ולפקוח אותן בעוד שנה, שנתיים, שלוש".

 

אין באמור לעיל ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ /שיווק כאמור, המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  את ענף התעופה כמובן שלא צריך לקנות, אבל כן חברות מזון וטכנולוגיה שבדכ מתאוששות מהר.

 • לפני 4 שנים

  כל הכבוד. צריך הרבה אומץ להגיד דברים כאלה נכונים. גם אם השוק ימשיך לרדת בתקופה הקרובה בסוף הוא יעלה. עם כל החרדות מההשלכות של הקורונה, העולם יתקיים הצרכים של האנושות ימשיכו להיות קיימים, ואיתו המפעלים והכלכלה תחזור לתפקד. הכל שאלה של קצב

 • לפני 4 שנים

  זה די פשוט. לבורסה ייקח זמן רב להתאושש כי גם הרבה חברות מפסידות מליונים בכל יום וגם המדינות עצמן. לכן לדעתי ייקח שנה לפחות כדי להתאושש. אם הורדת הריבית לאפס בארהב ו700 מליון הדולר שהזרים שם הפד לבורסה לא עזרו, זה רק תומך בדיעה שהמצב קשה אפילו יותר ממה שנדמה. זה כמו צונאמי ארוך. רק כשיתסיים יהיה אפשר לאמוד את הנזקים

 • לפני 4 שנים

  אני מעוניין לפתוח חשבון למסחר בטרייד שלכם. מבקש שיחזרו אלי

 • לפני 4 שנים

  כל מי שיש לו תיק השקעות או קרן נאמנות וכדומה לא יכול לצפות לעליות שערים כל הזמן וכידוע מדי פעם ישנם ירידות מה שנקרא "תיקון טכני " כל מי שיש לו פתיל קצר בורח אבל כל מי שיש לו קצת יותר קור רוח וסבלנות בעזרת השם הכל יחזור למה שהיה לפני משבר הקורונה ......

  • לפני 4 שנים

   ברור שצריך סבלנות.
   כדאי להמתין , מלבד אם אתה יודע בדיוק מה אתה קונה אז היום המחיר נמוך.
   אין נוסחאות קסם.

 • לפני 4 שנים

  עקב הירידות החדות גודל הפסד עד אובדן הכסף לא מותיר אפשרות השקעה או השארות לתקופה ממושכת מבלי לפדות מידית את החסכונות. המשקיע הקטן לא נותר לו אלא לברוח מידית אחרת הוא מאבד את כל כספו מבלי אפשרות לחזור.

 • לפני 4 שנים

  עוקב אחריו שנים!

  • לפני 4 שנים

   לברוח לפני שלא יהיה ממה

 • לפני 4 שנים

  מה שהוא שכח לציין זה שאין לו מושג אם עכשיו הפאניקה בשיאה או שזו רק ההתחלה

  • לפני 4 שנים

   ברור שאין לו מושג, אבל הוא מסביר לך איך לדעתו כדאי להתנהל. בשונה מכל השאר שנעלמים ברגע שיש ירידות. מה לעשות, אף אחד לא יודע מראש איך יתנהגו השווקים

 • לפני 4 שנים

  לא יימצא תרופה לנגיף כלכך מהר..והלואי ואני טועה.
  לגבי השקעות שוק של נוכלים/מהמרים
  תם עידן הכסף הקל והזול..כסף בא רק מעבודה קשה.
  תפסיקו לחפש דרכי קיצור...כי בסוף תישארו עם התחתונים.
  המירו את הכסף בביטקוין..או כל מטבע דיגטלי אחר..

  • לפני 4 שנים

   חברים
   הפעם מדובר בסיטואציה לא מוכרת בשוק ההון.
   ממליץ להיות בחוץ
   אלה שעדיין מעוניינים לסחור,אפשר לקנות תא 35 חסר.
   בהצלחה

  • לפני 4 שנים

   הלוואי והייתה צודק אבל הבורסה תעוף לאוויר בסוף והכסף שלנו יהיה שווה הרבה הרבה פחות. עבודה קשה לא היא מזמן לא דרך ליצרת כסף באופן יחסי למסחר חכם

 • לפני 4 שנים

  איזה מניות כדאי לקנות עכשיו? איזה תחום אמור להתאושש במהירות יחסית?
  הנבואה נתנה לשוטים, אבל כולם מנסים להתחכם.
  בהצלחה!

 • לפני 4 שנים

  כל הכבוד מר סטפק

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "הנחת העבודה של השווקים היא שמשבר הקורונה יימשך עוד כמה חודשים"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.