תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"טבע צפויה להמשיך להיות תנודתית מאוד בטווח הקצר והבינוני"

15/05/2019

יונתן קרייזמן - אנליסט פארמה במיטב דש: "מניית החברה נסחרת יותר כאופציה בתקופה האחרונה – וזה יימשך עד שדברים יתייצבו". מה צפוי לטבע בתסריט החיובי – ומה בתסריט השלילי? צפו בראיון הווידיאו

למסחר בבורסה, לחצו כאן >>

התנודתיות הגדולה במניית טבע צפויה להימשך, הן בטווח הקצר והן בטווח הבינוני. כך מעריך יונתן קרייזמן - אנליסט פארמה במיטב דש. קרייזמן מנתח בראיון הווידיאו המצורף את מצבה של טבע, על רקע התביעה המשפטית שהוגשה נגדה בארצות הברית עקב מעורבותה לכאורה בפרשת תיאום מחירים בשוק התרופות הגנריות.

"האישום האחרון נוגע לכך שאנשים מסוימים בטבע היו לכאורה חלק מתרמית להעלאת מחירי התרופות הגנריות בארצות הברית, מה שייקר את מחירי התרופות הללו בין השנים 2013 ל-2015"

מה בעצם קרה בטבע?

קרייזמן:  "טבע ירדה בחדות בעקבות התפתחות נוספת בפרשת תיאום המחירים שהחברה מעורבת בה. האישום האחרון נוגע לכך שאנשים מסוימים בטבע היו לכאורה חלק מתרמית להעלאת מחירי התרופות הגנריות בארצות הברית, מה שייקר בסופו של דבר את מחירי התרופות הללו בין השנים 2013 ל-2015".

"טבע כרגע מואשמת כשחקנית המרכזית בתרמית הזו. חשוב לציין כי הלחץ האחרון מגיע יחד עם לחץ נוסף על טבע, על רקע תוצאות לא טובות שפורסמו בשבוע שעבר. יש גם פרשה נוספת שטבע מעורבת בה, של עידוד מכירה של תרופות אופיאטיות, שהן למעשה תרופות ממכרות. כל גורמי הלחץ האלה משפיעים עכשיו על טבע".

מה התסריטים שיכולים להתרחש בעקבות התביעה?

"נתייחס לשני תסריטים עיקריים, על אף שבאופן עקרוני יכולים להיות מספר גדול יותר של תסריטים. התסריט השלילי הוא שטבע תיאלץ להודות ולהתפשר על סכום מהותי. בסכום מהותי אנחנו מדברים על יותר ממיליארד דולר, אולי אפילו על מספר מיליארדי דולרים. בתקופה שבה נמצאת טבע, עם חוב מאוד גדול, מדובר בסכום משמעותי מבחינת החברה.

"בתסריט הקל יותר, הפרשה תימשך עד שהרשויות יגיעו לפשרה עם טבע ועם שאר יצרניות התרופות הגנריות. בתסריט הזה הרשויות יתקשו להוכיח מעורבות ישירה של טבע בהעלאת מחירים של מספר רב של תרופות גנריות. כתוצאה מכך טבע עשויה להתפשר על סכום נמוך יותר, מה שישפיע באופן חיובי על מחיר המניה שמגלם כרגע ציפיות מאוד שליליות כתוצאה מהפרשה האחרונה".

קראו עוד במגזין:

 

 

מה יכול לשפר את מצב החברה?

"חשוב מבחינת טבע לחזור למסלול של התאוששות. החברה בישרה בדו"חות הרבעון הרביעי על תחזית שהייתה נמוכה מציפיות השוק, כך שבעצם טבע נכנסת לאיזושהי פרשת דרכים מבחינת יכולת החזר החוב השלה ולאיזשהו קושי תזרימי בשנים הקרובות. התאוששות עסקית ברמת העסקים הגנריים של טבע ופשרה עם רף נזקים נמוך יותר, גם בפרשת תיאום המחירים וגם בפרשת התרופות האופיאטיות – כל אלה אמורים לסייע לטבע להפחית מהלחץ ואז גם המנייה עשויה להתאושש".

 מה יכול להרע את מצב החברה?

"פשרות בכמה מיליארדי דולרים, בכל אחת משתי הפרשות, עלולות להעמיס על ההתחייבויות של טבע, שכבר עומדות כיום על כמעט 27 מיליארד דולר. במצב כזה טבע תצטרך למחזר למעשה חוב לקראת שנת 2021, שבה החברה צריכה להחזיר חוב בסדר גודל של 8 מיליארד דולר. במצב זה ההתאוששות או החזרה של טבע לפסי צמיחה תידחה בעוד כמה שנים, ונראה את טבע מיוצבת רק בטווח ממש רחוק ולא בטווח הבינוני, כפי שניתן היה לצפות לפני מספר חודשים".

האם התנודתיות צפויה להימשך?

"המניה כרגע תנודתית מאוד וחשוב להבין למה. טבע נושאת על גבה חוב מאוד גדול וצריך לזכור שהשוק מניח שהחוב הזה עלול לגדול בעוד מספר מיליארדי דולרים בגלל התביעות המשפטיות. בעצם טבע נסחרת יותר על ה-EV שלה, שזה שווי השוק בנוסף לחוב. כל תנודה ב-EV של טבע מביאה לתנודה הרבה יותר חדה במניה עצמה".

"זו הסיבה שאנחנו רואים את טבע תנודתית מאוד, עם ירידה של יותר מ-10% בימים האחרונים. בעצם התנודה ברמת ה-EV, ברמת חוב, הייתה יכולה להיות נמוכה יותר. במילים אחרות, טבע נסחרת יותר כאופציה בתקופה האחרונה ועד שדברים יתייצבו היא עשויה להמשיך להיות תנודתית מאוד, גם בטווח הקצר וגם בטווח הבינוני".

למסחר במניות, לחצו כאן >>

אין באמור לעיל ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  ממשיכה להתרסק אם תהיתם

 • לפני 5 שנים

  מה יהיה עם טבע הזו?????
  תמשיכו לעדכן

  • לפני 5 שנים

   לא ברור מה עןד לעשות כדי סוףכךסוף להכנס להשבוני?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "טבע צפויה להמשיך להיות תנודתית מאוד בטווח הקצר והבינוני"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.