תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

השקעות סולידיות בעולם של ריביות אפסיות: פיקדון בבנק, מק"מ או קרנות נאמנות שקליות?

סביבת הריבית הנמוכה מורידה אל קו האפס גם את התשואות בהשקעות סולידיות טהורות. אז מה יעשה מי שלא מוכן להסתכן אפילו בהפסד קטן וזמני, בשום תרחיש?

הבעיה ידועה ומוכרת כבר מספר שנים: סביבת הריבית הנמוכה כל כך מורידה אל קו האפס גם את התשואות בהשקעות סולידיות טהורות כמו פיקדון בבנק, או מק"מ. בשנים האחרונות נרשמה זרימת כספים ערה לאגרות החוב (אג"ח), שנתפסו כמכשיר פיננסי בסיכון נמוך. האמנם? ראוי לזכור כי האג"ח רגישות למספר רב של פרמטרים, בהם מצבו הפיננסי של מנפיק  איגרת החוב, משך הזמן של האיגרת (כמה זמן עד לפירעון), הריבית במשק וכמובן התשואה.

הקרנות השקליות נהנות גם מיתרון לגודל. כאנשים פרטיים, לא תוכלו בדרך כלל להתמקח על הריבית של הפיקדון בבנק שלכם

בינתיים, כסף גדול ממשיך לחפש השקעה. כשהכסף הזה זורם בגדול לשוק האג"ח, הבחנה בין אגרות חוב טובות לאגרות חוב פחות טובות, מיטשטשת. במצב כזה כל אגרות החוב עולות, אלא שאז כמה מהאיגרות נעשות ממש לא בטוחות. כך קורה שהשוק, כמכלול, פחות סולידי מאשר היה ופחות מתאים לאנשים שלא מוכנים לסכן את כספם.

מה עדיין פתוח בפניהם? נכון, השקעה בפיקדונות שקליים, במק"מ ובמכשירים שמשקיעים בהם. הריבית והתשואה בפיקדונות ובמק"מים עומדת 0.2% עד 0.4% בשנה בלבד, אבל אין כמעט סיכון של הפסד.

אני רוצה לפתוח תיק השקעות

בין שני המכשירים קיימים שלושה הבדלים חשובים:

 1. להבדיל מהפיקדון השקלי, המק"מ סחיר. פירושו של דבר שאם הריבית במשק עולה, המק"מ עלול לרדת במהלך התקופה ומי שירצה לממש לפני תאריך הפקיעה - יפסיד כסף. מי שיתאפק ויחזיק עד הסוף, יקבל את מלוא התשואה שגילם המק"מ ביום הרכישה.
 2. בפיקדונות, בניגוד למק"מ, אין אפשרויות יציאה לאורך התקופה. כלומר הכסף אינו נזיל ולא ניתן לממש אותו לפני תום התקופה.
 3. במק"מ יש עמלות מכירה וקנייה שמפחיתות, במיוחד בעולם של ריביות נמוכות, את התשואה למשקיעים. לרוב מדובר על עמלות של 0.05% עד 0.08%. עמלה כזו מוחקת חלק מרכזי מהתשואה על המק"מ. אגב, עד לפני שנתיים ולמשך כמה שנים המק"מ הניב תשואה אפסית במקרה הטוב ותשואה שלילית במקרה הרע, בגלל עמלות המכירה והקנייה.

קראו עוד במגזין:

 

 

ההשקעה הסולידית המועדפת

מי שמעוניין להשקיע במק"מ ו/או בפיקדונות, יכול לרכוש אותם באופן ישיר. למרות סביבת הריבית הנמוכה, לא מעט ישראלים עדיין בוחרים בפיקדונות, שממשיכים להיות חלק מרכזי מנכסי הציבור.

אבל, אפשר גם אחרת: ניתן לרכוש קרן נאמנות שמשקיעה באפיקים האלה, לרבות קרנות מחקות שעוקבות אחרי המק"מ או הפיקדונות, או קרן שקלית לטווח קצר, שמכילה עירוב של פיקדונות, מק"מ והשקעות סולידיות נוספות לטווח קצר.

בקרנות הנאמנות חשוב לבדוק מהם דמי הניהול. הללו אמורים לנוע סביב האפס, אחרת לא בטוח שכדאי להשקיע בקרנות, בטח שלא בסביבת הריבית הנוכחית. קרנות הנאמנות השקליות וזה אולי יתרונן העיקרי, מנוהלות על ידי מנהלי השקעות מקצועיים, שאחראים על ניהול הכסף. אנשי המקצוע בוחנים את ההשקעות הסולידיות באופן שוטף ומנהלים את הקרן דרך בחינת אלטרנטיבות השקעה.

אני רוצה לפתוח תיק השקעות

הקרנות השקליות נהנות גם מיתרון לגודל. כאנשים פרטיים, לא תוכלו בדרך כלל להתמקח על הריבית של הפיקדון בבנק שלכם. אולם, כאשר נציג של גוף גדול פונה לבנק, ברור שהוא נהנה מהיתרון לגודל, שמעניק לו כוח מיקוח ויכולת לקבל תשואה / ריבית טובה יותר מאחרים. לכן, הריבית שתקבלו על הפיקדון דרך השקעה בקרנות שקליות עולה במקרים רבים על הריבית בהשקעה ישירה בפיקדונות או מק"מ.

רוצים לקרוא עוד בנושאי השקעות? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פיננסי המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

מתעניינים בפתיחת תיק השקעות? השאירו פרטים
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  א. הבנקים נותנים ריבית על פידונות של 0.8 עד אחוז בשנה ולא כמו שנאמר

  ב. כמה מיקצועיות כבר צריך בשביל לקנות אגח לטייח קצר?

 • לפני 5 שנים

  מי לעזאזל משאיר את הכסף בבנק במצב של היום?

 • לפני 5 שנים

  קרן נאמנות מחקות זה מוצר מנצח

מתעניינים בפתיחת תיק השקעות? השאירו פרטים
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אתם קוראים: השקעות סולידיות בעולם של ריביות אפסיות: פיקדון בבנק, מק"מ או קרנות נאמנות שקליות?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.