תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"העלאת ריבית עלולה להפוך את ההתמתנות בשוק הדיור למפולת"

מדורים:
23/07/2018

אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש: "ירידות המחירים בשוק הדיור צפויות להתחזק". "מבחינת אינפלציה וצמיחה, בנק ישראל יכול להעלות את הריבית, אך כדאי שייזהר מהעלאתה בשוק דיור שנמצא בהאטה"

"שוק הדיור ממשיך להראות סימני חולשה, שבאים לידי ביטוי במספר העסקאות בדירות חדשות וגם בדירות יד שנייה". כך אומר אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש, בשיחה על המגמות העכשוויות בשוק הדיור.

הפעם האחרונה בה ראינו ירידה חזקה הייתה בתחילת שנות האלפיים. זה בעצם מבשר שהקבלנים 'נתקעו' עם מלאי גדול מאוד של דירות, ומעיד על לחץ לירידה במחירי הדיור

זבז'ינסקי ניתח את המצב בשוק הדיור: "רוכשי הדירות להשקעה מדירים את רגליהם משוק זה כמעט לחלוטין ונמצאים בו במשקל מאוד נמוך, נתון שלא ראינו די הרבה זמן. המחירים ירדו בינתיים בכ-2.5% לעומת השיא. נרשמה ירידה מאוד משמעותית של 28% בהתחלות הבנייה ברבעון הראשון. הפעם האחרונה בה ראינו ירידה כל כך חזקה בנתון הזה הייתה בתחילת שנות האלפיים. זה בעצם מבשר שהקבלנים 'נתקעו' עם מלאי גדול מאוד של דירות, ומעיד על כך שיש לחץ לירידה במחירי הדיור. בדרך כלל, כשיש ירידה חדה בהתחלות הבנייה, מחירי הדירות יורדים בקצב מהיר יחסית".

poll questionהאם לדעתכם מחירי הדירות ירדו או יעלו בשנה הקרובה?

מה צפוי בהמשך?

"שיווי המשקל השברירי יחסית בשוק הדיור, שלפיו המחירים יורדים קצת על אף שמספר העסקאות יורד חזק, לא צפוי להימשך לאורך זמן. סביר להניח שנראה ירידות מחירים חזקות יותר בשוק הדיור. יחד עם זאת, צריך לציין שכאשר שואלים אנשים בסקר הסנטימנט הצרכני האם הם מתכוונים לקנות דירה להשקעה או למגורים בשנה הקרובה, מספר האנשים שעדיין מתכוונים לעשות זאת לא ירד כל כך. כך שאם יתרחש איזשהו שינוי - פוליטי לדוגמא, שתוכנית 'מחיר למשתכן' מתבטלת – יכול להיות שנראה, בטווח קצר לפחות, נהירה של אנשים חזרה לשוק הדיור".

לניהול השקעות בצורה מקצועית, לחצו כאן

קראו עוד במגזין:

 

 

איך תשפיע על השוק העלאת ריבית, אם תהיה?

"בהחלטות הריבית, בנק ישראל מסתכל על הצמיחה ועל האינפלציה במשק. האינפלציה במגמת עלייה מתונה, הצמיחה נותרה ללא שינוי ברמה של 3%-3.5%. זה מצב שיכול לאפשר לבנק המרכזי להעלות ריבית, אולי אפילו עד סוף השנה. השוק מתייחס גם לזה. לדעתי, בנק ישראל צריך להסתכל טוב טוב על מה שקורה בשוק הדיור, כי אם הוא יעלה ריבית תוך כדי ירידת מחירים וירידה במספר העסקאות, הוא עלול להפוך התמתנות למפולת, וזה מסוכן למשק. בדרך כלל, מניסיון העבר של מדינות אחרות, כשבנק מרכזי מעלה ריבית בשוק דיור שנמצא בהאטה, זה יכול להאיץ את ההאטה ולהפוך נחיתה רכה לנחיתה קשה".

רוצים לקרוא עוד בנושא? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ / שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

נשמח לעמוד לשירותכם, צרו איתנו קשר!
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  גם אם זה יעלה לנו במפולת/משבר, וזה לא יקרה, מחירי הדיור יהיו חייבים לקרוס..
  רשעות וחזירות הקבלנים שהקשו על עם ישראל ליישב את הארץ בזמן שהגויים מיישבים, יעלה להם ביוקר, נכסים ובריאות.
  עם ישראל החליט: לא קונים דירה במחיר בועה
  וכל אלה שהפכו נדלניסטים בחצי שקל כי יש להם דירה באיזה פרוייקט והם נגמרים עליו, וחיים בסרט שמחירי הדיור צריכים להישאר כשהם, אתם רק מזיקים לילדים והצאצאים שלכם. אז עכשיו אתם קצת מלקקים דבש אבל בעתיד אתם תבכו על זה

 • לפני 5 שנים

  שוק הדיור בנוי רק אבל רק על עליות אסור שירד. כי זה אסון למשק

  • לפני 5 שנים

   כמה דירות יש לך ? זה שהוא רק עולה אסון למדינה , כמה אנשים מוכשרים העדיפו לעזוב את הארץ? תשמע שיחות חולין בעולם ההייטק , 50÷ עם כוונה לעזוב . ומי שאין לו מוצא נשאר בלי דירה חי בשכירות לנצח ללא חסכונות . שיעלו את הרבית ויפילו מחירים . זה יקרה במוקדם ובמאוחר בלתי נמנע ככל שזה ידחה הנזק יהיה גדול יותר למשק

 • לפני 5 שנים

  על הכל שולט אדון טראמפ. אירופה בכלל לא במשחק

 • לפני 5 שנים

  אז אתה מעדיף גרעון ? כי היעד הבא כבר בפנינו... או שאתה חושב שרק בנק ישראל קובע את הריבית ואין השפעה של ארהב ואירופה ? תלמד להסתגל גם במבט יותר רחב אדוני ניועץ.. כמה דירות אתה מחזיק ?

נשמח לעמוד לשירותכם, צרו איתנו קשר!
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אתם קוראים: "העלאת ריבית עלולה להפוך את ההתמתנות בשוק הדיור למפולת"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.