תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"העלאת ריבית בקרוב? לא אם תתפתח חולשה בנדל"ן ובצריכה"

20/11/2018

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש: "האטה במשק עלולה לעצור את העלאת הריבית - ויש סימנים שההאטה כזו אכן מתפתחת. מעבר לנדל"ן, הבנקים פחות נדיבים במתן אשראי לצרכנים פרטיים" צפו בראיון

אני רוצה לפתוח תיק השקעות דיגיטלי>>

"בנק ישראל מתקרב להעלאת ריבית. אבל, מה שיכול להפריע זה לא האינפלציה, כי אם האטה במשק ויש סימנים שההאטה כזו מתפתחת"

"הציפיות להעלאת הריבית מאוד התחזקו. יש גם שינוי בהודעות של בנק ישראל. אם לדוגמא בהתחלה הבנק דיבר על כך שהמדיניות שלו תישאר ללא שינוי הרבה זמן, בהחלטות הריבית האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר רמזים ואזכורים שעליית הריבית אולי בפתח". כך אומר אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש, בראיון וידיאו על מצב המשק הישראלי ובתשובה לשאלה:

האם אנחנו עומדים לקראת האטה במשק?

לפי זבז'ינסקי, "בישיבת הריבית האחרונה של הוועדה המוניטרית, שניים מתוך ששת החברים הצביעו בעד העלאת ריבית. לכאורה, זה אמור לקרות ממש בקרוב, אבל כמובן שיש פה אי ודאות גדולה. אנחנו לא יודעים מה עמדתו של הנגיד החדש, שאמור להיכנס לתפקידו בחודש-חודשיים הקרובים".

"לכאורה, בנק ישראל מתקרב להעלאת ריבית. אבל, מה שיכול להפריע זה לא האינפלציה, כי אם האטה במשק ויש סימנים שההאטה כזו מתפתחת. לדוגמא, הצמיחה ברבעון השני הייתה נמוכה מהציפיות ואינדיקטורים שונים במשק מראים שהחולשה הזו אולי נמשכת".

קראו עוד במגזין:

 

 

יש שתי סיבות עיקריות לחולשה. הראשונה, קיפאון בשוק הנדל"ן. כמות העסקאות הולכת ויורדת, המחירים כבר לא עולים, אולי אפילו יורדים. בדרך כלל, לשוק הנדל"ן יש השפעה גדולה מאוד על הכלכלה. כשהוא מתחזק, הצמיחה מתחזקת, כי אנשים קונים דירות, יש השקעות, קונים מוצרי חשמל. גננים, חשמלאים, תאורה - כל מיני אנשים מרוויחים מזה. לעומת זאת, כשיש תהליך הפוך, המשק סובל. "הסיבה השנייה שיכולה להחליש את הצמיחה בתקופה הקרובה: הבנקים פחות נדיבים במתן אשראי לצרכנים פרטיים. למעשה, הם כמעט לא מגדילים את כמות האשראי וזה שונה מאוד ממה שראינו בשנים קודמות, שבהן הבנקים מימנו ביד נדיבה את הצריכה הפרטית".

"שני התהליכים האלה עלולים להחליש צמיחה. אם זה יקרה, נראה את זה בנתונים. בתרחיש כזה, לא תהייה עליית ריבית, אולי העלאה אחת בלבד. כשיש חולשה בנדל"ן וחולשה בצריכה, לא מעלים ריבית".

לחצו כאן והצטרפו למיטב דש מנג'ר - תיק ההשקעות הדיגיטלי >>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ / שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: "העלאת ריבית בקרוב? לא אם תתפתח חולשה בנדל"ן ובצריכה"
  AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.