תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"ביטוח לאומי פתח כבר 3 מיליון קופות בתכנית חיסכון לכל ילד"

אייל שלייפר, סמנכ"ל פנסיה ומטה במיטב דש, מסכם שנה להשקתה של התכנית הממשלתית שאמורה להקנות חיסכון נאה לכל ילד בישראל: "נתוני ההצטרפות מאוד מרשימים" * איך כדאי להשקיע את הכסף? מה ההטבות בכל תחנה בדרך? ומתי כדאי למשוך את הכסף? * צפו בסרטון

שנה לאחר השקתה, תכנית "חיסכון לכל ילד" מסתמנת כאחת היוזמות הכלכליות הממשלתיות המוצלחות שהיו כאן בשנים האחרונות. לפי אייל שלייפר, סמנכ"ל פנסיה ומטה במיטב דש, הביטוח הלאומי פתח עד כה כ-3 מיליון קופות עבור ילדים תושבי מדינת ישראל. בקופות הללו מנוהלים כ-3 מיליארד שקלים, עם קצב גידול חודשי העומד על כ- 180 מיליון שקלים.

"חיסכון לכל ילד, נועדה ליצור חיסכון לכל הילדים במדינה, מן קרש קפיצה קטן שאמור לסייע להם עם כניסתם אל החיים העצמאיים, בגיל 18, או בגיל 21"

"חיסכון לכל ילד, נועדה ליצור חיסכון לכל הילדים במדינה, מן קרש קפיצה קטן שאמור לסייע להם עם כניסתם אל החיים העצמאיים, בגיל 18, או בגיל 21. בבסיס התכנית עומדת התחייבות של המדינה להפקיד 50 שקלים בחודש לכל ילד עד גיל 18. הכסף יופקד בתכנית חיסכון בבנק, או בקופת גמל – לפי בחירת ההורים. ההורים יכולים להוסיף להפקדה החודשית 50 שקל נוספים, שיקוזזו מקצבת הילדים. אם לא יבחרו ההורים היכן להשקיע את הכסף, הוא יופקד לקופת גמל או לבנק באופן אקראי, לפי מנגנון קבוע מראש.

ההורים בוחרים להחליט

לפי נתונים שחושף שלייפר, בכ-66% מהקופות בוצעה בחירה אקטיבית על ידי ההורים – בנק או קופת גמל. משמע, רוב ההורים הצליחו לצלוח את נהר המלל הכלכלי-פיננסי, את מגוון האפשרויות שעלול גם לבלבל – ובחרו במה שנראה להם הכי מתאים לילדיהם. רק שליש מהקופות עבר לתהליך ברירת מחדל.

שלייפר חושף גם, כי ההורים די נחרצים בבחירתם: לפי הנתונים כ-2 מיליון מהקופות נפתחו בקופות הגמל, מול מיליון קופות בלבד בחסכונות הבנקים.

עבור הורים שלא יבצעו בחירה, קיימים שלושה מצבים:

 1. ילד שמלאו לו 15 שנים או יותר בתאריך 1.1.17 -  כספי החיסכון יופקדו בבנק.
 2. ילד שטרם מלאו לו 15 שנים ב-1.1.2017: ​כספי החיסכון שלו יופקדו בקופת גמל להשקעה.
 3. ילדים שנולדו החל מ-1.1.2017: ההורים יוכלו לבחור היכן ינוהל החיסכון תוך 6 חודשים מיום הלידה. לא בחרו? כספי החיסכון ינוהלו בקופת הגמל או בבנק שנבחרו לילד שנולד לפני כן. זה ילד ראשון במשפחה? כספי החיסכון יופקדו בקופת גמל.

קראו עוד במגזין:

 

 

במיטב דש, לפי שלייפר, מנוהלות כיום כ-140 אלף קופות בהיקף נכסים של 200 מיליון שקל. שלייפר מיידע את ההורים המשקיעים בהתפתחות החשובה הבאה הקשורה לתכנית: "בסוף פברואר הגופים המנהלים את הקופות ישלחו לכל ההורים את הדו"ח השנתי לשנת 2017 עבור מוצר 'חיסכון לכל ילד'. בדו"ח עצמו הם יוכלו לראות את פירוט ההפקדות חודש בחודשו מהמוסד לביטוח לאומי, אם זה בחלוקה של 50 שקלים שהמדינה הפקידה או 50 שקלים נוספים שההורים עצמם הפקידו. ההורים יוכלו לראות את הצבירה של הקופה לסוף השנה, את התשואה שהמסלול השיא במהלך השנה ואת פרטי ההתקשרות, כדי ליצור קשר עם קופות הגמל ".  

ומה  אמורים לעשות הורים שלא קיבלו הודעה מהביטוח הלאומי על חיסכון לילדיהם, שאין להם מושג ירוק איפה מופקדים כספי החיסכון שלהם? אם לא יקבלו דו"ח שנתי מאחד מהגופים המנהלים בשבועות הקרובים, הם מוזמנים להתקשר למוקד הטלפוני של ביטוח לאומי ולהתעדכן בכל הפרטים.

poll questionאיך אתם חוסכים עבור הילדים שלכם?

תחנות משיכה מומלצות

לא מעט דובר ונכתב על הגיל בו מומלץ למשוך את הכסף מתכנית "חיסכון לכל ילד". שלייפר עושה סדר ומזכיר שראשית, התכנית נועדה לחיסכון עד גיל 18, כך שמשיכה לפני הגעתו של הילד לגיל זה, כמעט ואינה אפשרית.

בגיל 18 ניתן למשוך את החיסכון, לאחר שהביטוח הלאומי מפקיד בו מענק של 500 שקלים ולאחר קבלת אישור בכתב מההורים. עם זאת, ילדים שימשיכו לחסוך עד גיל 21 ייהנו בגיל זה ממענק נוסף של הביטוח הלאומי, גם הפעם 500 שקלים.

שם המשחק: תשואה

להורים הבוחרים בקופות הגמל, שם המשחק הוא התשואה שתתווסף לחיסכון של הילדים. בניגוד לבנקים, שיכולים להציע רק ריביות (קבועה צמודה, קבועה לא צמודה ומשתנה) בתקופה של ריביות כמעט אפסיות, קופות הגמל מציעים מגוון רחב מאוד של מסלולי השקעה, שאמורים להתאים לאופיים של ההורים כמשקיעים ולמיקומם על מנעד הסיכוי-סיכון.

"בקופות הגמל יש שלושה מסלולים שמוגדרים לפי רמות סיכון שונות – נמוך, בינוני ומוגבר", אומר שלייפר. "יש גם מסלול הלכתי, שמשקיע לפי ההלכה היהודית; ומסלול שמשקיע לפי השריעה - ההלכה האסלאמית. ניתן לבחור בכל מסלול וניתן גם להתנייד בין מסלול למסלול".

רוצים לדעת עוד על תכנית "חיסכון לכל ילד"? לחצו כאן >>

אין באמור משום הבטחת רווח ו/או תשואה. אין לראות באמור ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים או בצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  הבנתי שהיו ביצועים טובים בינואר. מה עשתה הקופה בסיכון בינוני?

  • לפני 6 שנים

   שלום מילוש,
   ניתן לראות את ביצועי המסלולים השונים באתר "גמל נט" של משרד האוצר.
   הנתונים המפורסמים הם עבור 12 החודשים האחרונים.

 • לפני 6 שנים

  איך אפשר לראות את התשואות של המסלולים שלכם?

  • לפני 6 שנים

   שלום איתי,
   ניתן לראות את תשואות המסלולים השונים באתר "גמל נט" של משרד האוצר.
   כל הנתונים שקופים וגלויים בצורה מלאה.

  • לפני 6 שנים

   הם בקרנות לא רוצים שתדע אז פשוט
   לא מפעילים אתר אישי שתוכל לשזוף.
   והם גם בקרנות לא ממש רוצים לקיים איתך מערכת יחסים, אז ישלחו בדואר (ש-60% לא יגיע ...

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "ביטוח לאומי פתח כבר 3 מיליון קופות בתכנית חיסכון לכל ילד"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.