תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

קרנות הנאמנות: למה הן כל-כך אהובות על הישראלים?

25/03/2018

תעשיית הקרנות ממשיכה להוביל את ההשקעות לטווח קצר ובינוני, עם היקף כספי של כ-250 מיליארד שקל * זה לא קורה סתם – מהם היתרונות הגדולים של קרנות הנאמנות? ומהן הקרנות המחקות?

קרנות הנאמנות הן מוצר השקעה ותיק ופופולארי, שמרכז כיום את עיקר ההשקעות של הציבור הישראלי בשוק ההון לטווח הקצר והבינוני.

איך זה עובד? אם, לדוגמא, לקרן מסוימת יש 40 מיליון יחידות בעלות של 1 שקל, זה אומר שהקרן גייסה 40 מיליון שקל

רוב הציבור לא משקיע בעצמו במניות או באג"חים, אלא מעדיף לעשות זאת דרך הגופים המוסדיים, גופי השקעה שמנהלים בשבילו את הכסף. חלק גדול מכספי הציבור  מושקע כחיסכון פנסיוני, השאר הוא כסף שנחסך לטווח קצר ובינוני ומושקע בפיקדונות הבנקים, או בקרנות הנאמנות ותעודות הסל.

קרן נאמנות – איך זה עובד?

קרן נאמנות היא בעצם חשבון נאמנות, שאליו זורמות ההפקדות של רוכשי היחידות בקרן. איך זה עובד? אם, לדוגמא, לקרן מסוימת יש 40 מיליון יחידות בעלות של 1 שקל, זה אומר שהקרן גייסה 40 מיליון שקל. אם למשה יש 1 מיליון יחידות בקרן זו, יש לו השקעה בשווי של 1 מיליון שקל. ביום מסחר מסוים, כאשר הקרן מרוויחה (או  מפסידה), שווי הנכסים שלה  משתנה וכשהוא מחולק על פני 40 מיליון יחידות נקבע  מחיר יחידה חדש.

בואו נניח שהקרן הרוויחה 2 מיליון שקל, כך שבחשבון יש כעת 42 מיליון שקל. אם כמות היחידות היא עדיין 40 מיליון, הרי שמחיר היחידה עלה ל-1.05 שקל וליוסי יש עכשיו 1.05 מיליון שקל בהשקעתו בקרן.

חשבון הנאמנות מעניק ביטחון למשקיעים במקרים של בעיות וצרות פיננסיות בחברה המנהלת. כלומר, הכסף של המשקיעים מוגן גם אם קורה משהו לחברה המנהלת. זה יתרון חשוב.

מגוון השקעה רחב ביותר

ההשקעה בקרן הנאמנות מתבצעת באופן שוטף ואקטיבי על ידי מנהל הקרן, בהתאם למדיניות ההשקעה של הקרן.

חשוב להדגיש: מגוון ההשקעה בקרנות נאמנות רחב מאוד. אתם יכולים לבחור קרן מנייתית, או להתמקד אף יותר ולבחור קרן מנייתית בישראל, או בחו"ל. אתם יכולים גם לקבוע את סוג המניות – מניות ממדד 35, מניות טכנולוגיה, נדל"ן, נאסד"ק, מניות בסין ועוד.

אתם יכולים לבחור קרנות שמשקיעות באגרות חוב. גם כאן יש בחירה מגוונת: אגרות חוב שקליות, מדדיות, קונצרניות או ממשלתיות. וזה לא הכול: אפשר לבחור בין אג"ח לטווח קצר לאג"ח  לטווח ארוך; או בין אגרות חוב בחו"ל לאגרות חוב ממשלתיות בחו"ל ועוד.

poll questionאיך אתם משקיעים בבורסה?

ומי שלא יודע במה להשקיע?

המגוון הרחב הזה מאפשר לכם להשקיע במה שתרצו. הבעיה היא שרובנו לא באמת יודעים במה להשקיע. לפיכך מומלץ לפנות ליועץ ההשקעות בבנק שיוכל לבחור עבורכם קרן שמתאימה לרמת הסיכון המתאימה לכם.

זו יכולה להיות, לדוגמא, קרן מסדרת הקרנות הפופולאריות 80/20 ו-90/10. קרנות אלו מחזיקות חלק גדול מההשקעה שלהן באגרות חוב (80%, 90%) וחלק קטן (10%-20%) במניות, כך שהפיזור בין אג"ח למניות יוצר תיק מפוזר ופחות מסוכן מתיק מניות לבד.

קרן נאמנות או תעודת סל?

בעוד שקרנות הנאמנות מנוהלות באופן שוטף על ידי מנהלי השקעות, קיימים בשוק גם מוצרי השקעה לא מנוהלים, או ליתר דיוק מנוהלים פאסיבית - תעודות סל וקרנות נאמנות מחקות. אלה מכשירים עוקבי מדדים, מה שאומר שבהשקעה דרכם תקבלו את התשואה שישיג המדד שהם עוקבים אחריו (בקירוב גבוה).

ההבדלים בין המוצרים ברורים: אם רכשתם, לדוגמא, תעודת סל או קרן מחקה על מדד ת"א 35, תקבלו את תשואת המדד בניכוי בדמי ניהול, שיהיו לרוב נמוכים משמעותית בהשוואה לקרן נאמנות מנוהלת.

לעומת זאת, קרן נאמנות מנוהלת על מדד ת"א 35 שואפת לספק תשואה עודפת על המדד בזכות הניהול האקטיבי. מנהל הקרן יכול, למשל, לבחור להפחית את המשקל בקרן של מניות הפארמה מאחר שהוא פחות מאמין בהן, וכך לייצר תשואה שונה מהמדד עצמו (ובשנים האחרונות, תשואה עודפת).

בקרן מנוהלת, המנהל בעצם מחליט באופן שוטף אילו מניות יהיו בולטות יותר ואילו פחות, כדי להשיג תשואה עודפת. עם זאת, חשוב לזכור שזה לא תמיד מצליח – ואין רשת ביטחון. התשואה יכולה להיות מעל, מתחת או זהה למדד.

ניתן לרכוש קרנות נאמנות בסכום נמוך

השקעה בקרן נאמנות מגלמת יתרונות נוספים. מעבר לניהול האקטיבי ולמגוון ההשקעות הרחב, אתם בעצם יכולים לרכוש יחידות השתתפות כמעט בכל סכום שתרצו. 400 שקל, 400 אלף שקל – כמעט בכל הקרנות אין הגבלה למטה וגם לא למעלה. כל סכום שתשקיעו יקבל את אותם תנאים, מה שהופך את קרנות הנאמנות לאפיק השקעה נוח להפקדות חודשיות.

לעומת זאת, כשאתם רוכשים נייר ערך כמו מניה, אגרת חוב, תעודת סל, אתם לרוב לא יכולים לקנות אותו ב-400 שקל. פרקטית זה לעיתים אפשרי, אבל העמלות מסביב – בעיקר עמלת המינימום - יהפכו את העניין ללא כלכלי. ברכישת קרנות נאמנות  אין עמלות קניה ומכירה.

קראו עוד במגזין:

 

 

יתרון גדול נוסף של קרנות הנאמנות הוא הפיזור. כשאתם רוכשים קרן נאמנות, אתם מקבלים בדרך כלל פיזור רחב מאוד, שכן הקרן עצמה משקיעה במספר גדול של ניירות ערך. הפיזור הגלום בפועל בהשקעה בקרן מבטיח לכם סיכון נמוך יחסית, אם כי לא אפסי.

אם החלטתם, לדוגמא, להשקיע 100 אלף שקל בקרן מנייתית ולא לשים את כל הכסף בכמה מניות בודדות, ברור שהקרן מבטיחה לכם פיזור רחב יותר של ההשקעה, על פני עשרות ואפילו מאות ניירות ערך - ולכן גם סיכון נמוך יותר.

לשים את כל הביצים בסל אחד או בכמה סלים בודדים של כמה מניות - זו כמובן החלטה מסוכנת. חשוב שתזכרו, גם אם אתם משקיעים קטנים שרוצים להשקיע 10,000 שקל ומתלבטים בין קרן מנייתית למניה אחת: השקעה בקרן משמעותה פיזור מאוד משמעותי של הסיכון.

השורה התחתונה

אז מה היה לנו? קרן נאמנות היא מוצר:

 • בטוח  - בזכות חשבון הנאמנות.
 • מגוון  - עם המון אפשרויות השקעה.
 • מנוהל – עם ניהול אקטיבי של מנהלי השקעות מקצועיים.
 • רחב פיזור - ולכן גם מופחת סיכון.
 • נטול מינימום - מתאים גם להשקעה בסכומים קטנים.

יתרונות אלה עוזרים לתעשיית קרנות הנאמנות להמשיך להיות גורם השקעות מוביל לטווח קצר ובינוני, עם היקף כספי של כ-250 מיליארד שקל (נכון לתחילת 2018).

רוצים לקרוא עוד בנושאי השקעות? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

פרסום זה אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות ואינו מהווה ייעוץ ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. רכישה תיעשה על בסיס תשקיף בתוקף בלבד.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  באיזו קרן נאמנות של מיטב דש כדאי לי להשקיע על מנת לקבל תשואה גבוהה יותר ממיטב דש 90/10

 • לפני 6 שנים

  צריך גם הסבר על קרנות סל שתיכף יהפכו למוצר דגל פה בארץ

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: קרנות הנאמנות: למה הן כל-כך אהובות על הישראלים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.